Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 13.04.2024 do 20.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Bude se rozšířovat těžba uranu?

Stráž pod Ralskem Českolipsko a nově i Podještědí se mohou stát klíčovými lokalitami pro „zbohatnutí“ českého státního rozpočtu. Díky obrovskému nárůstu jeho ceny se Česko možná vrátí k intenzivní těžbě uranu a státní podnik Diamo už pro návrat k těžbě podniklo několik významných kroků. První se týkal Českolipska, teď se dostalo do hry i Podještědí.

Státní podnik Diamo totiž požádal, aby oblast kolem Osečné a osady Kotel, kde uran odhalily průzkumy prováděné už v šedesátých letech minulého století, byla chráněná jako potenciální ložisko uranu. „Ukládá nám to horní zákon. Podle našich odborníků je ložisko Osečná-Kotel za současných cen uranu využitelné, a proto máme povinnost žádat o jeho ochranu,“ řekl Jiří Jež, generální ředitel Diama.

Cena uranu je nyní vysoká



Jeho náměstek Marian Böhm přitom jedním dechem dodává. „O případné těžbě ale nepřemýšlíme, ani nemůžeme. Vláda už v devadesátých letech rozhodla o útlumu uranového hornictví. Aby se znovu těžilo, musela by se změnit společenská objednávka i toto usnesení vlády.“ A pro změnu obojího jsou ale právě nyní nejpříhodnější podmínky. Vláda už vyslala silný signál k pokračování těžby uranu na Vysočině. Cena uranu na světových trzích je vysoká. Kilogram uranu se prodává i za pět tisíc korun. Od rozhodnutí skončit s těžbou narostla cena uranu více než desetinásobně.

Dolní Rožínka Pokud by se Česko rozhodlo znovu intenzivně těžit uran, k dolu v Dolní Rožínce na Vysočině, kde se stále těží, by přibyli další. A s největší pravděpodobností by to byla jedna ze tří možností: Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře nebo Osečná.

„Osečná by nebyla mezi prvními. Protože není zdaleka tak ekonomicky výhodná jako ložiska Stráž nebo Hamr,“ řekl Jež.

Jenže ve Stráži i Hamru teď Diamo za miliardy ze státního rozpočtu likviduje ekologické škody a těžba v sousedství sanace by byla značně komplikovaná. Muselo by se počkat, až likvidace kyseliny sírové z půdy skončí a teprve pak by mohla začít těžba. To ale neplatí pro Osečnou, ta leží mimo toto pásmo.

„Zahájení těžby uranu nepodporuji, ale chápu, že společnost jako celek má své priority a o nich rozhoduje vláda České republiky. Pokud by jednou mělo k těžbě dojít, budeme vyžadovat taková opatření, která minimalizují její následky,“ uvedl pro Deník starosta Osečné Jiří Hauzer. O tom, zda bude oblast Osečná-Kotel chráněným ložiskem, rozhodne ministerstvo životního prostředí. Osečná do tohoto rozhodování nijak zasáhnout nemůže. „Účastníkem řízení je pouze Diamo jako žadatel. My s tím nejsme nijak spokojeni a už probíhají jednání o změně horního zákona,“ řekl Jakub Kašpar, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Diamo vzhledem k ceně uranu dělá všechno proto, aby bylo na případnou těžbu připraveno. Už na jaře si nechalo vypracovat interní studii, která měla dopodrobna zhodnotit, zda a jak by se vyplatilo obnovit těžbu na Českolipsku.

[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 06. 12. 2007 | 5461 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server