Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 31.01.2023 do 07.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Poslední byl nejlépe připravený.

Odra

Poslední vůz uhlí ostravské dílčí pánve byl vytěžen 30. června 1994 na nejlépe připraveném dole revíru, na Dole Odra (Vítězný únor) v Ostravě-Přívoze. Dokladem toho odvážného tvrzení je fakt, že teprve rok předtím, v roce 1993, vyložil tento důl skipové zařízení na nové 10. těžní patro a současně měl v této době v předstihu otevřeno i další 11. 'patro, a to hned oběma jámami najednou. Po zkušenostech z okolních dolů s podpatrovou těžbou byla totiž otvírka nových pater Dolu Vítězný únor prováděna hned přes dvě patra najednou, a to přes 300 m hloubení každé jámy. Vtažná jáma byla prohlubována klasicky pod ochranným povalem a výdušná jáma k ní byla prohloubena vrtným komplexem WIRTH VSB-VI o průměru 6 m do hloubky 1008 m. Ptáme se, kdy a jak vznikl tento velkodůl v blízkostí hlavního ostravského nádraží, který mohl své uhlí dodávat pásových dopravníkem přímo do sousední koksovny?Po druhé světové válce zůstalo v revíru třicet samostatných malých dolů, když světově intenzifikační trendy v hornictví směřovaly k dalším radikálním koncentracím těchto těžebních center. V padesátých letech tak vznikl spojením čtyř dolů v karvinské části revíru velkodůl ČSA a v ostravské dílčí pánvi se projekčně připravuje spojení tří bývalých podniků Vítězný únor (František) v Přívoze, Stachanov (Hubert) v Hrušově a Eduard Urx (Anselm) v Petřkovicích. V roce 1959 pak byla zahájena realizace tohoto projektu hloubením nových dvou jam. Skipovou jámou Vítězný únor 2 (VÚ2) v Přívoze a tzv. kamennou jámou Eduard Urx 5 (EU5) v Koblově. Oba těžební komplexy byly na novém 9. patře propojeny tři a půl kilometrů dlouhým překopem, zvaným magistrála. Veškeré uhlí z důlního pole šlo ve vozech po této magistrále směrem ke skipové jámě v Přívoze a zpět putoval veškerý kámen z ražeb do Koblova.

Spojené nové 9. patro bylo dokončeno koncem šedesátých let, když pak jámy v lokalitách bývalých podniků se již dále neprohlubovaly. Především Důl Urx (dnešní Hornické muzeum, jáma Anselm) dokopal svou jámou uhelné zásoby až na dno karbonu, do sloje Fany, a proto počátkem osmdesátých let bylo započato dobývání zásob v ohradníku této jámy. Další těžební kapacita tohoto závodu se postupně přesouvala do zásob nového patra pod Koblovem. Studie dobývání ohradníku jámy Urx byla současně i první studií k záchraně památkových budov i budoucího hornického muzea.

Značná část uhelných zásob nového patra byla již předtím vydobyla padpatrově. Proto vedení nového velkodolu muselo neprodleně pokračovat v otvírce 10. patra. Po zkušenostech s vysokou pracností při prohlubováni jam přichází vedení s logickou myšlenkou prohloubit obě jámy hned o dvě patra najednou. Velkým pomocníkem při realizaci této smělé myšlenky byl závod DPB Paskov který zde při prvních větrních spojeních po prohloubení obou jam v ohradnících vyvrtal přes 2 km širokoprofilových vrtů.

Nové 10. patro Dolu Vítězný únor mělo v době útlumu otevřeno a připraveno přes deset milionů tun kvalitního koksovatelného uhlí vesměs v příznivých geologických podmínkách pro pluhové dobývání. Ty mohly být vydobyly levně bez dalších nákladů na otvírku a přípravu. Dnes se tak levně dobývají otevřené zásoby uranu na Dole Rožná na Vysočině, kdy 110 horníků vydobude zásoby rudy, které po léta otvíralo hloubením jam a ražbou překopů tisíce jejich kamarádů.

Zde zvítězil logicky rozum nad fanatizmem. I dnes by se v revíru hodil na dokopání levných zásob koksovatelného uhlí jeden malý důl (natož velký). I zítra bychom jej uměli v klidu útlumu uzavřít. V hornictví vždy vítězila rozvaha a racio nad spěchem a fanatizmem.

Ing. Stanislav Vopasek
emeritní náměstek pro výstavbu Dolu VÚ
Článek byl uveřejněn ve Zpravodaji v roce 2004


[Akt. známka: 4,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 25. 02. 2009 | 1725 přečtení | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server