Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2022 do 09.12.2022

Sekce KOMENTÁŘE
08.12.2022Re: Cosplayer Hilariously Creates Low Budget Versions of Characters in Pop Cultu

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie knihy

Pustkovecký rodák Jan Rohel by se dožil 100 let

Rohel

Dne 9. února 1909 se narodil v obci Pustkovec u Ostravy (dnes městský obvod) Jan Rohel, folklorista, spisovatel a publicista. Vystudoval učitelský ústav v Opavě a až do září 1938 učil na obecné škole v Karviné. Do r.1954 pak učil na Vyšší průmyslové škole hornické v Ostravě. Poté vykonával funkci ředitele Krajské lidové knihovny , kronikáře Vítkovických železáren aj. Stýkal a dopisoval si se spisovateli a básníky Petrem Bezručem, Vojtěchem Martínkem, Karlem Dvořáčkem, Zdeňkem Řezníčkem, malířem Valentinem Držkovicem aj. Jan Rohel zemřel 18. prosince 1989 v Ostravě.Jeho dílo bylo vydáno jen částečně. Rozsáhlé sběry hornického flkloru publikoval v pracích Hornický humor (1953) a Barbora šedesátiletá (1969). Napsal pohádky pro děti „Havíři před tváří boží“ (1944), verše „ Říkadla z uhlí“ (1946) a pohádky „Černý kahan“ (1974). Cenné jsou rovněž jeho zápisy vzpomínek hutníků v knize Bojovníci z Karlovy huti (1950). Životní osudy výtvarných umělců sledoval v knihách Slezský malíř (1948) – o Valentinu Držkovicovi nebo „ S Augustinem Handzlem sochařem horníků“ (1959). Dále napsal knihy "Z domova Viléma Závady“ (1959) a Darkovské prameny (1968). Vrcholem jeho literární a publicistické tvorby jsou nevydané rukopisy, např. Havíř Botur není vinen či čtyřsvazkové dílo Desatero mého života (1987). Nalezneme v něm mnoho neznámých údajů ze zákulisí práce národních výborů a kulturních institucí.

V těchto dnech byla v budově MO Ostrava-Pustkovec veřejnost poprvé seznámena s knihou autorů Petra Rohla a Evy Rohlové s názvem Pustkovec – ves anděla strážce, kde bylo současně vzpomenuto také sté výročí od narození spisovatele, folkloristy a publicisty Jana Rohla.

Jiří Bárta

| Autor: administrator | Vydáno dne 19. 02. 2009 | 3278 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server