Hornické a hutnické spolky hlasovaly o Permonech

Autor: Redakce Horník <marek.sibrt(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Radek Lukša, Vydáno dne: 24. 05. 2016

Permon

Počin roku ocenění za výstavu o své činnosti a dobývání uhlí v ostravsko-karvinském revíru, za celoživotní dílo přebral cenu Jan Kurial z Nadace LANDEK

Sdružení hornických a hutnických spolků (SHHS) svolalo v poslední dekádě dubna do Rudolfova konzilium k tradičnímu vyhlašování cen Český Permon. Zúčastnilo se ho dvaadvacet z celkem pětadvaceti klubů, přičemž bezmála třetinu tvořili zástupci našeho revíru. Však se také počiny a osobnosti z Ostravska a Karvinska objevily mezi nominovanými!

Permon     Samotnému jednání předcházela návštěva Hornického muzea Rudolfov i rekonstruované štoly Eliáš, kde kdysi kutali stříbro. „Přístupných je v současné době 740 z asi 1800 metrů její délky. Skanzen je umístěn v katastru obce Úsilné, která se předloni stala nejlepší jihočeskou vesnicí, což je dodnes zřejmé,“ uvedl Jaroslav Kubánek, člen správní rady Nadace LANDEK. Kromě něj dorazili Pavel Sisr a Jaroslav Minka za KPHM Ostrava, Ladislav Kajzar za KKH Stonava, Jan Kavka za KKH Barbora, Rostislav Grim za KKH Dolu František a Jaromír Stříž za HS Rozkvět Sedliště.

Permon

Konzilium pak řídil 1. místopředseda SHHS Zdeněk Brázda s tajemníkem Pavlem Davidem a mincmistryní Helenou Tomšovskou. „Omluvil se perkmistr Miroslav Šťastný, protože se účastnil ve zkušební komisi maturit v Příbrami. A také Josef Gavlas z naší nadace, jenž jednal v Báňské Štiavnici,“ přiblížil Kubánek s tím, že během hlasování došlo i k menším problémům. To když v první kategorii napočítal místopředseda Brázda osmadvacet hlasů... z dvaadvaceti přítomných! Nesrovnalosti se vyřešily na konci, kdy kázal jednotlivým spolkům vkládat své hlasy do slavnostní hornické čepice.

Radek Lukša