Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Hornické

Vyšla Hornická ročenka

Ročenka

Hornictví zůstává významnou součástí českého národního hospodářství.

Sedmnáctá Hornická ročenka, vydávaná Českým báňským úřadem ve spolupráci se Společenstvím těžařů v počtu 1100 výtisků, vyšla v těchto dnech v Ostravě. I přes nedávný útlum patří hornictví nadále k významným odvětvím národního hospodářství.

V roce 2008 bylo v Česku vytěženo bezmála 12,7 mil. tun odbytové těžby černého uhlí, což odpovídá téměř 16,7 mil. tun surové těžby. Odbytová těžba hnědého uhlí a lignitu dosáhla výše téměř 43,4 mil. tun, surová těžba tak dosáhla více než 47,7 mil. tun. Ropy bylo vytěženo 41,2 tisíce tun – mimo těžby skupiny MND, která své údaje nezveřejňuje. Stav zásob zemního plynu v zásobnících společnosti RWE Transgas překračoval ke konci minulého roku 1 miliardu metrů kubických. Státní podnik Diamo vytěžil 117 tis. tun uranové rudy, z níž bylo vyrobeno 275 tun uranového koncentrátu.

      Za úhradu z dobývacího prostoru odvedly těžební podniky do státního rozpočtu přes 15,127 miliardy korun. Úhrada do státního rozpočtu za vydobyté nerosty dosáhla výše 168,728 miliardy korun. Na obce byly převedeny úhrady v celkové hodnotě 506,782 miliardy korun.

Při činnostech podléhajících dozoru Státní báňské správy bylo zaznamenáno 10 smrtelných úrazů a 1039 zranění. Při těžbě užitných surovin bylo zaměstnáno bezmála 32 tisíc pracovníků, z toho pod zemí téměř 16 tisíc osob. Nejméně čtyřikrát tolik lidí našlo práci v dodavatelských organizacích a službách. Informace uvedené v Hornické ročence 2008 jsou přístupné na internetu na stránkách www.cbusbs.cz.


| Autor: administrator | Vydáno dne 04. 05. 2009 | 2133 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server