Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 31.01.2023 do 07.02.2023

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

NA LAGUNÁCH V OSTRAVĚ

Laguny

Mimořádný kontrolní den akce "Nápravná opatření - laguny Ostramo" za účasti ministra průmyslu a obchodu Ing. Martina Římana

Ve čtvrtek 29. ledna 2009 se konal na o. z. ODRA v Ostravě mimořádný kontrolní den akce "Nápravná opatření - laguny Ostramo" (NO–LO) za účasti ministra průmyslu a obchodu Ing. Martina Římana. Rádi bychom připomněli, že poslední návštěva pana ministra na lagunách se uskutečnila dne 29. září 2008, kdy společně s hejtmanem Moravskoslezského kraje zahájili zkušební provoz čistírny podzemních vod.Kontrolní den byl zahájen ve 14 hodin na skládce odpadů státního podniku DIAMO, tzv. lagunách Ostramo, kde ministra Římana přivítal ředitel s. p. DIAMO Ing. Bc. Jiří Jež. První kroky účastníků kontrolního dne vedly na lagunu R0 hned vedle vrátnice skládky odpadů, kde je umístěná linka pro mísení neutralizovaných kalů z lagun s černouhelným hruboprachem na výrobek TPS-NOLO. Ing. Alena Orlíková – manažerka projektu NO-LO z firmy GEOSAN GROUP, a. s., vedoucího účastníka "Sdružení ČISTÁ OSTRAVA" (SČO) zde přímo mezi běžícími dopravníkovými pásy seznámila přítomné s právě probíhající zkušební výrobou 40 000 t alternativního paliva. Dle původního harmonogramu mělo být těchto 40 000 t paliva TPS-NOLO vyrobeno do konce prosince 2008. Skutečná výroba v roce 2008 však představovala pouze 2 781 t TPS-NOLO, celková výroba k dnešnímu KD pak cca 11 500 t TPS-NOLO. Zkušební výroba musí být dle rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje (KÚ MSK) ukončena do 28. února 2009, z čehož vyplývá, že pro splnění výroby 40 000 t paliva TPS-NOLO by denní produkce musela představovat cca 920 t TPS-NOLO. Tato denní produkce paliva je na současné mísící lince reálná, což dokládá fakt, že právě v den návštěvy pana ministra bylo vyrobeno 1 132 tun TPS-NOLO. Pro splnění stanoveného cíle je SČO připraveno v případě potřeby výrobní kapacitu zvýšit, a to nasazením druhého hydraulického míchacího zařízení pro neutralizaci kalů a umístěním další linky pro mísení paliva na laguně R0.

Laguny

Po opuštění laguny R0 se pan ministr v doprovodu zástupců s. p. DIAMO, SČO, MPO, Statutárního města Ostrava, tisku a televize přesunul po hrázích lagun až do nové sociální budovy, vystavěné v rámci NO-LO, která bude sloužit pracovníkům zhotovitele obsluhujícím jednotlivé sanační technologie. Cestou se pan ministr dozvěděl o novém přístupu k neutralizaci kalů v laguně R2 tak, aby využívaná technologie pokryla celou její plochu, o probíhajících stavebních řízeních v rámci druhé etapy NO-LO, připravované spalovací zkoušce v Energetice Zlín a nové spalovací zkoušce v Elektrárně Dětmarovice a v neposlední řadě také o uskutečněném ústním jednání k projednání žádosti o vydání integrovaného povolení pro zařízení NO-LO, které proběhlo na KÚ MSK dne 20. ledna 2009. Předpoklad vydání integrovaného povolení je 8. března 2009 a nabytí jeho právní moci do konce března 2009. Kontinuální výroba paliva by tak mohla být zahájena již v dubnu 2009, což představuje urychlení prací o 5 měsíců, kdy současný platný harmonogram prací uvádí zahájení výroby paliva v září 2009.

Laguny

V prostorách nové sociální budovy pak kontrolní den pokračoval tiskovou konferencí. Ing. Alena Orlíková po přivítání přítomných a úvodní informaci shrnující zhlédnutou činnost na lagunách, předala slovo ministru Římanovi. Ten v úvodu svého vystoupení uvedl, že má smíšené pocity, a to především proto, že nebyl splněn termín zkušební výroby 40 000 t paliva do konce roku 2008, na druhé straně možnost zahájení kontinuální výroby paliva v předstihu 5 měsíců oproti harmonogramu dává reálnou možnost splnění termínů pro odtěžení obsahu lagun a jeho zpracování na palivo do konce roku 2010. V každém případě to pro něj znamená jakoby zdvižený prst a bude požadovat předložení detailního harmonogramu výroby paliva, který bude ze strany MPO měsíčně kontrolován s cílem splnění termínu pro odtěžení lagun.

Na závěr následovaly dotazy novinářů, které se týkaly především v současné době probíhající zkušební výroby 40 000 t paliva, jejího případného vlivu na okolní sídliště, rozdílů mezi palivy TPS- NOLO a TPS-NOLO 1, odbytu těchto paliv na spalovací koncovky. Veškeré palivo TPS-NOLO, vyráběné v rámci zkušební výroby odebírá polská firma E-Carbo, která z něj ve svých areálech míchá palivové směsi pro cementárny a teplárny ve středním Polsku. V současné době probíhají legislativní řízení pro povolení spalování TPS-NOLO a připravují se smluvní vztahy i s některými tuzemskými odběrateli, konkrétně se jedná o Energetiku Zlín, Energetiku Třinec a Elektrárnu Dětmarovice.


| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 05. 03. 2009 | 4660 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server