Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 11.10.2021 do 18.10.2021

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Počet zobrazených článků: 3 (z celkem 3 nalezených)

Těžba uranu na historickém území Moravy a Slezska
(Ing. Jiří Grygárek, uhli, 29.08.2014)

ČSM 

Uhlí Rudy Geologický průzkum

TEXT Ing. BEDŘICH MICHÁLEK, Ph.D., Ing. ANTONÍN HÁJEK, CSc., FOTO ARCHIV DIAMO, RECENZOVAL Prof. Ing. JIŘÍ GRYGÁREK, CSc. 

ABSTRAKT      

Ložiskové akumulace uranu v  České republice se vyskytují jak v  různých jednotkách krystalinika Českého masivu, tak i v  různých stupních jeho platformního pokryvu. Z  hlediska územního členě- ní České republiky je většina ložisek uranu soustředěna na území Čech, v severních Čechách ložiska exogenního původu Stráž a Hamr v platformních pokryvech, na ostatním území Čech pak ložiska endo- genní v krystaliniku a granitiodech, z nichž k nejvýznamnějším patří Příbram, dále pak Jáchymov, Horní Slavkov aj. Na historickém území Moravy a Slezska je výskyt ložisek uranu menší, což souvisí s odlišnou geologickou stavbou zejména východní části území. Uranová ložiska Rožná, Olší, Jasenice-Pucov a Slavkovice-Petrovice se nacházejí v re- gionu východní části Českomoravské vysočiny, kam zasahuje krysta- linikum Českého masivu, a jedno malé osamocené ložisko Javorník- Zálesí je v Rychlebských horách ve Slezsku.


Bezpečnost práce a bezpečnost provozu v hornictví ČR v roce 2013
(Ing. Jiří Grygárek, uhli, 20.08.2014)

ČSM 

Uhlí Rudy Geologický průzkum

TEXT Ing. IVO PĚGŘÍMEK, Ph.D., PŘEDSEDA ČESKÉHO BÁŇSKÉHO ÚŘADU, RECENZE JUDr. VÁCLAV AMORT, CSc. 

ABSTRAKT      

Článek přináší přehled o dosažených výsledcích v bezpečnosti práce a bezpečnosti provozu při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem za uplynulý rok 2013. Další údaje a podrobnější informace o stavu bezpečnosti v organizacích dozorovaných státní báňskou správou jsou součástí Hornické ročenky 2013, kterou každoročně vydává firma Montanex, a.s. ve spolupráci s Českým báňským úřadem a Zaměstnavatelským svazem důlního a naftového průmyslu, a která je zveřejněna na www.cbusbs.cz.


Možnosti využití uhelných zásob vázaných ochrannými pilíři a celíky
(Ing. Jiří Grygárek, uhli, 06.05.2014)

ČSM

TEXT Ing. ROBERT VOCHTA, Doc. Ing. MILAN MIKOLÁŠ, Ph.D., Ing. JIŘÍ GOLASOWSKI FOTO ARCHIV RECENZOVAL Prof. Ing. IVO ČERNÝ, CSc.

ABSTRAKT
Uhlí Rudy Geologický průzkum      Zásady racionálního využití nerostného bohatství, kterým ložiska vyhrazeného nerostu černé uhlí jsou, nás vedou k nutnosti dobývání zásob vázaných v ochranných pilířích. Hlavním požadavkem na dobývací metodu při dobývání v ochranných pilířích, je eliminace vlivů poddolování na chráněnou plochu na povrchu nebo na chráněné objekty. Jednou z možných cest, kterou se dají výsledné poklesy povrchu, či jeho naklonění, přetvoření nebo zakřivení, poměrně významně minimalizovat, je využití dobývacích metod spočívajících v kontinuálním dobývání. Ve společnosti OKD, a.s. na Závodě Důl ČSM ve Stonavě se v současné době dokončuje příprava zkušebního provozu v České republice dosud neschválené dobývací metody CHODBA – PILÍŘ. Tato dobývací metoda vychází z celosvětově používané metody Room and Pillar s tím, že uzpůsobením specifickým podmínkám charakteristickým pro Ostravsko karvinský revír bude minimalizován vliv na povrch.

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server