Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 16.09.2023 do 23.09.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Sanace Salma

SalmaCo se skrývá pod tímto zvláštním názvem?
Jedná se o rekultivační stavbu na Ostravsku, která se nachází jižně od areálu Pily Salma v katastrálním území Radvanice. Na severní straně je území stavby ohraničeno areálem pily, na jihovýchodě ulicí Kubečkovou a západní hranici tvoří svah nad vyústí zatrubněného potoka, který zásobuje vodou blízký rybník.

Plocha o rozloze 1,7517 ha byla v minulosti zasažena hornickou činností, jednalo se hlavně o poklesy způsobené dobýváním okolních dolů, a v současné době byla porostlá hlavně náletovými dřevinami. Navíc se na ploše nacházelo velké množství černých skládek s různými odpady – stavební suť, elektromateriál, plasty, pneumatiky, zbytky nábytků, apod., které byly s největší pravděpodobností navezeny místními občany. Díky těmto skutečnostem působila plocha velmi zdevastovaně.

SalmaPodle zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství, vyplývá těžební organizaci povinnost provádět rekultivaci takto dotčených ploch. Těžební organizací je v tomto případě DIAMO, s. p., o. z. ODRA, které převzalo práva a povinnosti týkající se zahlazování následků hornické činnosti v celém rozsahu od OKD, a. s. Ostrava. Celá akce byla vyprojektována projekční organizací Technoprojekt, a. s., Ostrava a byla zařazena do vládního programu "Revitalizace Moravskoslezského kraje". V r. 2007 bylo vypsáno výběrové řízení na dodavatele stavby, které proběhlo v gesci Ministerstva financí České republiky, které je v případě staveb realizovaných v rámci Revitalizace MS kraje investorem stavby. Koncem října 2007 byla podepsána smlouva na realizaci stavby s vybraným dodavatelem prací – VOKD, a. s. Ostrava. Pracovníci o. z. ODRA, odboru sanačně – rekultivačních prací vykonávají na stavbě pro Ministerstvo financí ČR komplexní inženýrskou činnost. Celá akce si vyžádá nemalou částku 5 975 tis. Kč, z níž velká část již byla využita na vyčištění území od navezených odpadů.

Práce byly zahájeny okamžitě po vytýčení hranic stavby začátkem prosince 2007. Byly zrealizovány přípravné práce v plném rozsahu – byl vymýcen náletový porost a odstraněno neuvěřitelné množství 1 362 m3 černých skládek. Dále byla provedena úprava svahu a jeho plynulé navázání na okolní terén. Plocha byla překryta vrstvou zeminy o mocnosti 20 cm a upravena. V současné době je již technická rekultivace ukončena a zbývá zrealizovat částečné zatravnění pozemku, výsadbu 4 500 ks stromů a 1 000 ks keřů. Od příštího roku bude následovat pětiletá údržba, v jejímž rámci bude provedeno ošetření porostu proti okusu lesní zvěří, vyžínání trávy a plevele, přihnojování sazenic, dosadba uhynulých sazenic a v případě nepříznivých klimatických podmínek i zálivka sazenic. Rekultivačním cílem je v tomto případě dle schváleného územního plánu městské části Ostrava – Radvanice lesní porost. Z přiložených fotografií si lze udělat představu, jak tato plocha vypadala před zahájením prací a jak vypadá nyní, v době ukončené technické rekultivace.

Doufáme, že i když se jedná o tak malou plochu, i přesto realizace rekultivačních prací bude pro zdejší občany přínosem a zlepšením jejich blízkého životního prostředí a do budoucna bude využívána spíše k procházkám a relaxaci, než k zakládání nových černých skládek.

[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 28. 06. 2008 | 2988 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ing. Květoslava Hrubá
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server