EVROPA KVŮLI AMERICKÉMU UHLÍ ODSTAVUJE PLYNOVÉ ELEKTRÁRNY

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 23. 05. 2013

Energetické podniky v Evropě odstavují jednu elektrárnu na zemní plyn za druhou. Nejsou totiž schopny konkurovat rostoucímu dovozu levného uhlí z přebytků v USA, kde elektrárny díky „břidlicové revoluci“ masově přecházejí na plyn, napsal The Wall Street Journal.

     Důsledky už pociťují i české a slovenské elektrárny. Například německý koncern E.ON oznámil, že zvažuje zavření nedávno vybudované elektrárny na plyn ve slovenských Malzenicích. Problémy má i nová plynová elektrárna v Počeradech. O odstavení své plynové elektrárny v Německu už rozhodla norská Statkraft a podobné kroky přijaly i energetické podniky v Británii i jinde v Evropě.

Situace výrazně zasáhla také evropské těžaře. Uhlí v Evropě zlevnilo v důsledku přechodu amerických elektráren z uhlí na ještě levnější plyn, jehož dostupnost v USA díky rozvoji těžby z břidlic prudce vzrostla. Uhlí je tam nyní přebytek a exportuje se do zámoří. Podle amerických úřadů loni vzrostl vývoz uhlí z USA do Evropy o 23 procent a jeho cena na evropských burzách díky tomu výrazně klesá.