DAJÍ NÁM EKOLOGOVÉ PRÁCI?

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 27. 05. 2013

v Česku zhruba 11 procent všech obyvatel v průmyslových firmách. Co to znamená? Že přibližně desetina z nás vytváří opravdové peníze a živí ostatní.¨

Jaká je situace v Moravskoslezském kraji? Desetitisíce lidí i přes masivní útlum na přelomu milénia stále pracují v těžkém průmyslu a firmách, které jsou na těchto provozech závislé. Tyto podniky se stále víceméně úspěšně pokoušejí bojovat s celosvětovou krizí a stále vyrábějí. Dokonce většina z nich navíc investuje nemalé prostředky do nových ekologicky šetrných technologií.

     Vzhledem k nízké poptávce je v dnešní době důležitá cena výrobků, která je právě v ČR proti jiným částem světa (třeba i sousednímu Polsku) zvýšena o náklady na životní prostředí. Vize či zbožné přání řady lidí, že budeme žít v prosperujícím státě s dokonalým životním prostředím, se jak vidno poněkud hroutí. Je třeba si uvědomit, že průmysl živí nás všechny, a ti, co ho považují za jediný zdroj znečišťujících látek a trvají na jeho útlumu, budou patrně velice překvapeni po jeho případném zastavení. Snad se tak pro blaho nás všech ještě dlouho nestane.

(Výběr z úvahy o nákladech na ekologická opatření)
Martin Axmann, Nodus Ecology
www.infoportaly.cz