Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Edice KPHM

Sborník přednášek

Nová publikace Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě.

EDICE - HORNICTVÍ VČERA, DNES A ZÍTRA (13)

Sborník

Autor: Mgr. Oldřich Klepek

NOVÉ  KNIHY

Vydavatelství: KPHMO

250 stran, vydání první.


Předmluva

JV roce 2003, na den svaté Barbory, začalo Hornické muzeum a Klub přátel Hornického muzea v Ostravě pořádat v prostorách Hornického muzea pracovní seminář s názvem „Hornické památky na Ostravsku". Seminář se tak stal nedílnou součástí oslav největšího hornického svátku.

Datum ani místo nebylo zvoleno náhodně. Jednak to bylo v roce, kdy Klub přátel Hornického muzea v Ostravě oslavil patnácté výročí své existence, jednak uplynulo přesně deset let od otevření Hornického muzea pro veřejnost. Klub se rozhodl rozšířit svoje aktivní působení i na širší veřejnost a Hornické muzeum chtělo poskytnout své prostory pro setkávání zájemců o hornickou historii a příznivců zachování hornických tradic. Z toho vyplynul i název - měl vyjádřit, že prostor dostávají všichni, kteří se zajímají nejen o hornictví v Ostravě a nejen o hornictví černouhelné. Záměrem organizátorů semináře bylo nesoustřeďovat se jen na památky trojrozměrné, ale i na památky písemné a památky z oblasti duchovní kultury hornictva. Cílem organizátorů bylo nejen přednesení příspěvků, ale i následná diskuse a výměna názorů. Proto byl seminář označen jako pracovní.

Od prvních seminářů byli zváni pracovníci organizací, které mají vztah k záchraně hornických památek a k udržování a zachovávání hornických tradic (regionální muzea, archivy, nadace-zejména Nadace LANDEK Ostrava). Seminářů se zúčastňovali pracovníci Národního památkového ústavu i zástupci ostravských vědeckých pracovišf - Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava. Mezi pozvanými nechyběli zástupci vedení OKD a jednotlivých důlních závodů a státního podniku DIAMO. Mezi pozvanými byli také zástupci obcí, na jejichž území probíhala hornická činnost. Své trvalé místo mají mezi účastníky seminářů i zástupci hornických spolků v regionu a také zástupci Moravskoslezské hornické společnosti ČVTS. Účastníky semináře byli i ostatní zájemci o problematiku hornických památek.

     Organizátoři seminářů ponechali zájemcům o přednesení příspěvků poměrně velkou volnost, podstatné bylo, aby se vystoupení týkalo daného tématu. Tím je dána i velká žánrová pestrost příspěvků, hloubka pojednání o zvoleném tématu i rozsah příspěvků. Výsledkem seminářů z let 2003 - 2007 je tento sborník.

Hlubina

Do sborníku byly zařazený příspěvky, které byly na seminářích předneseny a jejichž texty byly organizátorům dány k dispozici.

Děkuji všem, kteří svými příspěvky umožnili vydání tohoto sborníku a kteří se na přípravě sborníku aktivně podíleli.

Oldřich Klepek
předseda redakční rady

Obsah

Související články:
Archiválie jako hornické památky (21.02.2010)
Hornické muzeum v Petřvaldě (19.02.2010)
[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 15. 02. 2010 | 8345 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server