Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.01.2023 do 29.01.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Adoptujte si v muzeu svůj hák!

Řetízky

Nevyhazujte a nepalte staré havířské oblečení, pro památkový Důl Michal jsou všechny tyto věci cennými exponáty.

Adoptujte si svůj hák! S touto výzvou se obrátilo na občany ostravsko-karvinského hornického regionu vedení Národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích. Cílem akce je shromáždit oblečení a doplňky, jaké nosili horníci cestou do práce v letech 1920–1993. Získané exponáty budou použity v „čisté“ řetízkové šatně, která byla vybudována v dobách elektrifikace dolu v letech 1912–1915.„Máme poměrně rozsáhlé sbírky fáraček a pracovního oblečení, ale chybějí nám »civilní« šaty horníků, tedy to, v čem havíři chodili na šichtu a co si s sebou nosili,“ vysvětlil účel iniciativy správce objektu Dolu Michal Alexandr Zaspal. Jde třeba o kalhoty, košile, svetry, vesty, saka, kabáty a další součásti šatníku, boty, pantofle, sandály, ale také o opasky, kabely, svačinové brašny, deštníky a jiné doplňky, které jsou ze sběratelského hlediska obzvláště cenné. Zvláštní kapitolu pak tvoří klobouky, které byly pro první polovinu 20. století typické, a proto mají velkou vypovídací hodnotu.

Řetízky

„Blíží se Velikonoce a doba jarního úklidu. Nepalte a nevyhazujte staré věci, ale přineste je k nám, na Důl Michal,“ apeluje Alexandr Zaspal. „Budeme vděční za každý kousek, který naleznete v zákoutí vašich šatníků nebo ve skříních rodičů či prarodičů. O své věci navíc nepřijdete. Každý dárce si může »adoptovat« vlastní hák, na kterém budou zavěšeny jeho exponáty. Při návštěvě dolu si ho bude moci spustit a ukázat tyto památky dětem nebo vnoučatům.“

Národní kulturní památka Důl Michal zahájí letošní sezonu 4. dubna. Novinkou budou večerní prohlídky za svitu hornických lamp či na konci sezony parní stroj z roku 1893, renovovaný mj. z prostředků Nadace OKD. Pokud pomůžete, ve zcela novém světle se bude vyjímat i „čistá“ řetízková šatna.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: Redakce Horník | Vydáno dne 13. 03. 2009 | 3535 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Bohuslav Krzyžanek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server