Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Voda z Dolu František uměla léčit

Šachta mnoha jmen: Schürfanlage, Erzherzog Franzschacht, František, Klement Gottwald a opět František.


Neuschacht Více než čtyřicet let uplynulo od průzkumného vrtu v Horní Suché do doby, než tam pak začaly práce na hloubení jam. Průzkumný vrt do hloubky přes 363 metrů udělala v roce 1867 společnost Doly a koksovny dr. Heinricha Larisch-Mönnicha, a ověřila si tak sloje spodních sušských vrstev.

Další průzkum pokračoval až v letech 1907 a 1908. Na základě výsledků pak byly v červnu roku 1911 zahájeny práce na hloubení výdušné a později i těžní jámy. Ta dosáhla hloubky 435,36 metru, provoz těžní jámy byl zahájen v roce 1914.

POMNÍKY HORNICKÉ SLÁVY



Nový důl byl nejdříve označen jako Schürfanlage (Hloubení) a v roce 1913 dostal název podle následníka trůnu Rakousko-Uherska Františka Ferdinanda d’Este, a to Erzherzog Franzschacht. Po skončení první světové války byl název počeštěn na Důl František. V roce 1948 byla šachta přejmenována na Důl Klement Gottwald a několik měsíců poté na Důl Prezident Gottwald. Zpět svůj původní název Důl František šachta dostala 9. února 1990. Vývoj dolu ovlivnila velká havárie 15. května 1920, kdy po explozi metanu v dole vznikl velký požár. Při likvidaci byl důl částečně zatopen, obnovovací práce začaly až za rok a půl.

Rozbor důlních vod tehdy ukázal, že mají velmi léčivé účinky, protože jsou jodobromové. Od roku 1922 se začala solanka jodobromových vod pravidelně čerpat a byl vybudován solivar. Vytěžená sůl velmi dobře působila na různé choroby a regeneraci únavy a byla velmi žádána. V roce 1957 byly v závodní ambulanci otevřeny malé lázně s využitím léčivých vod. Solivar byl často obnovován a v roce 1972 byl vybudován nový.

V roce 1925 se v dole přešlo na ruční práce pomocí sbíjecích kladiv, což podstatně snížilo lidskou dřinu. Doprava koňmi byla zrušena v roce 1926 a nahrazena třemi tlakovzdušnými lokomotivami. Nejvyšší válečné těžby dosáhl Důl František v roce 1943, kdy se vytěžilo téměř 697 tisíc tun černého uhlí.

V roce 1950 začala modernizace, která se týkala hlavně elektrifikace důlních pracovišť. Do provozu byl uveden sovětský kombajn Donbass a později elektrické brázdicí stroje B-70E. V roce 1954 již roční těžba překročila milión tun.

V roce 1998 skončil provoz úpravny uhlí Dolu František. V březnu 1999 byla ukončena ražba a 30. června vyjel z jeho podzemí poslední vozík uhlí. V současné době se demolují povrchové objekty.

[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: Vítězslav Hettenberger | Vydáno dne 16. 06. 2008 | 2069 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server