Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 28.01.2023 do 04.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Ostrava se zbavuje ropných lagun

laguny

Likvidace ostravských ropných lagun dospěla do další fáze. Ministr průmyslu Martin Říman totiž zahájil zkušební provoz stanice, která bude čistit podzemní vody. Z lagun už firma vytěžila několik tisíc tun kalů a vyrábí z nich palivo. Obyvatelé Heřmanic, kde měl původně stát mezisklad z kalů vyrobeného paliva, si mohou oddechnout. Po jejich odporu firma nakonec od tohoto úmyslu odstoupila. Všech 200 tisíc tun ropných odpadů musí sdružení firem odtěžit do konce roku 2010, pak bude probíhat čištění zeminy a podzemních vod.Se zpožděním, ale bez větších komplikací začala likvidace ostravských ropných lagun. Zkušební provoz teď spustila také nová stanice na čištění podzemních vod. "V současné době je odtěženo 4 500 tun neutralizovaných kalů, z části kalů je již vyrobeno 1 200 tun paliva," informuje Alena Orlíková ze Sdružení Čistá Ostrava. "Těch 13 let bylo hodně dlouhých a jsem rád, že začíná skutečná likvidace lagun a že tato hrůza, která je skoro v centru Ostravy, zmizí," pochvaluje si hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

V cestě už nestojí ani ministerstvo životního prostředí. Chtělo z lagun vyrobené alternativní palivo překlasifikovat na odpady, které podléhají podstatně přísnějším podmínkám pro nakládání i spalování. "Celý projekt by vzrostl o 1,5 miliardy korun, a to by znamenalo konec a nové výběrové řízení, prostě všechno od počátku," nastiňuje možné problémy ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Ministerstva se nakonec dohodla a palivo se může postupně spálit v elektrárnách. "Jednáme s ČEZem, Energetikou Třinec a polskou společností E Karbo," vypočítává Alena Orlíková.

Přípravy meziskladu paliva v Heřmanicích po protestech místních obyvatel sdružení zastavilo. "Našli jsme jinou formu logistiky, abychom nemuseli využívat mezisklad v Heřmanicích," uvádí v této souvislosti Alena Orlíková


| Autor: Rudolf Polák | Vydáno dne 06. 10. 2008 | 3063 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: ČT24
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server