Hornické kolonie ostravsko-karvinského revíru (16)

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Kolonie, Vydáno dne: 02. 01. 2014

Kunčičky (pokračování)
Jubilejní kolonie(1928- 1943)

Jubilejni

V Jubilejní kolonii, která patřila Dolu Zárubek, bylo v r. 1928 postaveno prvních devět dělnických domů se 72 byty. Kolonie byla velmi výhodně situována poblíž okresní silnice spojující Kunčičky s Radvanicemi. Celkem bylo vyprojektováno postavení 27 jednopatrových domů, každý po osmi bytech. Každý dům měl dvě od sebe oddělena schodiště (každé ke čtyřem bytům). S ohledem na stavbu lze tyto domy označit jako dvojité domy. Rovněž sklepní prostory a dvory byly rozděleny, takže dům působil jako dvojité domy. Ke každému bytu v prvním patře příslušel jeden podkrovní pokoj. Jednotlivé byty měly obytnou kuchyň, pokoj, spíž. Do všech bytů byl do kuchyně zaveden vodovod. Každý byt měl svůj splachovací záchod a vanu. Rozlohou patřila kolonie k největším v OKR (7,8 ha).

     Pojmenování Jubilejní dostala proto, že stavba byla započata v roce desátého výročí vzniku ČSR. Prostorové řešení bylo velmi moderní, s velkými volnými plochami kolem jednotlivých domů, včetně Jubilejniveřejného prostranství. Všechny domy byly podsklepeny. Prvních devět domů bylo postaveno na pozemku původně patřících velkostatku J. Wilczka. V kolonii byla vybudována kanalizace s čistírnou umístěnou mezi Kunčičkami a kolonií Jakubka. U každého domku byla hospodářská budova. Ulice 10m široké, po každé straně chodník (2,5m+2,5m). U každého domu byla zahrada. Dalších devět domů bylo postaveno v r. 1938, další čtyři v r. 1941 a šest v r. 1943. V r. 1928 byl postaven památník s nápisem Jubilejní osada SDF (Severní dráha Ferdinandova) a vedle vodní kašny deska s nápisem „Založena v desátém výročí trvání republiky 1928“. Uprostřed kolonie byl založen sad a v něm hřiště pro děti. Po roce 1950 byla provedena plynofikace a nová elektrifikace. Dnes je sice obydlena, ale bohužel chátrá.

Veškerá autorská práva postoupili autoři KPHMO. Autoři dalších publikací o koloniích musí respektovat min. ve svých publikacích citovat odkazy na ně! Zpracoval: Ing. Zdeněk Dombrovský, CSc.,předseda KPHMO v letech 2004 – 2008