Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

OKD

Uvaha o revírníkovi

Ja jsem hornik, kdo je vic? Štajgr!

Revírník, štajgr, důlní a naddůlní, funkce v minulosti možná zvaná i jinak – ve vazbě na příslušný uhelný revír. Když jsem se počátkem šedesátých let minulého století vyučil hornickému řemeslu a získal výuční list v profesi razič-rubač, byl štajgr na šachtě v každém důlním úseku vážená a významná funkce. S oblibou se tehdy říkalo: „Já jsem horník, kdo je víc?“ Odpovídalo se zcela prozaicky: „Štajgr, ty c…!“



Stručně řečeno v těchto dobách se na šachtách ctily technické funkce s úsekovou působností. Dokladem toho je, že vyučení horníci v hojném počtu nastupovali další studium na Střední průmyslové škole hornické a kontinuálně si tak zvyšovali nejen hornické vzdělání, ale i společenské postavení. V šedesátých letech nastupovalo do 1. ročníku této školy pravidelně 100–150 nových studentů pro klasické hornické obory, jakými jsou ražení a dobývání. Další stovky nastupovaly do oborů strojních, elektrikářských, měřičských a úpravy nerostů. Na všech šachtách revíru tak byla zajištěna věková i kvalifikační struktura středně-technických kádrů.

Postupem času se však situace výrazně měnila. Funkce revírníka musela sice vždy splňovat kritéria předepsaná báňským předpisem, ale začala ztrácet na významu. Zejména platově si postupně výrazně polepšily dělnické profese, zejména funkce předák, kombajnér, a některé další. Revírníkovi zůstala a postupně se zvýšila odpovědnost zejména za bezpečnost ve svěřeném úseku, plnění výrobních úkolů s každodenním tlakem ze strany nadřízených vedoucích i vedení kolektivu. Zpřísnily se rovněž podmínky pro výkon této funkce při dobývání a ražení.

V současné době, kdy byly nevratně zrušeny hornické učební obory, je stále složitější pro funkci revírníka získat kvalifikované odborníky v požadovaném věku. Je velmi záslužné a pro OKD naprosto nezbytné dotáhnout do zdárného konce nastoupenou cestu komplexního vzdělávacího procesu. Na druhé straně by však bylo žádoucí systematicky pracovat s kádrem revírníků, kteří tuto funkci na šachtách již vykonávají. Právě oni, společně s předáky v kolektivech, jsou základním článkem, který realizuje personální politiku a firemní kulturu společnosti.

Přejme těmto přímým realizátorům všech podnikatelských výrobních záměrů důlních podniků především bezpečný provoz, pracovní úspěchy jimi řízených kolektivů a objektivní morální i finanční ocenění jejich činnosti ze strany nadřízených. Potom se možná znovu vytvoří prostředí, ve kterém bude cílem havíře stát se revírníkem.

Jan Kurial               


[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: Vladislav Sobol | Vydáno dne 13. 02. 2009 | 3253 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server