Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 09.04.2024 do 16.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Češi a Poláci připravují nový projekt

Důl

Černý Důl - Vytvoření černodolského hornického muzea, vyznačení hornické stezky v polské Karpaczi nebo unikátní zpřístupnění mezipatra dolu Kovárna v Obřím dole.



To jsou stěžejní části projektu Podzemí Krkonoš, který společně připravují Černý Důl, Karpacz, Kowary a speleologové z Albeřic. Cílem je podpořit rozvoj cestovního ruchu v českých i polských horách.

Představitelé všech zainteresovaných stran na konci minulého týdne podepsali partnerskou dohodu o spolupráci na tomto projektu. Celkový rozpočet, který je okolo 900 tisíc eur, má z 85 procent pokrýt dotace z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – Polsko. Pokud bude žádost o evropské peníze úspěšná, samotná realizace začne příští květen a potrvá do listopadu 2010. „Na české i polské straně Krkonoš jsou společné základy hornictví a dolování, což byl takový moment, kdy jsme si řekli, že je potřeba Krkonoše takto zpropagovat,“ vysvětluje starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus.

Nejzajímavější akci chystá albeřická speleologická spolenost. Do podzemí Sněžky v Obřím dole sice mohou turisté částečně nahlédnout už od roku 2004, ale plánované zpřístupnění mezipatra dolu Kovárna až do hloubky 50 metrů by znamenalo revoluční novinku. „Nejen v Čechách, ale i celé Evropě to v podstatě nemá moc obdoby. Bude se jednat o zpřístupnění po žebříkách. Další raritou je, že lidé vyjdou ze středověkého dolu a dostanou se do moderního dolu z 50. let. Takže každý přímo v terénu na vlastní oči uvidí, jak se hornictví vyvíjelo,“ říká známý krkonošský speleolog Radko Tásler, jenž stál u zrodu projektu.

Největší suma (víc jak třetina rozpočtu) ale poputuje do Černého Dolu. Suterén budovy zdejšího úřadu, který dnes slouží jako sklad, se má proměnit v expozici krkonošského podzemí. Návštěvníci se pomocí velké mluvící mapy, geologických exponátů, fotek či plánků seznámí s nejzajímavějšími krkonošskými lokalitami, hornickou technikou nebo s historickým i soudobým vybavením jeskyňářů. Bude zde rovněž model štoly, jedna ze sedmi místností pak poslouží pro příležitostné výstavy. „K Obřímu dolu jsme chtěli vytvořit expozici podzemí, kde budou představeny důlní díla i jeskyně, ale hlavně místa, kam se lidi nikdy nepodívají,“ podotýká Tásler. Projekt také počítá s venkovní expozicí, kde bude model stoupy (zařízení pro drcení rudy) nebo hornické vozy.

Polské Kowary zase díky evropské dotaci chtějí uspořádat dvoudenní konferenci Hornictví v Krkonoších a výstavu o historii kutání v horském regionu. Jak české, tak polské projekty budou mít společnou propagaci.


| Autor: Rudolf Polák | Vydáno dne 15. 11. 2008 | 1885 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server