Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.04.2024 do 18.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

STAV SLOŽEK ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ s. p. DIAMO ZA ROK 2008

Výtažek z celkového hodnocení s.p. DIAMA.

KONTAMINACE POVRCHU A BIOLOGICKÉHO MATERIÁLU

Uhelné lokality a laguny o. z. ODRA Ostrava
Kontaminace 19 areálů po těžbě a zpracování černého uhlí na Ostravsku byla upřesněna kontrolním vzorkováním a analýzou zemin a podzemních vod v letech 2005 až 2007. Výsledky prokázaly, i přes celkově příznivý vývoj přirozené atenuace, přetrvávající lokální, prostorově omezené znečištění zemin, horninového prostředí a částečně též podzemních vod v 8 lokalitách a areálech bývalých důlních provozů. Jedná se o lokality Žofie a Barbora a areály Koblov, Hrušov, Pokrok, Paskov, Šverma – Mariánské Hory a Trojice. Převážně jde o zbytkové nadlimitní znečištění zemin nepolárními extrahovatelnými látkami

ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ

V roce 2008 došlo v rámci DIAMO, s. p., k celkovému nárůstu produkce odpadů téměř o 4 000 tun. Tento stav byl způsoben především zvýšenou produkcí odpadů z dokončení plánovaných demolic nevyužitelných objektů na o. z. ODRA Ostrava a častější likvidací černých skládek.

NAKLÁDÁNÍ S VODAMI

Uhelné lokality a laguny o. z. ODRA Ostrava
Rovnoměrným čerpáním byl systém proudění důlních vod uveden do stabilních podmínek. Chemizmus důlních vod je ovlivňován pouze heterogenitou prostředí. V retenčních prostorách dolů se postupně utváří vertikální zonálnost vod. V ostravské dílčí pánvi je akumulováno okolo 19,5 mil. m3 důlních vod a v petřvaldské dílčí pánvi je to okolo 3,6 mil. m3 důlních vod. Ve vodní jámě Jeremenko dochází vlivem zapojování dalších ploch do hydraulického systému k vyplavování síranových iontů ze zoxidovaných partií a tím k nárůstu salinity důlních vod; obsah chloridových iontů se naopak snižuje. Ve vodní jámě Žofie se stabilizovala objemová aktivita radia. Lokalita jámy Barbora je z hlediska přítoků zcela autonomní. Nadlimitní obsah amonných iontů v podzemní vodě lokality ČOV Heřmanice byl zaznamenán již v minulosti, nicméně nárůst koncentrace tohoto iontu v červenci a říjnu 2008 je pravděpodobně způseben vlivem intenzivního odtěžování uhelných kalů vlastníkem předmětného pozemku. Na skládce odpadů s. p. DIAMO – laguny Ostramo je v zájmovém prostoru a jeho okolí hlavní zvodeň vázána na údolní terasu řeky Odry. Znečištění podzemních vod v sanačním drénu má stabilní úroveň.

Podrobnější informace jsou na webu s.p. DIAMA:

http://www.diamo.cz/download-document/83-info-diamo-zp08


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 12. 05. 2009 | 3514 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: Ing. Pavel Vostarek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server