Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 22.03.2024 do 29.03.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Informace

Fárání na dole Jeroným

Jeroným

v Čisté na Sokolovsku.


Dne 11. června 2008 se uskutečnilo fárání na středověkém dole Jeroným v bývalém svobodném královském horním městě Čistá. Tento důl, jehož největší rozmach probíhal v 16. století, byl později využíván jen příležitostně. Důvodem byl nízký obsah kasiteritu (cínová ruda) v hornině. Dolování je doloženo v roce 1548, již v roce 1551 se stává Čistá horním městem, ale kolem roku 1619 již těžba upadá.

Jeroným Sporadická těžba probíhala kolem roku 1740, znovu po roce 1887, po vyzmáhání štoly a šachty Jeroným se s přestávkami těží do roku 1919. Průzkumné práce pak probíhaly v letech 1940 až 1943, naposledy cíno–wolframové zrudnění ověřovala v letech 1964 až 1966 Geoindustria. Průzkumnými pracemi byla narušena stabilita komor, vyrubaných ve středověku metodou sázení ohněm.

V roce 1982 byly Františkem Baťochem objeveny neznámé podzemní prostory v blízkosti dolu Jeroným. Jsou suché, tedy jsou odvodňovány přes závaly štolou Jeroným. Byla objevena část dolu, kde se od konce 16. století netěžilo, autentický neporušený hornický středověk, jedinečná montánní památka.

Hlavním subjektem, usilujícím o vyzmáhání a renovaci dolu je Nadace Georgia Agricoly. Stará důlní díla byla zabezpečena, silnice, vedoucí nad podzemními prostorami byla vyztužena železobetonovým „mostem“, nově objevený vstup do podzemí byl opatřen kamenným portálem, z prostředků MŽP ČR, a celý důl Jeroným byl vyhlášen Ministerstvem kultury ČR v roce 1990 kulturní památkou. Lví podíl na renovaci dolu Jeroným má Ing. Rudolf Tomíček, dnes předseda Správní rady Nadace Gregora Agricoly – Region Slavkovský les.

Komora Nad ránem 11. června vyjíždím z Liberce, v Praze nabírám PhDr. Ungera z časopisu Sondy, po deváté přijíždíme do Závodní báňské záchranné stanice Sokolovské uhelné, a. s. ve Vintířově, kde nám půjčují pracovní oblečení, gumáky, přilbu a důlní lampu, a odvážejí nás terénními auty k Jeronýmu. Hlavním průvodcem nám je Ing. Tomíček. K hornímu portálu, který vede do středověkých prostor dolu Jeroným, přijíždí z Příbrami Ing. Škvor, Ing. Vávrová a p. Havlína, který bude měřit v nejhlubším místě dolu radon.

Do podzemí vstupují pí. Mgr. Vildumetzová, starostka Horního Slavkova, pí. Sidorjaková, starostka města Krásna, p. Janda, starosta obce Rovná, Ing. Matz, nový předseda OBÚ v Sokolově, hornický historik Ing. Jaroslav Jiskra ze SU, a. s. a mnozí další.

Podzemí dolu Jeroným znám z fotografií, teď se ale sám dotýkám hornického středověku. Ve skále jsou vidět stopy želízek a špičáků, saze na stropě dokládají metodu sázení ohněm. K podrobnějšímu popisu dolu a k budoucímu skanzenu Jeroným se vrátím příště.

Související články:
Důl Jeroným (20.07.2008)
[Akt. známka: 1,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
| Autor: Otto Hejnic DIAMO | Vydáno dne 16. 07. 2008 | 5774 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server