Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 26.11.2022 do 03.12.2022

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Knihy

Koníček Ivánek

Kniček

NOVÉ  KNIHY

Autoři: Josef Filgas, Ilustroval Vilém Wünsche

Vydavatelství: REPRONIS

Má 100 str. , šitá, formátu 165x235, cena 249,- Kč


Anotace

Knížka pro děti Koníček Ivánek Josefa Filgase vyšla již čtyřikrát (poslední vydání je z roku 1968, Profil, Ostrava). Pojali jsme za správné, že si knížka zaslouží po čtyřicetileté pauze nové vydání, které by se opíralo o výpravnou podobu z roku 1946 s ilustracemi ostravského malíře Viléma Wünscheho. Knížka navíc vychází ke stému výročí narození jejího autora J. Filagase (16. 10. 1908). Knížka líčí jímavě životní osudy důlního koníka a ukazuje na jeho nenahraditelné místo při důlní práci v minulosti, těžkou, ale obětavou a smysluplnou práci havířů na Ostravsku (jako i všude jinde). Knížka potěší stejně jako děti i pamětníky. Publikace vyšla za finanční podpory statutárního města Ostravy a Ministerstva kultury ČR..Ukázka:

První koupání, na to nezapomene. Silou jej táhl hospodář do vody. Bál se, že po něm chtějí, aby to všechno vypil. Už dávno stála máma až po pás ve vodě a on ještě pořád obíhal po břehu. Až mu pověděla: „No, pojď do vody, ať se za tebe nemusím stydět!“ Pomalu šel do vody, pomalu.

Z vody se mu potom nechtělo. Už mu čeledín vydrhl záda kartáčem, umyl ho za ušima, opláchl krk, ale Ivánek pořád a pořád strká hlavu do vody a frká rozpustile. Voda se čeřila, jako by se na něj zlobila. „Nechtěl do vody a teď zase nechce ven,“ bručel čeledín.

Ale věděl, jak na něj. Vyvedl mámu a Ivánek, když uviděl, že zůstává sám, zafrkl ještě dvakrát a už byl také venku.

Už byli daleko od řeky a Ivánek se stále ještě ohlížel a pořehtával: „To bylo dobře.“ Ve vodě se mu velmi líbilo. A už se těšil, až půjdou podruhé k vodě, jak se vykoupe. „Líbí se mi na světě,“ pochvaloval si to Ivánek.

„Nechval dne před večerem,“ napomenula jej máma. „Zítra pojedeme orat! Poznáš ještě jiné věci, a ne jen pobíhání okolo mámy.“


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 13. 12. 2008 | 3159 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server