Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Opuštěná štola ožije turisty

Na Hřebči

Prázdnou štolu na Hřebči využijí Moravskotřebovští pro unikátní muzeum hornictví. O dotaci požádají Evropskou uni.

Těžba lupku a jílu na Hřebči končí. Za měsíc se zavře poslední důl a to, čím dříve region žil, se stane minulostí. Radní v Moravské Třebové ale chtějí zachovat část tradice. Na stole mají projekt muzea hornictví, které by mělo vzniknout v jedné prázdné štole. O dotaci požádají Evropskou unii.

Pokud jedete do Moravské Třebové po staré silnici na Hřebči, v zatáčce si určitě všimnete velké brány. Právě tady se nachází vstup do Jihlavské štoly. Možná, že už za dva roky se sem pohrnou davy turistů. Moravskotřebovští se totiž rozhodli prázdnou štolu využít a vybudovat zde novou atraktivitu regionu. Projekt je zajímavý a ve svitavském okrese i v kraji rozhodně ojedinělý. „Radní Pardubického kraje chtějí rozdělit peníze z Unie určené pro cestovní ruch na takové projekty, které budou mít efekt pro celý kraj. A důlní stezky i muzeum hornictví takové určitě jsou,“ uvedl místostarosta Václav Mačát. Do hry ale vstoupí Moravskotřebovští ještě s projektem dokončení zámeckého areálu. Úzkokolejka.

      Jihlavská štola, která je dlouhá sto padesát metrů, nabízí využití pro ojedinělou expozici. „Jednali jsme také s Průmyslovým muzeem v Mladějově na Moravě. Čekáme na jejich stanovisko. Do projektu bychom totiž rádi zahrnuli rovněž rekonstrukci úzkokolejky do Nové Vsi. Jedná se o úsek, který dnes ještě není v provozu. Díky tomu bychom propojili a oživili celé území Hřebče. Lidé by měli důvod tady strávit minimálně tři dny,“ přiblížil záměr Václav Mačát.

A jak bude muzeum hornictví vypadat, pokud se projekt podaří uskutečnit? „Jihlavská štola byla na muzeum připravená už v roce 1994, ale bohužel k realizaci nikdy nedošlo. Je dlouhá sto padesát metrů. V expozici představíme historickou a moderní těžbu. Lidé uvidí důlní stroje, vrátky. Instalujeme závěsnou drážku a opravíme kolejovou drážku,“ sdělil Lumír Moučka, jeden z autorů projektu. Mnoho předmětů se podařilo zajistit ze soukromých sbírek. Expozici ve štole doplní venku makety a dřevěné tunely pro děti. Těžba na Hřebči měla dlouhou tradici. „Hornictví v regionu pomalu zaniká. Za měsíc se uzavře poslední důl Březinka,“ dodal Lumír Moučka.

Celkové náklady na realizaci muzea hornictví ve štole dosáhnou podle Václava Mačáta asi dvanácti milionů korun. Dotace z Evropské unie by mohla činit až osmdesát pět procent nákladů. A kdy se do štoly podívají první turisté? Vše záleží především na penězích. „Do konce ledna příštího roku musíme podat žádost. Pak počítáme se třemi měsíci na rozhodnutí komise. Pokud uspějeme, začne stavba příští rok v létě. Realizace potrvá zhruba půl roku, takže na jaře 2011 bychom mohli nové muzeum otevřít pro návštěvníky,“ míní místostarosta Václav Mačát. Věří, že jejich žádost komise posoudí kladně.


| Autor: administrator | Vydáno dne 03. 09. 2009 | 1892 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server