Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

* Jáma Vrbice

Vydáno dne 05. 07. 2007 (5752 přečtení)

Stojí na rozhraní Ostravy-Hrušova a Vrbice u Bohumína, poblíž železniční trati. A čím je tak významná? Odpověď je prostá. Areál vrbického dolu, včetně strojního vybavení, patří k nejzachovalejším v revíru. Spolu s doly Anselm, Hlubina a vysokými pecemi Vítkovic se uchází o zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Hloubení jámy Vrbice zahájila v roce 1911 Severní dráha Ferdinandova (SDF) jako opatření k diagonálnímu odvětrání silně plynujícího Dolu Hubert v Hrušově (o něm byla řeč v minulém díle). Vertikální výdušné důlní dílo o průměru 4,5 metru s cihlovým zdivem mělo konečnou hloubku 387 metrů. Už v letech 1913 až 1916 sem montéři nainstalovali na svou dobu moderní elektrická zařízení. Mimo jiné ventilátor Capell z Vítkovických železáren s výkonem až 4200 ot./min. nebo těžní vrat Pražských akciových strojíren a AEG Union Vídeň se stovkou koňských sil.

Vzhledem k poloze areálu, přímo proti oknům projíždějících vlaků, dbali pánové z těžířstva SDF na jeho reprezentativní vzhled. Ucelený komplex budov z režného zdiva s mansardovou střechou, dvěma hranatými difuzory po boku ventilátoroven, korunovala 16,5 metru vysoká příhradová ocelová těžní věž dodaná firmou Elberzhagen Glassner z Mor. Ostravy. Z provozních zajímavostí stojí za zmínku nasazení živých koní na dopravu po překopech. Teprve ve třicátých letech minulého století je nahradily lokomotivy. V dlouhém úpadním překopu tady horníci poprvé vyzkoušeli závěsnou sedačkovou lanovku. Po roce 1945 byl majetek těžebních společností znárodněn do hornického kolosu OKD. Smršti přemalovávání vývěsních štítů neodolal ani Důl Hubert přejmenovaný na Stachanov. Jeho větérku rozšířili pro fárání více než dvou stovek horníků s přístupem do vzdálenějších důlních polí. Od zániku samostatnosti Dolu Stachanov (1974) až do konce existence Dolu Vítězný únor (Odra) byla větrní jáma Vrbice (zásyp v r. 1992) součástí závodu Eduard Urx 5 (Koblov).

Dnes na vrbickém dole provozuje OKD, DPB Paskov degazační stanici pro odsávání důlních plynů z podzemí. Jámová budova s těžní věží a strojovna byly prohlášeny kulturními památkami.

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Libor Vidlička

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server