Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 02.12.2023 do 09.12.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Hornické

Staré hornické a hutnické míry a váhy

PhDr. Ladislav Jangl
 

Vydavatelství: Krajské muzeum Sokolov

Rok vydání: 2006

Kategorie: Hornictví 143  stran, vydání první, doporučená cena 250 Kč

Anotace:

Téma starých hornických a hutnických měr a vah přitom zpracoval v dosud nevídaném rozsahu a doložil je velkým množstvím citací historických pramenů i novější literatury. Nevyhnul se přitom ani měrám, jejichž interpretace může být dnes nejasná nebo víceznačná. Novým je přístup, kdy hodnoty uváděných měr a vah zasazuje do doby a okolností, za kterých byly užívány; tím nejen dává těmto mírám a váhám správný dobový, regionální a oborový význam, ale při bedlivém čtení publikace také umožňuje jejich správnou interpretaci a přepočet v současnosti. Kniha je rozdělena do těchto hlavních kapitol: 1. Staré míry a váhy (zde jsou především komentovány použité prameny, zkratky, značky a pojmy, je diskutována přesnost použitých a vypočítaných konstant i správnost a přesnost údajů staré literatury a autentických relací). 2. Délkové míry. 3. Plošné míry. 4. Kubické míry. 5. Kusové míry. 6. Váhy. 7. Tabulky (pro výpočet obsahu drahých kovů v g/t ze starých váhových jednotek; přepočet hór a jejich zlomků na úhlové stupně, minuty a vteřiny; magnetická deklinace pro rozmezí let 1489 –1980).

 

Úryvek:
 Součástí knihy je i soupis odborné literatury a hlavních archivních fondů a pramenů v tuzemsku i v blízkém zahraničí, z nichž autor čerpal, stejně jako seznam základních a pomocných dokumentů vydaných v edicích a publikacích. Připojen je přehledný věcný obsah jednotlivých kapitol. Kniha v pevných deskách a vazbě má 143 stran formátu A4 a je vytištěna v reprezentativní, graficky zdařilé historizující úpravě. Je doplněna četnými rytinami z Agricolových Dvanácti knih o hornictví a hutnictví. V případech, kdy se autorovi podařilo nalézt zobrazení příslušných měr v archivních pramenech, jsou připojeny také přehledné perokresby. Publikaci vydalo Krajské muzeum Sokolov, příspěvková organizace, a vytiskla ji firma FORNICA GRAPHICS, s. r. o., Sokolov. Vydání knihy podpořili Krajské muzeum Sokolov, Karlovarský kraj, Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., Sokolov, Severočeské doly, a. s., Chomutov, DIAMO, státní podnik, Stráž pod Ralskem a Nadace Georgia Agricoly.RNDr. Jiří Vosáhlo:

Recenze knihy

"Staré hornické a hutnické míry a váhy"  (kliknout na nadpis otevře se celý článek)

Světlo světa spatřila monografie, která v této ucelené podobě v naší hornické a hutnické bibliografii dosud chyběla. PhDr. Jangl v ní zúročil své mnohaleté zkušenosti báňského historika i zaměstnance kutnohorského pracoviště Geofondu České republiky.

Téma starých hornických a hutnických měr a vah přitom zpracoval v dosud nevídaném rozsahu a doložil je velkým množstvím citací historických pramenů i novější literatury. Nevyhnul se přitom ani měrám, jejichž interpretace může být dnes nejasná nebo víceznačná. Novým je přístup, kdy hodnoty uváděných měr a vah zasazuje do doby a okolností, za kterých byly užívány; tím nejen dává těmto mírám a váhám správný dobový, regionální a oborový význam, ale při bedlivém čtení publikace také umožňuje jejich správnou interpretaci a pře-počet v současnosti. Kniha je rozdělena do těchto hlavních kapitol:

1. Staré míry a váhy (zde jsou především komentovány použité prameny, zkratky, značky a pojmy, je diskutována přesnost použitých a vypočítaných konstant i správnost a přesnost údajů staré literatury a autentických relací).
2. Délkové míry.
3. Plošné míry.
4. Kubické míry.
5. Kusové míry.
6. Váhy.
7. Tabulky (pro výpočet obsahu drahých kovů v g/t ze starých váhových jednotek; přepočet hór a jejich zlomků na úhlové stupně, minuty a vteřiny; magnetická deklinace pro rozmezí let 1489 - 1980).

Součástí knihy je i soupis odborné literatury a hlavních archivních fondů a pramenů v tuzemsku i v blízkém zahraničí, z nichž autor čerpal, stejně jako seznam základních a pomocných dokumentů vydaných v edicích a publikacích. Připojen je přehledný věcný obsah jednotlivých kapitol.

Kniha v pevných deskách a vazbě má 143 stran formátu A4 a je vytištěna v reprezentativní, graficky zdařilé historizující úpravě. Je doplněna četnými rytinami z Agricolových Dvanácti knih o hornictví a hutnictví. V případech, kdy se autorovi podařilo nalézt zobrazení příslušných měr v archivních pramenech, jsou připojeny také přehledné perokresby.

Publikaci vydalo Krajské muzeum Sokolov, příspěvková organi-zace, a vytiskla ji firma FORNICA GRAPHICS, s. r. o., Sokolov. Vydání knihy podpořili Krajské muzeum Sokolov, Karlovarský kraj, Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s., Sokolov, Severočeské doly, a. s., Chomutov, DIAMO, státní podnik, Stráž pod Ralskem a Nadace Georgia Agricoly.

Kniha vyšla v 1. vydání nákladem 700 kusů a lze ji za 250 Kč zakoupit v Krajském muzeu Sokolov (viz http://www.omks.cz/).

Janglovy Staré hornické a hutnické míry a váhy jsou novou a užitečnou pomůckou všem, kdo se setkávají se starými hornickými a hutnickými mírami při ložiskověgeologických, montanistických, archeologických a speleologických výzkumech i při řešení problematiky poddolovaných území a při správě starých důlních děl. Je klíčem k poznání, jak složitý systém stará hornická a hutnická metrologie vytvářela a jak je nutno k interpretaci těchto měr přistupovat kriticky a se znalostí věci. Neměla by také chybět v žádném archivu s montánními fondy a v žádné veřejné či soukromé knihovně, jejíž součástí jsou jak monografie typu Agricolových Dvanácti knih o hornictví a hutnictví, Erckerovy Knihy o prubířství, Peithnerova Pokusu o přírodní a politické dějiny českých a moravských dolů, Sternbergova Nástinu dějin českého hornictví, Kořanových Přehledných dějin československého hornictví, tak i edice České horní právo či Janglův Báňskohistorický slovník německo-český a Hornický slovník. Co k vydané knize říci závěrem? To, co napsal v předmluvě Ing. Pavel Beran, ředitel Krajského muzea Sokolov: „... výjimečné dílo zcela výjimečného autora.“
RNDr. Jiří Vosáhlo
 

Zpět na seznam


[Akt. známka: 3,33 / Počet hlasů: 9] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 11. 04. 2007 | 12309 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server