Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie knihy

Elektrárna Oslavany


Jan Kyselák

KNIHY

Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavansko

Formát A5, měkká vazba V2 254 stran, vydání první, Tisk: Gloria Rosice.

Elektrárna Oslavany, knížka Jana Kyseláka vyšla pro Vlastivědný spolek Rosicko-Oslavansko v r.2002

Pro vlastní historii rosicko-oslavanského hornictví má knížka základní význam i když se věnuje téměř výhradně regionální energetice. Význam oslavanské elektrárny pro hornictví byl v tom, že využívala méně hodnotné uhlí, pro dopravu na delší vzdálenost nevhodné. Knížka o elektrárně, úzce s revírem spjaté, je spolehlivým zdrojem poznání hospodářských dějin regionu.

      Okolnosti vzniku elektrárny, významné místně a hlavně jako zdroj energie pro Brno, rozvíjející se průmyslovou aglomeraci, popisuje autor pečlivě a podrobně. Úvodní stránky včetně interpretace zápasu předních německých a rakouských firem výrobních i tamních bank o zakázku připomínají kresebný náčrt pro malovaný obraz s mnoha detaily. Tím pak je především vznik stavby a několik pozdějších etap rozvoje a rekonstrukcí, nakonec k bloku 50 MW.

Řada odborně vysoce technicky fundovaných odboček a exkurzů, s charakteristikami turbogenerátorů, kotlů a jejich odpopelování i způsoby obsluhy a funkcemi odlučovačů popílku, chlazení s technologií přípravy vody -to vše a další potvrzuje Jana Kyseláka jako excelentního odborníka, zcela v látce orientovaného včetně písemností archivních. Provozní problémy mu také nejsou záhadou, přehledně jsou podány rozvodny, velíny, otázky usměrňování proudu, regulace výkonů a frekvence, metodika připojování do hlavní sítě.

Příspěvkem k účelové tvorbě krajiny jsou popsané stavební úpravy na řece Oslavě (vodní jez-splav-vál), vykonané s ohledem na kolísavý stav toku a nutnost zajistit spolehlivé chlazení turbogenerátorů. Minuciózní speciální vstupy jsou promyšleně od ostatní látky odděleny, např. mimo jiného kapitolka o regulaci a měření fyzikálních a elektrických veličin Přes autorovo stálé tíhnutí k technickým popisům nechybí postřehy k výrobním i dalším vztahům, tedy jisté vzpomínky na osazenstvo, jen zástupně dotyky i k sociálním otázkám, jako např. nákupy, závodní jídelna, stravování. Z ostatního připomeňme ještě alespoň pasáže, týkající se dopravy uhlí z místa těžby až k zauhlování uvnitř elektrárny. Lanovky při změně dobývací strategie nebo se zánikem těžby mnohdy mizí ještě dříve než těžní věže – dobře, že zde ani ony nejsou vynechány.

Můžeme tedy jen a jen obdivovat, jak si autor poradil s mnoha detaily: jasně a populárně v celé práci natolik, že dává jisté představy i laikovi, jehož znalosti a zájem o elektřinu začínají někdy v jeho bytě konzumenta, jen u zásuvky. Zde nezapomeňme na jihočeské ženy, které v ní vidí snad i zdroj proudu a přispívá to k jejich odporu vůči Temelínu. K němu zazněla v práci jistá podpůrná nota probuzenecká, nezbytečná (!), v jednom z předních vstupů o elektrárnách všeobecně. Tam poznáváme ihned autora jako vzdělaného, erudovaného pro celé dílo, když znalého širších souvislostí energetiky, vůči níž je horničina jakási spojitá nádoba. Vše, co se dělo a děje v energetice, má a mělo svůj odraz v hornictví včetně útlumu.

K podobě knížky by jistě přispěla i bohatší, rozsáhlejší a třeba i dražší příloha (hlubotisk). Ovšem při takovém konstatování či požadavku musíme brát v úvahu i omezené možnosti vydavatele, spolku dobrovolníků. Jeho ryze báňští specialisté pro své publikační zaměření v dalších podoborech v revíru také významných a pozoruhodných k zpracování , např. svislá doprava nebo báňské záchranářství, Kyselákovou prací dostali nastavenou laťku dost vysoko . Pokud se týká hornického dějepisu tohoto pozoruhodného revíru je na čase promýšlet po desetiletí od vydání významného průkopnického dílka Jarmily Plchové ROSICKO-OSLAVANSKÝ UHELNÝ REVÍR 1760-1999 (Město Oslavany 1999, 64 str.) čím a jak systematicky začít či pokračovat na tomto přehledném základě k rozsáhlé monografii obdobné stejnou logikou záběru .

Pozornému čtenáři neujde u knížky ani autorovo mužné vyrovnání s tím, že jemu i nám reálně mizí elektrárna jako vynikající technické dílo - když splnila své poslání. Skutečnost, která obzvláště podtrhuje i pro příští generace historický význam popsané publikace. Pandánem k ní, a to velmi významným, je sbírkový fond k elektrifikaci Moravy, jedna z dominant a výstavní chlouba oslavansko - rosického spolku.

Miloš Zárybnický

[Akt. známka: 1,38 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5
| Autor: Miloš Zárybnický | Vydáno dne 27. 07. 2009 | 6915 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Miloš Zárybnický
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server