Pracovní semináře

Vyhledat text

Kdo má svátek
Aktualizace
Aktualizované sekce od 12.04.2024 do 19.04.2024

Informace
Klub přátel Hornického muzea v Ostravě
pro přátele horního cechu

Copyright Klub přátel Hornického muzea v Ostravě, 2006-2020
email:kphmo(zavinac)seznam.cz
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License.

Seo servis
Slovo předsedy
Knihy hornická tematika

Počet zobrazených článků: 50 (z celkem 278 nalezených)

| 0-50 | 50-100 | 100-150 | 150-200 | 200-250 | 250-278 |
BUDOU MÍT POVÍDKY PETRA SCHREIBRA POKRAČOVÁNÍ?
(Ing. Petr Rojíček, Informace, 08.02.2011)

Z pozůstalosti Ing. Petra Schreibra, CSc., který 16. července 2010 zemřel, se náš Klub chystá se svolením pozůstalých vydat dodatek (či 2. díl) jeho oblíbené publikace Ze života inženýra na šachtách OKR „To my na Armádě…“ Jednu z povídek přinášíme na ukázku již nyní.

Stalinova cena

Těžní věž jámy Habsburk – Pokrok 1/1 zachráněna
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 15.01.2011)
Pokrok

O dění v areálu Pokrok (původní název Důl Habsburk) odštěpného závodu ODRA, kat. území Petřvald u Karviné jsme naše čtenáře již jednou informovali ve spojitosti s ukončením akce v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje „Příprava území po ukončené hornické činnosti DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA – areál Pokrok“ financované z prostředků Ministerstva financí České republiky. Předmětem plnění byly demoliční práce, spočívající ve snesení devíti objektů pozemního a průmyslového stavitelství, které vzhledem k ukončení těžby uhlí na dané lokalitě přestaly plnit svou funkci. Celá akce byla velmi náročná, neboL ve dvou objektech byly umístěny movité kulturní památky – těžní stroj s měničem z roku 1941 a turbokompresor z roku 1948, které bylo nutno před samotnou demolicí odborně demontovat a přemístit na nová stanoviště do strojovny a kompresorovny v areálu Národní kulturní památky Důl Hlubina v Ostravě.

Po ukončení akce v březnu 2010 zůstala v areálu Pokrok ve správě o. z. ODRA ještě těžní budova s těžní věží jámy Pokrok 1/1, která byla prohlášena dne 3. 4. 1997 za kulturní památku (dále KP).


První fotofárání v ČR
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 11.01.2011)

První fotofárání v ČR se uskutečnilo na Dole Žofie v Orlové.

Žofinka

Fotografové z celé republiky měli výjimečnou možnost sfárat do 700 m hloubky a vyzkoušet si focení v netradičním prostředí. Akci zorganizoval známý ostravský fotograf Boris Renner, jehož specializací je industriální fotografie. „O akci byl velký zájem, protože není běžné, aby se obyčejný člověk dostal do hlubinného dolu a ještě k tomu s foLákem, takže jak se informace mezi fotografy rozkřikla, během dvou týdnů jsem měl plný stav. Pro industriálního fotografa je to učiněný ráj, dostat se do takového prostředí, a všichni byli z této akce nadšení,“ řekl organizátor Boris Renner.

Čerpám z článku, publikovaném na www.ostravaci.cz. Zde je také víc jak 70 snímků z této akce od Borise Rennera (najdete je ve fotofárání), který nám poslal 9 fotografií ve větším rozlišení, abychom je mohli otisknout.


Demolice čistírny haldových vod na lagunách odštěpného závodu Odra
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 20.12.2010)

V rámci sanační akce "Nápravná opatření - laguny Ostramo" (NO-LO) probíhá v současné době na lagunách odštěpného závodu ODRA demolice bývalé čistírny haldových vod (ČHV). ČHV ČHV byla postavena a do provozu uvedena v roce 1994 a sloužila pro čištění haldových odpadních vod ze skládky odpadů před vypouštěním do městské kanalizace. Technologie ČHV byla kombinací fyzikálních, fyzikálně-chemických a biologických postupů. V průběhu své existence byla ČHV v období, kdy již nebylo možné vracet kaly z čištění vod zpět na skládku, doplněna o kalovou koncovku, představovanou chemickou úpravou a stabilizací kalů včetně odvodnění na kalolisu.

Vzhledem ke skutečnosti, že samotná ČHV byla postavena na zavezené části laguny R0, která bude v rámci NO-LO sanována technologií termické desorpce, musela být budova ČHV včetně zásobních nádrží a nádrže biologického stupně odstraněna. ČHV sloužila svému účelu celých 16 let až do letošního května, kdy byl její provoz ukončen. Následovalo čištění technologie a demontáž části zařízení dále využitelného v rámci s. p. DIAMO, zbylé kovové části byly likvidovány ve formě šrotu. Ze strany s. p. DIAMO byla ČHV předána k demolici firmě AQUATEST dne 30. 7. 2010. Po výběru zhotovitele vlastní demolice byla tato zahájena předáním pracoviště dne 20. 9. 2010 s tím, že bude dokončena do konce listopadu 2010. Jak práce postoupily, je patrné z uvedených fotografií.


Hornická hospoda je dobrý nápad
(administrator, Informace, 26.11.2010)

Jak zvolit správné jméno pro hospodu? Odborník radí volit tradiční jména. Třeba ta hornická.

Hajcman

V Ostravě jsou stovky hospod a restaurací. Některé se snaží zaujmout tím, co nabízejí, jiné zase jménem. Ale jaké jméno je pro hospodu to pravé? Sedmička oslovila odborníka z Vysoké školy báňské-Technické univerzity. „Jméno má velký vliv, teď jde jenom o to, jestli kladný nebo záporný,“ říká Michal Vaněk, který učí na Institutu ekonomiky a systému řízení a přednáší management a marketing.

Názvy ostravských podniků lze podle něj rozdělit do několika skupin. Jasné jsou takové jako U Dlouhých či U Dvořáčků, kde člověk hned ví, s kým má tu čest a komu hospoda či restaurace patří. Pak mohou přijít i takové, kde si člověk nemůže být jistý ničím. Třeba Pták v hrsti nebo U Modré nudle. „Pod názvy jako například U zabitého vola si lze představit ledacos. Je samozřejmě otázka, jak moc může být název recesní. S takovými jmény bych byl opatrný,“ míní Vaněk.

Vzpomínky na podzemí

14.SETKÁNÍ HORNICKÝCH MĚST A OBCÍ
(Ing. Petr Rojíček, Informace, 18.11.2010)

ve dnech 10. až 12. září 2010 v královském horním městě Stříbře

Stříbro

Historie setkání hornických měst a obcí ČR započala v roce 1996, když zástupci spolků Cechu příbramských horníků, „Prokop“ a Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě se dohodli na ideové platformě setkávání.V roce 1997 se pak konalo první setkání v královském horním městě Příbrami.Bylo neopakovatelné a dalo inspiraci do budoucna. Po dlouhých letech byl zase i kromě jiných akcí realizován pověstný hornický průvod. Rok od roku stoupala laťka úrovně pro další následovníky : v Krásně,ve Zlatých Horách , v Ostravě Petřkovicích,ve Stříbře,v Plané a Drmolu, v Sokolově,v Rudolfově,v Ostravě-Radvanicích a Bartovicích,V Příbrami , v Horním Slavkově, v Mostě, v Jihlavě a až po dosud poslední 14.,konané ve Stříbře.Uběhlo od prvního setkání 14.let,změnily se podmínky i společenská atmosféra,podstatně se rozšířila spolková činnost, navazovala se mnohá přátelství a prohlubovaly vzájemné spolupráce a to i se zahraničím zejména Slovenskem.Hornická setkávání mají za sebou již průvodní „dětské nemoci a tak po velmi zdařilém setkání v minulém roce konané v Jihlavě jsme se těšili na „ setkání 2010“ ve Stříbře.

K důstojné atmosféře oslav přispěla i naše delegace členů Klubu přátel Hornického muzea v Ostravě,která díky nadačnímu příspěvku Nadace Landek a příspěvku Statutarního města Ostrava zaplnila celý autobus a reprezentovala hornické tradice nejen Ostravy,ale i Karviné , Havířova a Petřvaldu ,neboť zájezdu se zúčastnili naší členové z těchto místních poboček Klubu.Za ostravský region se zúčastnily také delegace městského obvodu Radvanice,Petřvald,Stonava ,Horní Sucha,Karvina a Nadace Landek Ostrava .Celkem se dle organizátorů zúčastnilo setkání 64 měst a obcí reprezentovaných 77 delegacemi měst,obcí a spolků ( oficiálně registrovaných členů delegací bylo 510 a velké množství těch,kteří se u organizátorů neregistrovali).Nejvzdálenější delegace byly až z Košic a Spiše.


ZMĚNA MAJITELE HORNICKÉHO MUZEA OKD
(administrator, Informace, 06.11.2010)

V červnu tohoto roku došlo ke změně majitele Hornického muzea OKD včetně celého Landek Parku. Vlastníkem se stala akciová společnost Vítkovice Holding, kterou vlastní Ing. Jan Světlík, nejvýznamnější regionální patriot a podporovatel záchrany technických památek a také umění.

Landek Park s hornickým muzeem, jak je nově areál nazýván, se stal na základě smluvního vztahu součástí zájmového sdružení právnických osob Dolní oblast VÍTKOVICE. Spojením vznikl naprosto unikátní industriální park, který má perspektivu stát se jedním z nejvýznamnějších nejen v Evropě. Prezentace toku uhlí-koks-železo nebude mít na takové úrovni a v takové kvalitě obdobu nikde na světě. V celé oblasti jsou plánovány projekty, na jejichž přípravě a realizaci pracují špičkoví odborníci. V blízké budoucnosti budete o těchto záměrech informováni na klubových besedách předsedou Klubu nebo zástupci Dolní oblasti VÍTKOVICE.


V lázních lidé slavili Den horníků
(Redakce Horník, Informace, 03.10.2010)
K.Studánka

Muže ve slavnostních hornických krojích člověk v lázních jen tak nepotká. V sobotu 25. září se však Karlova Studánka slavnostně oděnými horníky jen hemžila. A nebylo to jenom díky hornické kapele Dolu Darkov řízené Jaroslavem Šindelem, která oslavy zahajovala průvodem společně s mažoretkami Dixi působícími pod křídly stejné šachty. V uniformách přijeli také lidé z našeho revíru, Českého báňského úřadu, VŠBTU... Proč?


Teplo z důlní vody na o. z. ODRA v Ostravě
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 25.09.2010)
čerpadlo

Donedávna ještě úvahy, dnes již realita. Takto začínal článek v jednom jarním čísle roku 2006. Dnes musím dodat, že tato realita koncem letošního roku bude platná již 5 let. Totiž, bezmála již pět let je využíván termický potenciál důlní vody čerpané na vodní jámě Jeremenko v Ostravě – Vítkovicích.


Setkání hornických měst a obcí ČR
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 21.09.2010)

14. setkání hornických měst a obcí ČR ve Stříbře, ve dnech 10. až 12. Září 2010.

Stříbro

Na 14. Setkání se sjelo do Stříbra, královského horního města, 850 kamarádů ze všech koutů České republiky a také ze Slovenska, Maďarska, a Německa.

Stříbro

Pořadatelem je vždy město a organizační část přebírá Spolek horníků a hutníků s podporou celostátního Sdružení hornických a hutnických spolků a garanty se stává kraj a sponzoři, kteří se při tomto setkání zviditelní. Celostátní Sdružení hornických a hutnických spolků je při všech prezentacích společně s panem starostou nebo primátorem města. V současnosti je to za Sdružení Ing. Miroslav Šťastný a za příslušné město Stříbro starosta Mgr. Miroslav Nenutil.

Klub přátel hornického muzea, který má v současnosti přes 400 členů, uspořádal zájezd pro své členy do královského města Stříbra na 14. setkání hornických měst. Z Karviné, Havířova, Petřvaldu, Ostravy vyjelo 10. září 2010 36 kamarádů a kamarádek Klubu přátel hornického muzea abychom reprezentovali svá města a OKD. Společně s námi se setkání zúčastnili kamarádi z Nadace Landek a z měst a obcí: Ostravy, Havířova, Karviné, Horní Suché, Petřvaldu.


Demontáž sirény systému jednotného varování a vyrozumění obyvatelstva – areál Barbora
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 13.09.2010)
Barbora

V areálu bývalého dolu Barbora (Austria) v Karviné – Dolech, který je od roku 2004 ve správě státního podniku DIAMO odštěpného závodu ODRA, byla na budově hlavní těžní jámy umístěna siréna jednotného varování a vyrozumění obyvatelstva integrovaného záchranného systému. Z důvodu přípravy likvidace objektu, na kterém byla umístěna technologie k uvedené siréně (objekt č. 22 – Strojovna sever) byl osloven Hasičský záchranný sbor MSK – územní odbor Karviná s žádostí o vyčlenění sirény ze systému jednotného varování a vyrozumění obyvatelstva a následné demontáže této sirény a jejího příslušenství. Hasičský záchranný sbor MSK pojal demontáž sirény jako námětové cvičení. Dne 29. 7. 2010 ve 13 hod. se do areálu Barbora dostavila lezecká skupina Hasičského záchranného sboru. Po obhlídce okolního terénu se lezci vydali vyzbrojeni lezeckou technikou po schodech na věž, kde si připravili „lanovku“ pro spuštění sirény (tato váží cca 100 kg). Horní část „lanovky“ byla ukotvena na věži, na spodní ukotvení byl použit hasičský vůz. Poté byla siréna bezpečně transportována dolů.


Ministr životního prostředí Mgr. Pavel Drobil na "Lagunách Ostramo"
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 24.08.2010)
Laguny

Na svou první návštěvu Moravskoslezského kraje přijel dne 29. července 2010 v nové funkci ministra životního prostředí Mgr. Pavel Drobil.

Představitelům vedení města a Moravskoslezského kraje předložil návrhy, jak zlepšit ovzduší v tomto regionu s tím, že v rámci mimořádné výzvy MŽP budou pro tyto účely vyčleněny z fondu EU – Operačního programu životní prostředí 4 miliardy korun.

Odpoledne pak během své návštěvy zavítal pan ministr Drobil na laguny Ostramo. Za s. p. DIAMO jej společně přivítali RNDr. Kamila Trojáčková, náměstkyně ředitele s. p. pro ekologii a sanační práce, a Ing. Josef Havelka, ředitel odštěpného závodu ODRA v Ostravě.


HORNICTVÍ A NÁMĚTOVÁ FILATELIE
(Miloš Zárybnický, Informace, 20.08.2010)

SLÁVA KRUŠNOHORSKÉHO HORNICTVÍ
A DĚJINY MIKULOVA

28. -29. srpna 2010
na obecním úřadě v Mikulově od soboty do neděle s výstavou

Hlavní program v sobotu. Tradiční přednáškové dopoledne, zahájení v 10hod. na výstavě s promítáním a přednáškami průběžně včetně neděle. Úvodní vstupy: k hornictví na známkách Radoslav Kolář, k česko-slezské těžbě stříbra PhDr. Miloš Zárybnický, dále k místnímu stříbrnému dolu, ke krušnohorské železnici i dalším obecnějším i regionálním tématům.

Poledne 28. srpna je věnováno prohlídce obnovené vstupní části (ústí s portálem) důlního díla mikulovského stříbrného dolu s výkladem specialistů. Od pátku do neděle je od speleologů možnost bezplatného přespání (vlastní spacáky !!) , ostatní tel. inf. na tel. 721 886 082 nebo 722 606 495 Do Mikulova je spojení vlakem z Mostu.

Exkurze na Velkolomu Bílina
(Ing. Jaroslav Minka, Informace, 16.08.2010)

Zdařilá exkurze na Velkolomu Bílina v Severočeské hnědouhelné pánvi.

Bilina

Na pozvání abiturienta průmyslové školy hornické (1955-59) Miroslava Šedivého a za umožnění prohlídky lomu ředitelem pro výrobu dolů Bílina Ing. Jiřího Židlického jsem se mohl zúčastnit a na vlastní oči jsem mohl porovnat způsob otvírky a těžby uhlí (24. června 2010) s tím, jak jsem se učil poznávat způsoby povrchové těžby uhlí v letech 1955-59 na průmyslové škole hornické v Duchcově a později při studiu na VŠB v Ostravě v l. 1959-64.

Bilina

V bílinsko – teplické oblasti SHP (Severočeské hnědouhelné pánve) byly douhleny malolomové provozy takto: r. 1973 n. p. Dukla, r. 1976 lom Maxim Gorkij, r. 1977 lom Julius Fučík, r. 1978 lom Pokrok, r. 1982 Alois Jirásek.

Lomy byly začleněny pod koncernový podnik Doly Julia Fučíka, Bilinapřejmenovaný po r. 1989 na Doly Bílina, s. p., který byl k 1. 1. 1994 začleněn do akciové společnosti Severočeských dolů.

Proč název důl a ne lom? Je to jednoduchý a markantní rozdíl, když z 280 m. n. m se díváte do hloubky velkolomu, spíše dolu a při sjíždění po jednotlivých řezech na nejspodnější část dolu, se octneme 35 m. n. m. Podle postupu porubní fronty se lom (důl) ponoří až -5 m pod hladinu moře aby později zas vystoupal z mínusové hodnoty na kladnou. Takže je to vlastně odkrytý důl se vším všudy, včetně starých důlních děl, které se musí někdy složitě přecházet, sanovat proti požárům, odvodňovat a podobně.


Hodonín hostil 121. celostátní skok přes kůži
(administrator, Informace, 15.07.2010)

Již tradičně se na 121. celostátním skoku přes kůži, který se konal dne 30. dubna 2010, sešla široká hornická veřejnost České republiky. Skoku se rovněž zúčastnili horničtí zástupci Slovenska, Polska a Ruska.

Skok se konal v Kulturním domě Hodonín a začínal v 17 hodin. Přítomno bylo mnoho známých osobností. Z VŠB-TU Ostrava to byl rektor Prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., předchozí rektor této školy Prof. Ing. Tomáš Čermák, CSc., děkan HGF Prof. Ing. Vladimír Slivka, CSc., předseda senátu VŠB-TU Prof. Ing. V. Dirner, CSc., vedoucí Institutu hornického inženýrství a bezpečnosti HGF Prof. Ing. Pavel Prokop, CSc., z OKD pak ředitelé Ing. Hadrava a Ing. Kabourek. Z Mostu přijeli primátor Ing. Vlastimil Vozka a emeritní HIP SHD Ing. Jan Žďárský, CSc., ze Sdružení baníckych spolkov a cechov Slovenska, předseda Ing. Jaroslav Malchárek, CSc., z MOb Radvanice a Bartovice, místostarostka Ing. Bc.Ivana Michálková, z Hospodářské komory ČR viceprezident Ing. Pavel Bartoš, ze Svazu zaměstnavatelů Ing. Zdeněk Osner, CSc. a Ing. Josef Pomahač a mnoho dalších. Za Nadaci Landek se skoku zúčastnili Josef Kimer a Josef Gavlas a za výbor KPHMO Rodan Broskevič, Petr Rojíček a Stanislav Kuba.


VÍTKOVICE plánují velkorysý rozvoj
(administrator, Informace, 09.06.2010)

Strojírenské VÍTKOVICE plánují velkorysý rozvoj Hornického muzea, propojí ho s historickou Dolní oblastí.

Historické areály Dolní oblasti Vítkovic a Hornického muzea v Ostravě vytvoří díky nedávnému převodu muzea do vlastnictví a správy skupiny VÍTKOVICE MCHINERY GROUP unikátní celek, který bude dokladem průmyslového dědictví Ostravska. Takto ucelený projekt, propojující muzeální expozice hutnictví, železárenství a hornictví, v tuzemsku jinde neexistuje, i proto je zárukou budoucnosti industriálních památek na Ostravsku.

„V první fázi chceme koncentrovat muzejní části, projít připravené projekty muzea, stanovit priority a sjednotit marketing industriálních památek pod naší správou. Postupně se chceme zaměřit na oživení celého areálu na Landeku, který by se měl co do dění v něm napojit na historické vysoké pece, VI. ústřednu, Plynojem a Science learning centrum v Dolní oblasti. Představujeme si, že oba areály budou propojeny i fyzicky – trasou podél řeky Ostravice, kudy bude možné projít nebo projet na kole z Hornického muzea na Landeku až k vysokým pecím ve Vítkovicích a dále pak až na výjezd do Beskyd. Mimo jiné tak budeme ve spolupráci s městem Ostrava řešit přemostění z centra přes řeku Odru směrem právě k areálu na Landeku,“ upřesnil Jan Světlík, generální ředitel a předseda představenstva společnosti VÍTKOVICE HOLDING, která je holdingovou firmou skupiny VÍTKOVICE MACHINERY GROUP a současně novým vlastníkem Hornického muzea.


Zásyp Těžní jámy č. 2 na Barboře
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 07.06.2010)
Barbora

ODRA, o. z., s. p. DIAMO mimo jiné obhospodařuje lokalitu Barbora v Karviné – Doly, kterou odštěpný závod převzal roku 2004 od OKD, a. s., aby tady postupně v rámci útlumovému programu ukončil její činnost. V září roku 2005 byla provedena likvidace HVJ (hlavní výdušné jámy) a z důvodu přivádění čerstvých větrů do důlního pole Dolu Darkov (OKD, a. s.) byla udržována TJ č. 2 (Těžní jáma č. 2) až do konce února letošního roku. V souvislosti s likvidací HVJ v roce 2005 byly provedeny i přípravné práce pro likvidaci TJ č. 2, Barborakde byly vybudovány uzavírací hráze na všech patrech kromě patra devátého. Tímto patrem proudily již zmíněné čerstvé větry pro důlní pole Dolu Darkov.

Všechny přípravné práce probíhaly v souladu s projektovou dokumentací a technologickými postupy. V jámě se odstraňovaly nepotřebné kabely, části lezního oddělení a prvky výstroje náraží na již uzavřených patrech. Na povrchu před jámovou budovou byla připravena plocha pro obří skládku zásypového materiálu – kamene. V říjnu se začalo navážet kamenivo, aby před Vánocemi roku 2009 byla dovezena poslední část „haldy“ o hmotnosti 75 tisíc tun, což bylo téměř dvojnásobné množství potřebné pro zásyp předchozí jámy HVJ.


Nadace OKD přispěje na odstraňování povodňových škod
(Vladislav Sobol, Informace, 18.05.2010)
nadokd

Nadace OKD vyčlení až půl milionu korun na pomoc oblastem postiženým povodněmi, které v posledních dnech zasáhly především sever Moravy. Prvních padesát tisíc správní rada schválila pro dobrovolníky z Českého červeného kříže, kteří již od pondělka pomáhají přímo v terénu, o rozdělení dalších peněz rozhodne nadace později.

„Právě lidé z ostravského Oblastního spolku Českého červeného kříže nás o rozsahu povodní informovali ještě dříve, než dorazily zprávy z médií. Dobrovolní záchranáři pomáhají lidem v nejpostiženějších oblastech na Karvinsku a Bohumínsku. Díky naší podpoře mohou nakoupit nejpotřebnější věci, například obvazy, dezinfekční prostředky nebo pohonné hmoty,“ upřesnila ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Pracovníci nadace budou vývoj povodňové situace sledovat a o použití dalších financí rozhodnou podle aktuální situace. „Uvidíme, kde bude naše pomoc nejvíce potřebná,“ dodala předsedkyně správní rady Nadace OKD Petra Mašínová.

Vladislav Sobol
mluvčí Nadace OKD

Práce na Pokroku ukončeny
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 14.05.2010)

Demoliční práce v areálu Pokrok na Ostravsku ukončeny.

PokrokV únoru 2009 byla zahájena v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje.

V únoru 2009 byla zahájena v rámci revitalizace Moravskoslezského kraje stavba „Příprava území po ukončené hornické činnosti DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA – areál Pokrok“ financovaná z prostředků Ministerstva financí České republiky. Zhotovitelem akce byla ve výběrovém řízení zadávaném ministerstvem v souladu se zákonem č.137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, vybrána firma DAV, a. s. Předmětem plnění byly demoliční práce, spočívající ve snesení objektů pozemního a průmyslového stavitelství, které vzhledem k ukončení těžby uhlí na dané lokalitě přestaly plnit svou funkci. Objekty určené k demolici se nacházely v areálu Pokrok, DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA, kat. území Petřvald u Karviné.


Vyprávějte nám něco, teťuško Fanko!
(administrator, Informace, 01.05.2010)

Jestli se někdo zasloužil o zachování lašského jazyka a tradic, tak je to Františka Pituchová, která lidi rozesmívá svou poezií.

Pituchová

Když jako malá přišla ze školy a řekla něco ve spisovné češtině, všichni se jí smáli, že chytá panské móresy. Tak vzpomíná na dětství známá básnířka, vypravěčka a sběratelka lidových tradic Františka Pituchová, která před pár dny oslavila dvaaosmdesát let.

Vyrostla ve Starých Hamrech, kde její rodina měla chalupu a pole. „Zažila jsem si opravdu tvrdou práci, ale byly to nejkrásnější roky mého života. Každý tam mluvil v nářečí,“ říká Pituchová.

Lidová vypravěčka zmapovala Staré Hamry

Hornické spolky u slovenského prezidenta
(administrator, Informace, 21.04.2010)

Na pozvání Sdružení banických a hutnických spolků Slovenska se představitelé Hornického spolku ve Stříbře (Radek Strankmüller a Karel Neuberger) zúčastnili ve dnech 19. a 20. ledna 2010 setkání u prezidenta Slovenské republiky Ivana Gašparoviče.

Delegace hornických spolků a báňské komory byla velmi vřele přijata v prezidentském paláci při cca 40 minut trvající audienci. Po úvodních projevech pana prezidenta a předsedy sdružení Ing. J. Malchárka byla volná zábava. Pan prezident se pozdravil s každým účastníkem osobně.


Hornický večerní pochod městem Stříbrem
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 31.03.2010)

V sobotu 6. 2. 2010 připravili členové hornického spolku ve Stříbře večerní hornický průvod městem k hornickému skanzenu. Pochod se konal ve dvouroční periodě. Již od 17 hod. vyrazil hornický prapor za doprovodu bubeníků z Tamboru Nepomuk městem, aby svým vystoupením upozornili obyvatele města na připravovanou akci. V 18 hod. se horníci se všemi svými příznivci a hosty sešli před Kalichem, aby se vydali na společný pochod.

Do kroku hrála stříbrská Amátovka. V pravém zimním počasí se seřadil dosti početný houf horníků, stříbrských ostrostřelců, permoníků z místní mateřské školy a návštěvníků, který za podpory bubeníků vyrazil k hornickému skanzenu. Odhaduji návštěvu na neuvěřitelných 400 lidí. V hornickém skanzenu bylo připraveno pro zahřátí občerstvení od fy Catering Klepsovi.


Oprava hráze na 3. patře ložiska Zlaté Hory
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 29.03.2010)
Hráz

Čerpání důlních vod na ložisku Zlaté Hory bylo zastaveno v roce 1998. Oblast mezi 6. a 3. patrem je zatopena. V úrovni 3. patra je vyražena odvodňovací štola dlouhá 625 m. V délce 480 m od ústí byla v rámci likvidačních prací upravena tak, že do ní bylo položeno PVC potrubí DN 630 a zbytek profilu byl vyplněn betonovou směsí s cílem zajistit dlouhodobou stabilitu štoly pro bezproblémový svod důlních vod z celého revíru. Zbytek štoly o profilu 5,7 m2 je ponechán stejně jako důlní díla v původním stavu. Systémem otvírkových, přípravných důlních děl a vydobytých prostor je veškerá důlní voda sváděna pouze gravitačně do odvodňovací štoly s tím, že na některých místech byly zbudovány objekty k usměrnění požadovaného toku důlních vod.


Hornický zpravodaj II čtvrtletí.
(administrator, Informace, 07.03.2010)

Obsah Hornického zpravodaje pro II. čtvrtletí 2010

Rodan Broskevič: Za Ing. Lubomírem Hájkem
Pozvánka na výroční plenární schůzi
Rodan Broskevič: Za rokem 2009. Byl krizový,ale přesto pro KPHMO úspěšný
Adolf Konečný: Zpráva o hospodaření KPHMO v roce 2009
Z činnosti poboček KPHMO v roce 2009
Josef Jašek: Ostravské laguny Ostramo
Josef Požár: Kontinuální měření konvergence jako možná metoda prognózy důlních otřesů
Petr Kubinský: Vzpomínky na závod Petr Bezruč dolu Ostrava,k.p, část druhá
Roman Makarius: Hornické řády, vyznamenání a medaile
Jiří Demel: Nevážně o vážném problému
Vlastimil Pazdírek: Humor VOKD
Blahopřání jubilantům
Lubomír Hájek: Kremnická podzemní elektrárna
Lubomír Hájek: Vzpomínka na hornickou tragédii v Kremnici
Karel Slíva: Iránské železnice-propojení železniční sítě Evropy a Asie
Karel Slíva: Z Evropy do Asie budeme jezdit vlakem a autem pod mořem
Jiří Grygárek,Petr Rojíček: Publikace KPHMO v roce 2009-dokončení
Přednášky (besedy) ve II.pololetí 2010
Milan Šlachta,Jan Vincenec: Hornictví na poštovních známkách


V současné době je rukopis v tiskárně, v tištěné podobě bude k dispozici počátkem dubna.


Jiří Grygárek,


Práce na lagunách v Ostravě pokračují
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 27.02.2010)
Laguny

Akce „Nápravná opatření – laguny Ostramo“ (NO–LO), což je název pro sanaci skládky odpadů státního podniku DIAMO v Ostravě, kterou provádí Sdružení Čistá Ostrava. Sanace samozřejmě od té doby postoupila vpřed, co se vlastně od doby uveřejnění posledního článku o lagunách změnilo.

Především byla zahájena trvalá výroba paliva, které předcházela výroba zkušební ukončená v únoru 2009 a o níž jsme na stránkách již informovali. Součásti trvalé výroby paliva je samozřejmě i samotné zavápňování lagun, které bylo zahájeno v květnu 2009. V říjnu 2009 pak bylo započato s odtěžováním zavápněné sludge z laguny R2, která je převážena na mezideponii, situovanou v prostorách laguny R1. Na tuto mezideponii již bylo uloženo cca 19 000 t zavápněné sludge, z toho asi třetina už byla využita pro výrobu paliva. Vlastní míchání zavápněné sludge s uhelným hruboprachem bylo zahájeno dne 6. 11. 2009. V průběhu měsíce listopadu 2009 bylo vyrobeno 6133,5 t paliva TPS – NOLO 2 (GEOBAL 2), v prosinci pak 7989 t téhož paliva. Je třeba zdůraznit, že měsíční vyráběná množství jsou hodně nízká proti původním předpokladům, což však není způsobeno nedostatečnou kapacitou zařízení pro výrobu paliva, ale především „skřípajícími“ dodavatelsko–odběratelskými vztahy při výrobě a odbytu paliva. To, že je kapacita zařízení pro výrobu paliva dostatečná dokazuje fakt, že v prosinci 2009 bylo v období od 16. do 19. 12. vyrobeno přes 5 000 t paliva GEOBAL 2. V současné době probíhají intenzívní jednání, jejíchž závěrem by mělo být zlepšení dodavatelsko–odběratelských vztahů a vyrovnání skluzu ve výrobě paliva tak, aby byl splněn termín pro odtěžení náplně lagun uvedený ve stanovisku MŽP.


Přízeň hornickým tradicím
(Redakce Horník, Informace, 11.01.2010)

Nadace Landek vloni podpořila 26 projektů bezmála 1,5 milionu korun

Nadace

Za patnáct let své činnosti Nadace Landek podpořila 286 projektů zaměřených především na propagaci a rozvoj hornických tradic. Ona podpora představuje zhruba 26 milionů korun. Téměř polovinu této částky získalo Hornické muzeum OKD, čtvrtinu Klub přátel Hornického muzea, zbytek pak projekty dalších uchazečů o granty.

Uvedená statistika zazněla 17. prosince v průběhu závěrečného ročního zasedání správní a dozorčí rady Nadace Landek. Kromě členů správních orgánů si tyto a další zajímavé informace vyslechli také ti, kteří s nadací úzce spolupracují. Byli to mj. představitelé Hornického muzea OKD, klubu přátel Hornického muzea OKD, Nadace OKD, hornicko-geologické fakulty VŠB-TU, obce Petřkovice a další.


Proměny průmyslových památek v Německu
(administrator, Informace, 07.01.2010)

nová funkce ve starých průmyslových stavbách

Srdce

Přibližně od roku 1970 se průmyslové památky v Německu považují za rovnocenné s památkami uměleckými - oživují podobně jako zámky, kostely nebo vily historické panorama. Za více než dvě stě let industrializace Německa vzniklo nesmírné množství vynikajících staveb - továrny, nádraží, přístavní skladiště, důlní objekty, vodárenské věže nebo přehrady. Progresivní konstrukce a materiály, vyvinuté pro průmyslové stavby, posunuly také vývoj architektury počátku 20. století. Přes jasně vymezenou funkci technických a průmyslových objektů skrývají tyto robustní a odolné užitkové stavby rozmanité možnosti nového využití. Průmyslových památek, jimž noví vlastníci určili nové využití, jsou v Německu dnes už tisíce. Zpočátku šel příkladem veřejný sektor, dnes však stále více soukromých investorů oceňuje kulturní i ekonomický potenciál opuštěných průmyslových lokalit. Přestavba starých průmyslových staveb často znamená úsporu proti novostavbám, ke spokojenosti investorů, uživatelů i památkářů.

Výstava představuje spektrum povzbudivých příkladů konverzí, které vybraly zemské úřady památkové péče v Německu. Informativní přehlídka ilustruje celou šíři možností, stává se inspirací a návodem k pokračování další životní etapy cenných svědků průmyslové minulosti.


PF 2010
(administrator, Informace, 30.12.2009)


Novoroční výstup na Landek a Emu
(administrator, Informace, 29.12.2009)
Ema

JAK OMLADIT NAŠ KLUB?

Každý rok pořádá Klub přátel hornického muzea s Klubem českých turistů novoroční výstup navrch Landek vysoký 280 m n.m.

Letos byl ve výstupu průlom, šlo se ještě na haldu Ema nad Trojickým údolím, jižně od bývalého Dolu Petr Bezruč. Halda Ema je vůbec nejvýše položeným vrcholem nejen Ostravy, ale i jeho okolí. Prostě tento kopec vidíme z Jeseníků, Beskyd, Polska, Havířova, Orlové, Frýdku-Místku, Palkovických hůrek nebo Metylovické hůrky. Tím je tato halda čím dál významnější a vede k ní již žlutá turistická značka.

Tady snad bude jednou nejkouzelnější místo Ostravy s výhledy na všechny světové strany, s lanovou dráhou a rozhlednou a s různými společenskými atrakcemi včetně bohové dráhy. 0 kruhové restauraci na úpatí rozhledny ani nemluvě, neboť posezení s výhledy do kraje není nikdy dost.


Stěhování památek na Hlubinu
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 22.12.2009)
kompresor

O postupné obnově památek v areálu Národní kulturní památky Důl Hlubina v Ostravě, který je ve správě DIAMO, s. p., odštěpného závodu ODRA v Ostravě, informujeme naše čtenáře pravidelně již od roku 2002. Tentokrát se jedná o jedineč nou akci – stěhování těžního stroje a turbokompresoru z areálu Pokrok – bývalý důl Habsburg v Petřvaldě u Karviné do areálu Národní kulturní památky (dále NKP) Důl Hlubina v Ostravě. Movité kulturní památky, těžní stroj a turbokompresor, se v areálu Pokrok nacházely v objektech strojovny a kompresorovny, které byly určeny k demolici. V podmínkách demoličního rozhodnutí byla podmínka tyto stroje prohlášené za kulturní památky před vlastní demolicí přestěhovat.


Hornický Mikuláš v Příbrami
(administrator, Informace, 20.12.2009)
MikulášSpolek Prokop od 18. listopadu do 6. prosince pořádá na Březových Horách v prostorách dolu a štoly Marie Hornického Mikuláše, na kterého se sjíždějí návštěvníci ze široka daleka. Za minulou sezónu se s Hornickým nebem a Hornickým peklem seznámilo přes pět tisíc návštěvníků

Oslavy svátku sv. Barbory
(administrator, Informace, 06.12.2009)

V rámci oslav sv. Barbory bylo pravidelné fotografování členů KPHMO dne 1. prosince 2009.


Par fotografii ze slavnosti.

Barbora Barbora Barbora

Darkovského moře
(Vladislav Sobol, Informace, 22.11.2009)
moře

Společnost OKD dokončila rekultivaci Darkovského moře

Společnost OKD v minulých dnech dokončila technickou rekultivaci jedné z největších ploch zasažených těžbou – takzvaného Darkovského moře. Následovat bude pětiletá biologická rekultivace, během které by se mělo celé území ještě více zazelenat. „Zdařilá rekultivace Darkovského moře je potvrzením našeho cíle vracet po těžbě přírodu lidem. Tato oblast je svou rozlohou a dalšími parametry výjimečná a nejviditelnější, zároveň ale pracujeme na desítkách dalších projektů, které zlepší životní podmínky na Karvinsku,“ řekl ředitel OKD pro rekultivace a IT Radim Tabášek.

Oblast by měla výhledově sloužit hlavně jako sportovní a rekreační zóna. Jezero má ideální podmínky například pro vodní sporty, mezi připravovanými záměry je také vybudování pláží a sportovního zázemí. Okolí vodní plochy nabízí dobrý terén pro cykloturistiku. O budoucnosti areálu budou společně jednat společnost OKD, skupina RPG a město Karviná jako většinoví vlastníci pozemků, memorandum o spolupráci na rozvoji území podepsali na začátku listopadu.


ODRA se loučí s HLUBINOU
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 20.11.2009)
Hlubina

ODRA se loučí s areálem bývalého Dolu Hlubina

Středisko Povrch odštěpného závodu ODRA zajišťuje v rámci správy svěřeného majetku mimo jiné údržbu, opravy, demolice, pronájem a převody nevyužívaného majetku v areálech bývalých černouhelných dolů s ukončenou likvidací důlních děl. K těmto areálům patří také bývalý Důl Hlubina o celkové rozloze 6,5 ha v katastrálním území Moravská Ostrava. V červenci roku 2007 o převod jižní části areálu Hlubina požádal Národní památkový ústav, který od svého záměru v červenci 2008 upustil. Tento převod byl po celou dobu připravován pracovníky o. z. ODRA formou změny práva hospodařit s majetkem státu. V červenci roku 2008 současně požádal o převod celého areálu bývalého Dolu Hlubina Moravskoslezský kraj. Tento převod majetku, který bude realizován k 31. 12. 2009 formou darovací smlouvy – nemovitý majetek a formou kupní smlouvy – movitý majetek, byl schválen příslušnými orgány DIAMO, s. p., jeho zakladatelem Ministerstvem průmyslu a obchodu a převod nemovitého majetku také Vládou ČR, usnesením č. 852 ze dne 29. 6. 2009. Účetní hodnota převáděného majetku je 58 129 595,00 CZK.


S mladými si měli o čem povídat
(Redakce Horník, Informace, 10.11.2009)
Setkání

V průběhu ostravského festivalu Techné 2009 se konalo „Setkání hornických generací“

Hornický chleba se sádlem a cibulí, malé pivko a hrst vzpomínek. Asi takhle vypadalo premiérové „Setkání hornických generací“, které u příležitosti ostravského festivalu Techné uspořádal Klub přátel Hornického muzea OKD.


Zásobník plynu Rožná
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 04.11.2009)
Permonik

Máme ještě v paměti lednové zastavení dodávek zemního plynu z Východu vlivem sporu Ruska a Ukrajiny o platbě za dodávky zemního plynu. Země EU stejně jako Česká republika pochopily, jak moc jsou na ruských a ukrajinských monopolech závislé. Tato situace oživila politickou i odbornou diskusi o vybudování dalších plynových zásobníků na území České republiky.

Česká republika momentálně provozuje sedm podzemních zásobníků plynu o celkové kapacitě 2000 mil. m3 zemního plynu. Jedna z možností rozšíření kapacity stávajících zásobníků plynu je i stavba podzemního kavernového zásobníku zemního plynu Rožná – Rodkov.


TECHNÉ OSTRAVA 2009 A UDĚLENÉ CENY
(administrator, Informace, 31.10.2009)
DK Poklad

Osmý ročník mezinárodního festivalu filmů a televizních pořadů o technických a průmyslových památkách TECHNÉ OSTRAVA 2009 se zaměřením na vědeckou spolupráci a cestovní ruch spojený s mezinárodním kolokviem na téma „ Ochrana technického a industriálního dědictví a možnosti jeho nového využití“ se opět konal ve dnech 21.až 23.října 2009 v DK POKLAD,s.r.o. v Ostravě-Porubě.Festival proběhl pod záštitou statutárního města Ostrava.

DK Poklad TECHNÉ OSTRAVA 2009

Asi se už stane tradicí, že den před slavnostním zahájením festivalu se náš Klub přátel hornického Muzea v Ostravě samostatně podílí na programu Festivalu a kolokvia.Letos jsme uspořádali setkání s návštěvníky festivalu s členy našeho Klubu,které zastupoval Zdeněk Dombrovský, Ladislav Bardoň a Petr Rojíček.Setkání se uskutečnilo pod mottem : „Setkávání hornických generací aneb vesele i vážně o hornictví“.V rámci besedy byly promítnuté i dva videodokumenty z „dílny“ Láďi Bartoně a také přečtena jedná z humorně laděných životopisných povídek Petra Schreibra ze souboru 44 povídek s názvem Ze života inženýra v šachtách OKR, jejichž vydání za finanční podpory Nadace OKD připravuje Klub vydat ve své ediční řadě „HORNICTVÍ VČERA,DNES A ZÍTRA“ ještě letos prosinci.“Setkání“ mělo kladnou odezvu u účastníků, z nichž někteří se s chutí zapojili do rozpravy a kterých bylo okolo čtyřiceti.I když převažovala starší generace,zaznamenali jsme i účast mladší generace. Zúčastění setkání také s překvapení ocenili jim bezplatně poskytnuté havířské občerstvení ve formě chleba se škvarkovým sádlem a čepovaným pivem( hrazeno z příspěvků sponzorů festivalu).


Bývalý důl Dukla opět oživa.
(Redakce Horník, Informace, 25.10.2009)
Agregát

Jeden z objektů bude v souladu se záměry realitní skupiny RPG Real Estate, která má ve spolupráci s městem Haviřov připraveny projekt oživeni cele lokality, již brzy sloužit veřejnosti. Po zkušebním otevřeni pokračuji práce na zpřístupněni bývalého krytu civilní obrany, který bude prezentován jako technická památka.

Ve spolupráci s městem Havířov a občanským sdružením CO kryt Archa byl kryt opraven a počátkem září se do něj mohli podívat první návštěvníci.


Řimbaba ve Vysoké Peci u Příbrami
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 23.10.2009)
Věž Řimbaby

Hornicko-selské muzeum na Dole Řimbaba ve Vysoké Peci u Příbrami

Obohutínské pouti, 26. července 2009, proběhlo v režii občanského sdružení Spolku Řimbaba, při příležitosti oslav 630 let vzniku obce Bohutín, slavnostní otevření úvodní expozice hornicko selského skanzenu na bývalém učňovském a školním Dole Řimbaba ve Vysoké Peci.

Vyvrcholila tak téměř tříletá iniciativa členů spolku při udržování hornických tradic, záchraně hornických památek, sběru a údržbě hornické techniky a realizaci hornicko selského skanzenu.

Odpolední akce, slavnostního průvodu, vysvěcení kapličky, otevření expozice hornického bytu, prohlídky areálu dolu a ohlubně jámy Řimbaba se zúčastnilo na 300 návštěvníků. Třešničkou na dortu bylo nabagrování prvního vozu opraveným důlním nakladačem NL 12 V. Důlních nakladačů je v hornických muzeích hodně, ale bagruje jen ten na Řimbabě.


Koksovna Šverma zatím uzavřena nebude
(Redakce Horník, Informace, 07.10.2009)
Šverma

Uzavření koksovny Šverma ohlášené na počátku léta bylo prozatím odloženo. Koksovna bude dále pokračovat v provozu s jednou koksárenskou baterií s roční výrobní kapacitou 400 tisíc tun.

Vlastníkem koksovny je společnost OKK z nizozemské skupiny New World Resources. Firma se tímto krokem snaží pružně reagovat na rostoucí poptávku po koksu v poslední době, na uzavření několika jiných koksárenských provozů v regionu a mírně pozitivní zprávy z ocelářského sektoru. Právě ocelárny patří mezi klíčové zákazníky OKK. I přes momentální zlepšení v poptávce po koksu zůstává výhled stále nejistý.


Hornická Příbram ve vědě a technice
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 05.10.2009)

Již 48. ročník sympozia Hornická Příbram ve vědě a technice se koná v prostorách Divadla A. Dvořáka.

Slavnostní zahájení a úvodní blok přednášek se koná v úterý 13. října v 10 hodin v estrádním sále. V jeho předsálí bude od 8 hodin registrace, ubytování a informace pro účastníky. Sekce L - Legislativa zasedá na Malé scéně divadla, v úterý od 14 do 16 hodin. Sekce V - Věda a technika v hornictví začne jednat v úterý od 16 hodin na Malé scéně, kde její program bude pokračovat ve středu od 9 hodin, odpoledne od 14 hodin. Sekce T – Evropské hornictví, tradice a památky bude jednat v úterý od 14 hodin a ve středu od 9 hodin v přednáškovém sále, který najdete naproti estrádnímu sálu.
Do estrádního sálu se jde po prostředním schodišti budovy, Malou scénu najdete vlevo od tohoto schodiště.
Doprovodný program: Sympoziu předchází Setkání přátel nerostů, kamenů, šperků a fosilií, v sobotu 19. září od 9 hodin estrádním sále.

Přátelský večer se koná v úterý 13. října od 18 hodin ve foyer Divadla A. Dvořáka, vstup pro účastníky sympozia je volný.

Slavnostní hornický večer „Skok přes kůži“ se koná ve středu od 19 hodin v Sokolovně ve staré Příbrami, kdo označí svůj zájem na přihlášce má vstup volný.

Exkurze se konají ve čtvrtek 15. října, 1. okruh zamíří do hornické kovárny na Dole Vojtěch, 2. okruh zamíří do zlatonosného Jílového, prohlédnout si znovuobjevené štoly.

Součástí sympozia je zasedání mezinárodní sekce G – Geoetika. Ta svoje jednání zahájí již v pondělí od 13. hodin, jednat bude v malé zasedací místnosti DIAMO, s. p. o. z. SUL Příbram, také v úterý a středu. Většina přednášek a diskuze proběhne v angličtině. Podrobnější informace najdete na www.hpvt.cz


Hornictví a báňské záchranářství Indie II část
(administrator, Informace, 03.10.2009)
zachranaři
      Báňské záchranářství

Historie vzniku báňské záchranné služby v Indii sahá do počátků 20. století. První báňská záchranná stanice byla založena ve zlatorudném revíru Kolar Gold Fields v jižní Indii v roce 1923. V roce 2005 bylo v Indii provozováno 46 báňských záchranných stanic v uhelném hornictví a 6 v rudném hornictví. Indické báňské záchranářství převzalo z dob britské kolonizace britský záchranný systém přizpůsobený podmínkám současné Indie. Z britského systému převzala Indie držení domácí pohotovosti profesionálních záchranářů v bydlištích poblíž záchranné stanice. Četa báňských záchranářů čítá 6 záchranářů, tj. četaře, zástupce četaře a 4 záchranáři. Profesionální záchranáři sloužící na záchranných stanicích jsou delegováni z dobrovolných báňských záchranářů na dobu nejvýše pět let. Výběr provádí velitel záchranné stanice po dohodě s ředitelem dolu.


Hornictví a báňské záchranářství Indie I část
(administrator, Informace, 01.10.2009)
Nosič

Těžba uhlí Indie trvale narůstá. V roce 2006 Indie vytěžila 437 mil. tun uhlí a zaujala tak třetí místo v celosvětovém žebříčku těžby uhlí. Současné indické hornictví jde směrem technického rozvoje a zvyšování produktivity. Přesto zůstává Indie rozvojovou zemí s 60 % gramotnosti a převažující ruční těžbou uhlí v hlubinném hornictví.

Uhelné hornictví Indie

Indie disponuje bohatými zásobami černého uhlí permského stáří a omezenými zásobami uhlí hnědého. Prozkoumané zásoby černého uhlí vystačí Indii při současném objemu těžby na více jak 200 let. Plytce uložená ložiska černého uhlí těžena z 85 % povrchově se nachází ve východní a střední Indii. Hlubinná těžba dosahuje hloubek v průměru 250 - 300 m pod povrchem.


K oltáři v hornickém kroji!
(Redakce Horník, Informace, 29.09.2009)
Svatba

Havírna není jen fáračky, horká polévka a špinavá práce. Jsou to také zvyky a tradice

V pátek 11. září si v karvinském kulturním domě řekli své „Ano“ šestatřicetiletý Stanislav Budin a ...letá Denisa Krumniklová. Ženich pracuje jako zámečník v přípravách na závodě ČSA Dolu Karviná, nevěsta na poště. Nebylo by na tom nic zvláštního, kdyby si mladý pán neoblekl pro tuto mimořádnou příležitost – hornický kroj!

„Ne, opravdu nevím, že by se někdo v kroji ženil. Byl to můj nápad. Jsem horník a myslím si, že to k tomu prostě patří,“ řekl pro Horník Stanislav Budin. „Havírna to nejsou jen fáračky, horká polévka a špinavá práce. Jsou to také krásné zvyky a tradice, které bychom měli jako havíři ctít.“


Průzkumné práce na odvalu Ema
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 27.09.2009)
Ema

Průzkumné práce na termicky aktivním odvalu Ema.

Odval Ema, častěji uváděn jako „halda Ema“ nebo „halda Ema-Terezie“, je jediný památkově chráněný odval v ostravsko-karvinském revíru. Nachází se na pravém břehu řeky Ostravice, v závěru známého Trojického údolí mezi bývalými doly Petr Bezruč (Terezie), Trojice a Michálka a jde o kuželovitý komplex odvalů bývalých dolů Terezie, Ema, Trojice a koksovny Trojice.

Vlivem přirozeného slehávání hlušin sice kužel poklesl již o více než 10 m od své původní výšky při ukončení navážky, kdy dosahoval 327 m. n. m., ovšem i přesto tvoří halda Ema nejvýraznější pohledovou dominantu středu Ostravy. Vrchol haldy, která je navíc nedaleko centra města i Ostravské ZOO, skýtá při příznivém počasí široký výhled na celou Ostravu a Podbeskydí. Vede na něj poměrně frekventovaná turistická stezka, jejíž povrch se na kuželu odvalu z dálky červená barvou prohořelé hlušiny. Na vrcholu haldy nikdy nebývá sníh a v teplých částech roku je porostlá teplomilnou stepní florou. V tělese odvalu totiž probíhají už několik desetiletí termické procesy a viditelné exhalace, které vyvěrají z puklin na povrchu kužele haldy, dělají Emu turisticky ještě přitažlivější. Halda bývá také cílem hledačů vzácných sekundárních nerostů.


Stála expozice obce Zastávka
(Miloš Zárybnický, Informace, 25.09.2009)
Zastávka

Slavnostní otevření stálé expozice obce Zastávka.

Dovolujeme si Vás jménem Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska i jménem obce Zastávka srdečně pozvat na slavnostní otevření stálé expozice „Hornická obec Boží Požehnání – Zastávka“, které se koná v sobotu 26. září 2009 v 10 hod. v rámci tradičních zastáveckých slavností a regionální akce Hornický den. Expozice je umístěna v prostorách Dělnického domu (naproti zdravotnímu středisku).

Nová expozice mapuje historii obce Zastávka (dříve nazývané Boží Požehnání) od nalezení černého uhlí v 18. století až po dnešek. Tématicky se věnuje nejen hornické minulosti, ale i průmyslu, školství, společenskému životu a sportu. Projekt vznikl díky finanční podpoře Nadace LANDEK Ostrava a obce Zastávka, která expozici spolufinancovala a laskavě poskytla výstavní prostory v Dělnickém domě.

Vlastivědný spolek již provozuje stálou muzejní expozici Hornictví a energetika Rosicko-Oslavanska, která je umístěna v prostorách zámku v Oslavanech. Je tomu právě 10 let, kdy v roce 1999 byla tato expozice poprvé otevřena. Od té doby se několikanásobně rozšířila a Oslavany se staly vyhledávaným cílem turistů i zájezdních kanceláří.

Naším cílem není v Zastávce budovat rozsáhlé muzeum jako v Oslavanech, nicméně věříme tomu, že i malá obecní expozice se může stát vyhledávaným místem turistů, kteří spojí návštěvu zastáveckého muzea s jinými místy v regionu.

Za Vlastivědný spolek srdečně zdraví
                  Martin Horký,
   vedoucí pobočky v Zastávce a člen dozorčí rady

105 let havířského vysloužilce
(Redakce Horník, Informace, 23.09.2009)
Miksa

Starší než většina činných šachet našeho revíru je člověk, který v úterý 8. září v českotěšínském domově seniorů Slezské humanity s pýchou oblékal parádní havířský mundúr. A ten si Gabriel Miksa řečený Gabinek brává v poslední době jen ve výjimečných dnech. Tím ovšem jeho jubileum – 105. narozeniny – skutečně byly! „Kde mám bramborové placky?“ zaskočil oslavenec své okolí. Jeho oblíbený pokrm totiž na slavnostní tabuli čítající dort, řízek s bramborovým salátem a pět druhů koláčů chyběl. Šéfka domova Karin Musiolová slíbila, že se mu jich dostane hned druhý den. Gabinek prostě dobré jídlo miluje stejně jako posezení v altánku či legraci.


Setkání horníků a hutníků ve Forbachu
(Otto Hejnic DIAMO, Informace, 21.09.2009)

Plánští horníci na Setkání horníků a hutníků ve Forbachu

Francie

Ve dne 27. a 28. 6. 2009 se ve francouzském městě Forbach, nedaleko německého Saarbrückenu, konalo setkání horníků a hutníků. Akci organizoval Spolek horníků Forbach k 50. výročí založení tohoto spolku.

Francie

Setkání se spolu s dalšími 23 spolky z Francie a Německa zúčastnili i zástupci České republiky. Organizace zájezdu se po dohodě ve Sdružení hornických a hutnických spolků ČR ujal Hornicko historický spolek Planá u Mariánských Lázní. Společně s ním se do Francie vydali také zástupci Cechu příbramských horníků a hutníků a Dechový orchestr mladých ZUŠ Tachov vedený kapelníkem p. Kadlecem. Naše dechová hudba zahájila setkání krátkým koncertem, o čemž ihned informoval místní nedělní tisk a ke hraní se dostala ještě ve večerním programu a potom samozřejmě v nedělním slavnostním průvodu.


Den na Landeku, desetitisícová návštěva
(Redakce Horník, Informace, 19.09.2009)

RPG Real Estate zařídila pro všechny volný vstup, spoustu atrakcí a v programu i Věru Špinarovou či MIG 21

Špinarová

Na deset tisícovek návštěvníků bylo během neděle 13. září v areálu Hornického muzea OKD. Přilákal je program „Den na Landeku“ připravovaný ve spolupráci s RPG Real Estate. Ta zařídila svým pracovníkům gratis malé občerstvení a úplně všem lidem pak volný vstup do areálu i na většinu trvalých či jen pro tuto příležitost připravených atrakcí.

„Pozvání bylo směrováno hlavně k našim nájemníkům a též zaměstnancům společnosti OKD. Těžko odhadnout, kolik jich přišlo, ale taková návštěvnost nás každopádně velmi těší,“ sdělil Petr Handl, mluvčí RPG RE. Cílem podle něj bylo „zpříjemnit lidem konec léta“ a zviditelnit Hornické muzeum. Na jeho nové dlouhodobé koncepci využití totiž pracuje i RPG RE.


Pahorek - upomínka na starý odval
(Redakce Horník, Informace, 13.09.2009)

Po těžbě uhlí na Karvinsku vrací společnost OKD krajinu přírodě a lidem.

Odval

Název stavby Rekultivace území Křemenec je odvozen od místního názvu lokality Na Křemenci na rozhraní Karviné-Dolů, Doubravy a Orlové.

Odval

V prostoru severně od státní silnice I/59 Ostrava - Karviná, v sousedství bývalého Dolu Doubrava bylo v 80. letech využito poklesové kotliny k vybudování systému kalových nádrží sloužících jako čistírna odpadních vod pro veškeré odpadní vody ze závodu Doubrava. Nádrže dostaly název podle zaniklé osady Dembina, která musela ustoupit těžbě uhlí. Územím v minulosti protékala ve svém počátečním úseku Doubravská stružka, jejíž původní koryto je dnes skryto pod vysokými násypy hlušiny. Za pramen vodního toku Doubravské stružky je dnes považován zatrubněný výtok pod tělesem železniční vlečky Lazy - Doubrava nad areálem obalovny živičných drtí.


| 0-50 | 50-100 | 100-150 | 150-200 | 200-250 | 250-278 |

Naši spomzoři a kolektivní členové významní pomocníci v naší práci
MOBIL

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server