Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Historie

Darkov – legenda pokračuje

Pozorné čtenáře hornického seriálu asi nepřekvapí otázka, kdo je přímým pokračovatelem tradic karvinských šachet Gabriela, Hohenegger, Barbora, poválečného Dolu 9. květen a Velkodolu 1. máj? Darkov Potřebujete-li přece jen nápovědu, tady je. Jde o nejkapacitnější důl společnosti OKD, největší hlubinný těžební komplex u nás i ve střední Evropě. Pokud jste odpověděli Důl Darkov, je to správně!První zmínku o báňské aktivitě v prostoru darkovského závodu 2, sídla správy současného dolu, nalezneme v archivech u letopočtu 1949. Poblíž soleckého kopce tehdy horníci vyhloubili jámu Mír 4, větrní dílo Dolu UNRRA (Gabriela). Musely však uběhnout ještě dvě desítky let, než se investiční výstavba nového závodu Darkov stala skutečností. Ostravsko-karvinské doly se na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století začaly potýkat s nedostatečnou kapacitou dobývacích prostorů. Otvírky pokulhávaly za těžbou. Odborníci proto vkládali do zahájení výstavby perspektivního skupinového dolu Karviná-Východ (1972) velké naděje.

V Generelu rozvoje OKR z počátku osmdesátých let zaujímala výstavba závodu Darkov klíčové postavení. Nešetřilo se na povrchových objektech a provozech, zejména na úpravárenském komplexu s projektovanou roční kapacitou přes sedm milionů tun surového uhlí. Přes masivní investice se revír dočkal prvního vytěženého vozu uhlí z Míru 5 až v dubnu 1982. Skipové těžní zařízení jámy Mír 4 v dominantním železobetonové věži bylo uvedeno do provozu o čtyři roky později. V dalších dvou letech se rozběhly první a druhá úpravárenská linka, plnit se začaly velkokapacitní zásobníky surového i praného uhlí. V roce 1988 se do moderních prostor darkovské šachty přestěhovalo celé vedení Dolu 1. máj.

Darkov Politické a společenské změny, které následovaly, původní vývěsní štít nepřežil. Symbolicky právě v den 1. května 1991 spatřil světlo světa nový název – Důl Darkov. Představy minulých plánovačů o skupinovém dole se v nových ekonomických podmínkách, byť trochu v jiném gardu, přece jen naplnily. Podnik se třemi závody (1–Barbora, 2–Darkov, 3–9. květen) produkoval ročně přes čtyři miliony tun uhlí a dával obživu více než osmi tisícům lidí.

Těžbu na úrovni přesahující čtyři miliony tun Darkov udržoval až do roku 2002. Od zahájení útlumu závodu 1 (poslední „barborské“ uhlí horníci vytěžili 16. prosince 2002) se organizační struktura Dolu Darkov ztenčila na závody 2 a 3. Z obou lokalit je báňská činnost prováděna v dobývacích prostorech Karviná-Doly II, Darkov a Stonava, zasahujících kromě těchto obcí také katastry Horní Suché a Albrechtic.

Důl Darkov, s roční těžbou a produkcí kvalitního černého uhlí blížící se čtyřem milionům tunám, s více než třemi a půl tisícem zaměstnanců, patří k perspektivním šachtám OKD. Pod jeho monumentální téměř stometrovou těžní věží symbolicky končíme procházku po karvinské části revíru.

[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: Libor Vidlička | Vydáno dne 31. 03. 2008 | 2796 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server