Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 21.03.2024 do 28.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Strategie činnosti hornictví černého uhlí na léta 2007 až 2015

V září 2006 byla polskou vládou předložena k všeobecné debatě nová Strategie činnosti hornictví černého uhlí na léta 2007 až 2015. Na rozdíl od minulých, direktivních a dirigistických koncepcí, byly strategické záměry energetické politiky státu formulovány velmi obecně, stejně tak jen rámcově nastíněny směry rozvoje branže v rámci EU s předpokládanou potřebou těžby a krátce představeny šance a limity branže.

Pro horníky se ukázalo být nepřijatelné svázaní vlastního ohodnocení s produktivitou a zápisy týkající se privatizace. Jednání mezi vládou a odbory vyvrcholilo v lednu 2007, hrozby hornických nepokojů byly zmírněny. V posledních letech celosvětově vzrostla poptávka po uhlí, především černého, koksovatelného a koksu. Cena uhlí je „při výjezdu z brány dolů“ cca 170 PLN, (a pár kilometrů dále u překupníků i 3x dražší). Stejně tak však rostla i cena exploatace, nicméně polské doly přece jenom přestaly generovat ztráty.

Od roku 1990 se přestalo dobývat černé uhlí v 31 těžebních úrovních.Na těchto předpokladech se opírají odborníci z „Institut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energia PAN“ v Krakově a „Górnoślaski Odzial Państwowego Institutu Geologicznego“ ze Sosnowce. Experti navrhují přehodnotit, zmírnit uzavírání a hledat efektivní vstup z činných šachet do zatopených dolů. Týká se to např. i z českého pohledu sporného dolu Morcinek.

Podle posledních údajů se v aktivně činných černouhelných dolech nachází 15 716,7 mil tun bilancovaných zásob a 11 143,1 mil. tun zásob mimo bilanci. Z výše uvedených bilančních zásob, bylo kvalifikováno jako průmyslové zásoby 6 004,4 tun, z toho operativních zásob bylo 3 807,3 mil. tun. Operativní zásoby ležící v aktivních úrovních a ve výstavbě stanovily 2 525,7 mil. tun.

Odhad, na jak dlouho budou operativní zásoby ležící v aktivních úrovních a ve výstavbě stačit, kolísá od 7,6 let (KWK „Polska-Wirek“ – černouhelný důl „Polska-Wirek“) do 73,8 let (KWK „Halemba“ – černouhelný důl „Halemba“).

Průměrná doba soběstačnosti operativních zásob ležících v aktivních úrovních a ve výstavbě, za předpokladu úrovně těžby plánované důlními společnostmi na období 2007–2015, je kolem 26 let. Průměrná soběstačnost celkových operativních zásob v rámci celého sektoru, za předpokladu těžby naplánované jednotlivými doly na období 2007–2015, je kolem 40 let.

V důsledku prováděné exploatace v letech 2007–2015 dojde v 18 těžebních úrovních k ukončení exploatace operativních zásob, z toho bude 12 těžebních úrovní v Uhelné společnosti (Kompanii Węglowej S.A.), 4 těžební úrovně v Katowického holdingu (Katowicki Holding Węgłowy S.A.) a 2 těžební úrovně v Jastřebské uhelné společnosti (Jastrzębska Spółka Węgłowa S.A.).

V období 2007–2015 uhelné společnosti plánují zahájení těžby v 9 nově postavených těžebních úrovních, z toho:
3 úrovně v Uhelné společnosti (Kompanii Węglowej S.A.)
2 úrovně v Katowickém holdingu (Katowicki Holding Węgłowy S.A.)
2 úrovně v Jižním uhelném koncernu (Południowy Koncern Węgłowy S.A.)
1 úroveň v Jastřebské uhelné společnosti (Jastrzębska Spółka Węgłowa S.A.)
1 úroveň v lubelském dole „Bogdanka“ (Lubelski Węgiel „Bogdanka“ S.A. )

Po exploataci uhelných ložisek zůstane na konci roku 2015 asi 2 830 mil. tun operativních zásob, z toho zásob ležících v aktivních úrovních a ve výstavbě bude asi 1 530 mil tun. V listopadu 2006 dochází v důsledku bezpečnostního zanedbání k důlní katastrofě v dole Halemba, které (mimo jiné) změnila i tón diskusí nad předloženou Strategií mezi vládou na jedné straně a odborářskými svazy na straně druhé.

Po různých peripetiích došlo v lednu 2007 v Katovicích k dohodě mezi horníky a vládou, kterou zastupoval přímo ministr hospodářství Petr Woźniak (a nikoliv zodpovědný, ale u horníků neoblíbený náměstek Pawel Poncyljusz). Odvrátilo se nebezpečí ostrých hornických protestů – jeden den stávek vyjde polské hospodářství na cca 90 ml PLN.

Ze Strategie byly vyškrtnuty zápisy o provázání výše platu s produktivitou práce. O výplatní pásce budou rozhodovat celkové ekonomické výsledky daného subjektu. Vláda slíbila, že nebude zasahovat do kolektivního vyjednávání mezi zaměstnavatelem a odbory.

Ze Strategie byly rovněž odstraněny pasáže o privatizaci, nově v případě kotování dané společností na burze bude vedení uhelných společností mít povinnost konzultovat tento krok s odbory. Pravděpodobně nejrychleji privatizovaná tímto způsobem bude Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW), prodej 20–30 % akcií by podle plánu mělo proběhnout letos, resp. příští rok. V rámci holdingu se plánují investice za cca 3 mld. PLN – rozšíření dolů Zofiófka a Pniówek.

Podobně by se mělo postupovat v případě Katowicki Holding Weglowy (KHW), naopak představitelé největší uhelné společnosti v Evropě Kompania Weglowa (KW), zadlužené na cca 1,5 mld PLN, s privatizaci nemohou počítat. KW nicméně dostane na dokapitalizaci 400 mln. PLN ze státního rozpočtu, první splátku 170 mln PLN převede vláda do konce března.

V dalších kolech jednání se horníci budou domáhat ve Strategii zápisu, že uhlí je strategická surovina státu. A. Sadowski z „Centrum Adama Smitha“ je přesvědčen, že slabá kondice polských dolů je výsledkem ustupování vlády před požadavky odbory. Podle něj je potřebná rychlá privatizace. G. Szczodrowski z „Institut Sobieski“ upozorňuje, že každá vláda měla problémy s restrukturalizací branže, především se zavedením tržního hospodářství. Sociolog M. Cześnik z „Uniwersitet Warszawski“ soudí, že vliv na ministerstvo hospodářství, resp. na změkčení jejich pozic, měla katastrofa v Halembě, kde zahynulo 23 horníků.

| Autor: administrator | Vydáno dne 27. 06. 2007 | 2781 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server