Odvodnění bezodtokové kotliny Horní Suchá

Autor: Otto Hejnic DIAMO <hejnic(at)diamo.cz>, Téma: DIAMO, Vydáno dne: 30. 08. 2012

Jedním z průvodních efektů při dobývání uhlí jsou i poklesové jevy projevující se na povrchu terénu. Poklesy mění původní morfologii terénu a tedy i odtokové poměry. Nezřídka vznikají novotvary, které zcela pozmění charakter krajiny. Jedná se například o tzv. bezodtokové kotliny, tedy jakési mokřady až rybníky vzniklé v sekundárních depresích. Jedna z takových bezodtokých kotlin se vytvořila v katastru obce Horní Suchá. V období nadměrných srážek a jarního tání zde docházelo ke zvýšení hladiny tak, že byla negativně ovlivněna i přilehlá komunikace.

Na žádost obce Horní Suchá byla v loňském roce zahájena příprava sanačně rekultivační stavby „Odvodnění bezodtokové kotliny Horní Suchá“, která s ohledem na příznivé klimatické podmínky panující ke konci roku byla v témže roce i zrealizována.

Nepříznivý stav, který byl způsoben hornickou činností, ohrožoval průjezdnost a bezpečnost provozu na komunikaci II/474 vedoucí z Horní Suché do Karviné. Během vydatných deš/ů docházelo k jejímu zatápění. Zátopou byla rovněž ohrožena stabilita stávajícího nadzemního vodovodu DN 300 ve vlastnictví SmVaK Ostrava, a. s., který vede souběžně s komunikací.

  Pro řešení situace byla vybrána netradiční dosud nerealizovaná technologie. Vzhledem k členitosti terénu a nutnosti zachovat mokřad/rybníček bylo rozhodnuto o odvedení nadbytečných vod pomocí mírně ukloněného odvodňovacího potrubí uloženého do vrtu.

Po geodetickém zaměření dotčeného území, provedení inženýrsko-geologického a hydrogeologického průzkumu byla zpracována projektová dokumentace stavby, která byla následně projednána se všemi dotčenými orgány státní správy, správci inženýrských sítí a vlastníky dotčených pozemků. V červenci 2011 bylo pro stavbu vydáno územní rozhodnutí o umístění stavby a v říjnu 2011 byl vydán souhlas s provedením ohlášené stavby.

Na základě výběrového řízení prostřednictvím ppeSystému byl vybrán zhotovitel stavby a to firma TALPA–RPF, s. r. o., se sídlem v Ostravě – Kunčičkách.

Navržené a zrealizované řešení zabezpečilo úroveň provozní výšky hladiny vodní plochy v kotlině na úrovni –1,7 m od kóty nejnižšího místa dotčené komunikace. Tato provozní úroveň hladiny vodní plochy nebude v budoucnu ohrožovat průjezdnost silnice II/474 a zatápění nadzemního vodovodu DN 300.

Pro tento účel byl zhotoven v rohu kotliny přelivný objekt (1700 x 2700 mm), kterým bude voda z přepadu odtékat odvodňovacím potrubím DN 225 v délce 175 m do vyústního objektu, který navazuje do stávajícího suchého koryta přírodní údolnice lesního pozemku.

Odvodňovací potrubí bylo provedeno bezvýkopovou technologií pokládky potrubí řízeným horizontálním vrtem technologie HDD v dimenzi D 225, v materiálovém provedení HDPE, pE 100, SDR 11 v provedení Wavin TS. Jedná se o perforované vícevrstvé potrubí s integrovanou ochranou proti vnějším vlivům. Pro provedení vlastního horizontálního vrtu byla na straně přelivného objektu provedena startovací jáma. Na straně výpustného objektu byla prove- dena kontrolní jáma, přes kterou bylo do vrtu zataženo HDPE potrubí.

Přelivný objekt je tvořen přepadem požerákového typu, kde provozní výška hladiny vodní plochy je nastavena dvojitou dlužovou stěnou s jílovým těsněním. Konstrukci přelivného objektu tvoří otevřený požerák, který je konstrukčně navržen z monolitického vodostavebního žb–betonu, jehož pohledová část je obložena kamenným obkladem. Přelivný objekt je vybaven uzávěrem DN 200, uzavíracím stavítkem pro regulaci a uzavření průtoku. Přelivný objekt je chráněn před dlužovou stěnou česlemi a je doplněn po obou stranách pro účel opevnění stávajícího břehu gabionovými koši.

Realizace byla zahájena 26. 10. 2011 a ukončena k 16. 12. 2011. Práce byly provedeny v požadované kvalitě a termínech.

V lednu 2012 byl stavebním úřadem Obecního úřadu Horní Suchá vydán souhlas s užíváním stavby. Při červnové návštěvě jsme zjistili, že objekt je funkční a dobře zapadá do krajiny.

Ing. Janina Zawadzka