Možnosti využití uhelných zásob vázaných ochrannými pilíři a celíky

Autor: Ing. Jiří Grygárek <jiri.grygarek1(at)vsb.cz>, Téma: uhli, Zdroj: Ing.Vochta, z časopisu Uhlí-Rudy-Geologický průzkum, Vydáno dne: 06. 05. 2014

ČSM

TEXT Ing. ROBERT VOCHTA, Doc. Ing. MILAN MIKOLÁŠ, Ph.D., Ing. JIŘÍ GOLASOWSKI FOTO ARCHIV RECENZOVAL Prof. Ing. IVO ČERNÝ, CSc.

ABSTRAKT
Uhlí Rudy Geologický průzkum      Zásady racionálního využití nerostného bohatství, kterým ložiska vyhrazeného nerostu černé uhlí jsou, nás vedou k nutnosti dobývání zásob vázaných v ochranných pilířích. Hlavním požadavkem na dobývací metodu při dobývání v ochranných pilířích, je eliminace vlivů poddolování na chráněnou plochu na povrchu nebo na chráněné objekty. Jednou z možných cest, kterou se dají výsledné poklesy povrchu, či jeho naklonění, přetvoření nebo zakřivení, poměrně významně minimalizovat, je využití dobývacích metod spočívajících v kontinuálním dobývání. Ve společnosti OKD, a.s. na Závodě Důl ČSM ve Stonavě se v současné době dokončuje příprava zkušebního provozu v České republice dosud neschválené dobývací metody CHODBA – PILÍŘ. Tato dobývací metoda vychází z celosvětově používané metody Room and Pillar s tím, že uzpůsobením specifickým podmínkám charakteristickým pro Ostravsko karvinský revír bude minimalizován vliv na povrch.





Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení PDF.