Koroze v jámách na o. z. ODRA

Autor: Mgr. Michaela Hylská <hylska(at)diamo.cz>, Téma: DIAMO, Vydáno dne: 20. 03. 2015

Koroze

Koroze je strašák, který nám nedá spát. Vyjmenovávat místa a věci, kde nám ztrpčuje život, je zbytečné. Kde je možná účinná protikorozní úprava, děje se tak. Kde je možná náhrada a je ekonomicky únosná, provádí se taktéž. Mnohým výrobcům se podařilo svými produkty dosáhnout překotných změn a korozi ze svého slovníku vymýtili. V mnohých odvětvích lidské činnosti jsou však prvky, které se zatím nahradit nedají, a i když je využita dostupná protikorozní úprava, vysoce agresivní prostředí má navrch.

Míst, kde se při naší činnosti na středisku Důl, o. z. ODRA potýkáme s korozí, je mnoho. Před časem se nám podařil vyřešit problém s výtlačným potrubím na lokalitě Jeremenko, kdy bylo ocelové potrubí v jámě (často a složitě opravováno díky korozi) nahrazeno sklolaminátovým. Avšak výstroj jámy je tvořena tzv. rozponami a příčkami, což jsou ocelové prvky, jejichž profily a tloušťky jsou součástí projektové dokumentace.

Tyto zatím nahradit jiným materiálem není možné. Středisko Důl provozuje 4 jámy, kde udržuje v provozuschopném stavu mimo jiné i výstroj jam. Jsou to dvě jámy na lokalitě Jeremenko (jáma č. 1 – výdušná a jáma č. 3 – vtažná) a dvě na lokalitě Žofie (jáma č. 5/1 – vtažná a jáma č. 5/4 – výdušná). V rámci ročních prohlídek je vždy zpracován pro každou jámu plán oprav zahrnující rozpony, příčky a ostatní jámové prvky výstroje, které se pak podle důležitosti opravují. V součtu jde o desítky tun oceli.

Koroze

Na začátek letošního roku byla naplánována oprava většího rozsahu, o které se chci zmínit. Jedná se o část svislých nosníků a ostatních ocelových prvků tvořících konstrukci jámové stolice přes naráží 9. patra výdušné jámy č. 5/4 na lokalitě Žofie. Vlhké agresivní prostředí výdušné jámy urychlilo korozi do stavu, kdy je nezbytně nutná výměna ocelových prvků. Pro doplnění dodávám, že v této jámě se z její jámové tůně v hloubce 713 m odčerpává důlní voda se zatopené části petřvaldské dílčí pánve ponornými čerpadly do žumpovních chodeb čerpací stanice 8. patra a odtud pak na povrch do Petřvaldské, resp. Orlovské, stružky. Z tohoto naráží je také jediný přístup k ponorným čerpadlům (cca 24 metrů pod narážím) pro případ kontroly, opravy či výměny.

Koroze

Před zahájením prací na opravě byly detailně vyměřeny a vyrobeny všechny ocelové prvky. Následně dopraveny do naráží spolu s nářadím a pomocným materiálem pro opravu. V jámě bylo postupně postaveno několik pracovních povalů pro bezpečnou práci nad volnou hloubkou. Při samotné demontáži se používá autogenní souprava na rozpalování ocelových nosníků dle směnového příkazu na výjimečnou práci s otevřeným ohněm a veškerá činnost je prováděna dle pracovního technologického postupu. Hlavními prvky pro výměnu je několik ocelových „I“ profilů 220 mm délky cca 9 metrů, spojované přeplátováním. V místech výměny bude taktéž vyrobeno a namontováno ochranné ocelové pažení, včetně zátyňových dvířek tak, aby naráží opět splňovalo veškeré požadavky provozu a příslušných předpisů. Veškeré práce jsou naplánovány na 15 směn pro 4 pracovníky.

Takto začal letošní kolotoč pracovníků důlní dopravy na lokalitě Žofie v Orlové při údržbě a opravách jam a tak trochu pomyslný boj s korozí. Přejeme našim profesním zaměstnancům, aby jim při mnohdy složité výměně ocelových prvků výstroje jámy šla práce vždy od ruky!

Miroslav Ševčík
odd. mechanika střediska Důl,
úsek mechanika,
o. z. ODRA