Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.02.2024 do 29.02.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Zamyšlení nad další činností KPHMO

Spolková činnost v zemích Koruny české má bohatou a dlouhou tradici. Už před více než 100 lety se sdružovali sportovci, amatérští kumštýři, zástupci různých oboru lidské činnosti a především horníci a zaměstnanci dolu. Spolky v různých stupních veřejné činnosti, a někdy i v utajení, přežily mnohá desetiletí. Až v roce 1990 upravil pravidla spolku zákon č. 83/1990 Sb. o sdružování občanu.

K historii Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě už bylo řečeno mnohé, málokdo si však uvědomuje, jak hluboké kořeny toto sdružení má. Navazuje totiž na hornické spolky z přelomu 19. a 20. století. Jeho zaměření je v současné době samozřejmě zčásti odlišné, ale jedno mají jednoznačně společné udržování a podpora hornických tradic. Bez těchto spolku, a neskromně mohu říci, že i bez našeho Klubu, bychom dnes nepořádali Skoky pres kůži, neslavili svátky svatého Prokopa a svaté Barbory a určité by byl zapomenut Den horníku. Možná by nevznikla mnohá hornická muzea a hornické expozice, nebyly by zachráněny těžní věže a veřejnost by nikdy nemohla navštívit různé historické štoly.

Dost už však v našich krajích tak oblíbených „kdybysmu“!! Klub je tady a patří svou členskou základnou, historií a rozsahem činnosti k tem nejvýznamnějším v České republice.

      V minulém roce jsme oslavili dvacáté narozeniny a hrdě se ohlídli za výsledky naší práce. Desítky odborných přednášek, množství úspěšných publikací, podpora Hornického muzea OKD a prezentace Národní přírodní památky Landek. To je naše vizitka.

I v plíštích letech budeme dále stavět především na spolupráci s Hornickým muzeem OKD a Nadací Landek Ostrava. Samozřejmě také nelze přehlédnout, že naše činnost by bez velkorysé podpory OKD, a. s. byla daleko skromnější a méně rozsáhlá. S muzeem jsme spojeni téměř pupeční šňůrou a komunikace, řešení aktuálních problému a společné aktivity jsou na nejvyšší úrovni. Nadace Landek dlouhodobě finančně podporuje naše projekty a především vydávání publikací Klubu je přímo závislé na nadačních příspěvcích.

V letošním roce nás ceká těžká úloha udržet nastavenou laťku v úrovni činnosti. Vše je však závislé na financích a v době světové hospodářské krize jsme v nelehké situaci. Očekáváme úbytek výše finančních daru. Naše základní poslání ovšem musíme opět naplňovat. Přednášková a publikační činnost je naším hlavním příspěvkem k podpore hornických tradic.

Pracujeme a scházíme se pod Landekem. Je tety naší povinnosti přispívat k jeho ochraně a v rámci možností i úpravě naučných stezek. Pokud se nám podaří získat finanční dotaci z Operačního programu Životní prostředí vyhlášeného Ministerstvem životního prostředí České republiky, jsme rozhodnuti navázat na dřívější aktivity Klubu spočívající v budování a záchraně naučných stezek na Landeku.

V současné době pracujeme na prezentaci Klubu na vlastních webových stránkách. Chystáme podmínky provozu a hodláme se připojit k těm, kteří mají v plánu kultivovat tento způsob komunikace. Internet je fenomén dnešní doby, ale je také nebezpečný v množství a rozsahu nefiltrovaných informací. Naše Klubové stránky budou dalším významným přínosem pro podporu hornických tradic. Kolem Klubu se pohybuji s různými přestávkami od roku 1988. Znám jeho historii, významné a činorodé cleny, všechny předsedy a v rámci možností jsem se vždy snažil přispívat k jeho činnosti a prezentaci. je mi vlekou ctí, že jsem dostal důvěru předsedat tak mimořádnému sdružení.

Rodan Broskevic , předseda KPHMO                     


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 26. 04. 2009 | 1511 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server