Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 05.07.2024 do 12.07.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Řimbaba ve Vysoké Peci u Příbrami

Věž Řimbaby

Hornicko-selské muzeum na Dole Řimbaba ve Vysoké Peci u Příbrami

Obohutínské pouti, 26. července 2009, proběhlo v režii občanského sdružení Spolku Řimbaba, při příležitosti oslav 630 let vzniku obce Bohutín, slavnostní otevření úvodní expozice hornicko selského skanzenu na bývalém učňovském a školním Dole Řimbaba ve Vysoké Peci.

Vyvrcholila tak téměř tříletá iniciativa členů spolku při udržování hornických tradic, záchraně hornických památek, sběru a údržbě hornické techniky a realizaci hornicko selského skanzenu.

Odpolední akce, slavnostního průvodu, vysvěcení kapličky, otevření expozice hornického bytu, prohlídky areálu dolu a ohlubně jámy Řimbaba se zúčastnilo na 300 návštěvníků. Třešničkou na dortu bylo nabagrování prvního vozu opraveným důlním nakladačem NL 12 V. Důlních nakladačů je v hornických muzeích hodně, ale bagruje jen ten na Řimbabě.

Krojování Řimbaby     Toto setkání bylo nejen prezentací dosavadní činnosti spolku, ale je i výzvou k dalšímu úsilí a pokračování realizace vytčeného cíle. Doufám, že se nám v blízké budoucnosti podaří zpřístupnit Řimbabskou štolu, připravit hlavní expozici s ukázkou místních minerálů a hornin, s popisem historie těžby olova, stříbra a zinku, ukázkou hornického nářadí a báňské techniky a také drobného zemědělského a řemeslného nářadí. Součástí prohlídky bude vzprovoznění další báňské techniky a ukázka řemesel. Dalším cílem je realizace rozhledny na ochozu těžní věže, případně i pořízení živého inventáře k dokreslení atmosféry života chudého zemědělského venkova propojeného s hornictvím.

Bagrování Řimbaby

Spolek děkuje všem aktivně zúčastněným, zpěvákům z cechu příbramských horníků a hutníků, členům spolku Prokop, Historicko-hornického spolku Stříbro a ostatním kamarádům.

Za Spolek Řimbaba, o. s., Josef Kovář, místostarosta spolku. Řimbabu jsem navštívil s Ing. Josefem Kovářem. Probíhaly závěrečné práce na sanaci Řimbabské štoly, výstavba jejího portálu a stavba výztuží. Ústí štoly bylo koncem srpna propojeno s jámou Řimbaba. Otevření muzea pro veřejnost, o sobotách a nedělích, se připravuje na polovinu příštího roku, kdy bude štola zprovozněna. Návštěvu Řimbaby bude možno domluvit s Ing. Kovářem, na čísle 720 679 271.

Otto Hejnic

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 23. 10. 2009 | 3165 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server