Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Kladensko a hornictví

Důl Ferdinand

Středověké dolování Kladensko minulo, nemá bohužel ani zlatonosné řeky, ani krystalikum s žílami zlatých, stříbrných nebo jiných rud. Chybí mu i významnější ložiska železných rud sousedního Baranndienu. Přesto éra kladenského dolování vyplnila poslední čtvrtinu druhého milénia velmi výrazně. Kladensko vydalo ze svých hlubin nemalé množství konzervované, koncentrované sluneční energie z dávných dob ve formě energetického uhlí.

Kladenské uhlí přispělo významně k rozvoji průmyslové revoluce v českých zemích od jejího počátku, v první polovině 19. století. Vynález parního stroje, používaného od třicátých let pro těžbu a čerpání vody, pomohl k rozvoji hornictví, ale zároveň uhlí mu bylo nejvhodnější energetickou surovinou.



Ruku v ruce s tím šel rozvoj průmyslu a železniční dopravy. Jíž v r. 1855 byla otevřena železniční trať z Dubí do Kralup nad Vltavou pro veřejnost. V roce 1863 byla přeměněna druhá koněspřežka v Českých zemích z Dejvic (Brusky) do Kladna na parní trakci.

Vrcholící technická revoluce koncem 19. století byla spojena se zaváděním elektrifikace a výstavbou elektráren, opět na parní pohon (spalováním uhlí). Od roku 1888 byly povrchy dolů Ferdinand a František Josef v Dubí osvětlovány elektřinou. Postupně byly zaváděny elektrické těžní stroje a budovány elektrárny: u Dolu Schoeller v Libušině (1929), na Dole Theodor ve Pcherách (1914-1915), na Dole Anna v Rynholci (1928). Byly poháněny uhlím z vlastních zdrojů a zásobovaly elektřinou i okolí. Následně se dosud používané stroje na parní pohon měnily na pohon elektrický nebo na pohon stlačeným vzduchem, který se opět vyráběl kompresory poháněnými elektřinou.

Kladenské uhlí splnilo svoji historickou úlohu i jako zdroj pozdějšího dálkového vytápění sídlišť' teplovody. Kladno se stalo i zásluhou uhlí největším městem Středočeského kraje. Této historické úlohy bychom si měli vážit a skanzen Dolu Mayrau by nám to měl připomínat."

Karel Melichar                        


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Rudolf Polák | Vydáno dne 28. 09. 2008 | 1900 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Karel Melichar
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server