Areál bývalého Dolu Petr Bezruč v Ostravě

Autor: Mgr. Michaela Hylská <hylska(at)diamo.cz>, Téma: DIAMO, Vydáno dne: 19. 01. 2015

Opravy památkově chráněných objektů v areálu bývalého Dolu Petr Bezruč v Ostravě byly ukončeny

Bezruč

DIAMO, státní podnik, odštěpný závod ODRA má v ostravsko – karvinském revíru ve své správě v současné době 11 nemovitých a 2 movité kulturní památky nacházející se v pěti areálech bývalých dolů, které převzal 1. 1. 2002 do své správy od OKD, a. s., na základě smlouvy o prodeji části podniku. Mezi svěřenými památkovými objekty zaujímá unikátní postavení komplex památek nacházejících se v areálu bývalého dolu Petr Bezruč. Tento důl tvoří těsně pod vrcholem hladnovského kopce typickou dominantu severovýchodního horizontu Ostravy. Byl založen přímo u silnice z Moravské Ostravy do Michálkovic jako mělký v roce 1842 a navazoval na systém důlních děl Jaklovecké dědičné štoly. Jeho zakladatel Josef Gross, tehdejší centrální ředitel Vítkovických železáren (Vítkovické horní a hutní těžířstvo), důl založil ve vlastní režii a pojmenoval ho po své manželce Terezii. Nedlouho po založení, v roce 1843, prodal důl Salamonu Mayeru Rothschildovi, vlastníku Vítkovických železáren. V roce 1862 byl dosavadní mělký důl přebudován na hlubinný a připojen na Báňskou (též Montánní) dráhu. V roce 1942 byl důl podle své výrazné polohy na kopci nad městem přejmenován na Bergschacht (Náhorní důl) a v roce 1946 podle významného slezského básníka Petra Bezruče. Znárodněný důl se v roce 1946 stal součástí podniku Ostravsko–karvinské kamenouhelné doly Ostrava (pozdější OKD). Těžba zde byla ukončena po vyhlášení útlumu v roce 1992. Likvidace hlavních důlních děl byla ukončena v roce 1994.

    Komplex památek z počátku minulého století zachovaných v areálu bývalého dolu Petr Bezruč tvoří budova strojovny pomocného těžního stroje, budova strojovny těžního stroje č. 1 a těžní budova jámy Terezie s unikátní dvojicí věží. Vlivem dlouholeté důlní činnosti byly budovy značně poškozeny. Ve spolupráci se statiky a Národním památkovým ústavem územní odborné pracoviště Ostrava se hledala taková řešení, která by v budoucnosti neznemožnila pozdější možné využití těchto budov. Opravy převzatých památkově chráněných objektů byly zahájeny již v roce 2004 nátěrem těžní dvojvěže. V roce 2011 byla opravena budova strojovny pomocného těžního stroje a uvnitř instalovaného pomocného elektrického těžního stroje. Oprava budovy strojovny těžního stroje č. 1 probíhala ve dvou etapách od června 2012 do prosince 2013. O opravách obou budov byli čtenáři občasníku DIAMO v minulosti již informováni.

Bezruč

Jako poslední ze tří památkově chráněných budov byla od května roku 2014 zahájena oprava těžní budovy s unikátní těžní dvojvěží, postavená v letech 1901 – 1916. Její výjimečnost spočívá v tom, že se jedná o atypickou soustavu dvou věží o rozdílné výšce, jejichž konstrukce jsou postavené u sebe na společných základech se vzájemným pootočením o 90 stupňů. Vyšší věž byla postavena v roce 1902 a později v roce 1916 byla postavena věž nižší.

Před zahájením oprav byly nejprve od března, po dohodě s orgánem státní památkové péče, odstraněny vlastními pracovníky nepůvodní přístavky těžní budovy a zazděny vzniklé otvory v obvodovém plášti budovy. Poté byly zahájeny dodavatelsky opravy. Opraveny byly pochůzkové lávky v horní části dvojvěží a vyměněny poškozené střešní dachmany. Nátěrem černošedou kovářskou barvou byla ošetřena ocelová konstrukce těžní budovy. Opraven a doplněn byl ztužující atypický ocelový prstenec kolem budovy. Rovněž byla opravena a natřena ocelová vrata, budova dostala nové vnitřní omítky, vnější fasádu a sokl. Vyměněny byly dešťové okapy, svody, okapové chodníky a žlábky pro odvádění vod od budovy. Uvnitř budovy byla podlaha srovnána vysypáním struskou a kolem budovy byly provedeny terénní úpravy. Opravy byly financovány s využitím prostředků z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR a byly ukončeny před plánovaným termínem v říjnu minulého roku.

Bezruč

Nyní po ukončení oprav trojice památek a ukončení demolic posledních nevyužitelných objektů v areálu ve správě o. z. ODRA se řeší jeho konečné vypořádání. Jako nejpravděpodobnější varianta budoucnosti areálu Bezruč se nabízí jeho převod do majetku Statutárního města Ostrava, respektive obvodu Slezská Ostrava. Zatím se jedná o pozemky a inženýrské sítě. Dá se předpokládat, že po realizovaných opravách památkově chráněných budov a dokončení demolic objektů bývalých koupelen (není ve správě DIAMO, s. p.) a vybudování nového kruhového objezdu u vjezdu do areálu, bude tato lokalita pro zastupitele atraktivní a obec převezme i opravené památky. Vždyť se jedná již o jedny z mála památek, které připomínají bohatou hornickou tradici Slezské Ostravy, kde bylo dobývání černého uhlí zahájeno již v druhé polovině 18. století. Navíc trojice památkově chráněných budov s těžní věží tvoří nepřehlédnutelnou dominantu celé Ostravy.

Ing. Jalůvka Libor, MBA
vedoucí odboru přípravy a realizace
útlumu, o. z. ODRA Ostrava