Baníctvo a geológia na Spiši

Autor: Otto Hejnic DIAMO <hejnic(at)diamo.cz>, Téma: DIAMO, Vydáno dne: 07. 02. 2012

História, súčasnosť a perspektívy.

Nadace

Baníctvo a geológia na Spiši – história, súčasnosť a perspektívy, pod týmto názvom sa konala odborná konferencia 8. – 9. 12. 2011 v Spišskej Novej Vsi na Slovensku. Konferenciu organizoval Banícky spolok Spiš so spoluorganizátormi MÚ Spišská Nová Ves, MŽP SR, Štátny geologický úrad Dionýza Štúra v Bratislave, Združenie baníckych spolkov a cechov, Slovenskej banskej komory, Slovenskej baníckej spoločnosti, Hlavného banského úradu SR a Slovenského technického múzea.

Banícky spolok Spiš, ako organizátor konferencie, mal snahu zapojiť širokú obec baníkov, geológov, ekonómov a predstavite iov Zalších súvisiacich profesií do diskusie o banskej a geologickej problematike v regióne Spiš a širšieho okolia, so zameraním najmä na nasledovné témy:
– história a súčasnosť ťažby a úpravy rúd na Spiši,
– vplyv baníctva na vývoj miest a obcí regiónu a banská legislatíva,
– ložiská nerastných surovín, ich zásoby a ekonomické hodnotenie,
– environmentálne hodnotenie ťažby a úpravy, vplyvy po ťažbe,
– sanačné a rekultivačné práce po útlme banskej činnosti,
– banské pamiatky, ich zachovanie a integrácia do programov rozvoja miest a obcí.

Nadace

Konferencie sa zúčastnilo vyše 120 účastníkov, z rôznych odborov a špecializácii. Prednesených bolo 24 prednášok, pritom pre časové obmedzenie museli sme niekoiko prednášok odmietnuť. Konferencia účastníkmi na záver bola vysoko hodnotená. Spočiatku sme ako organizátori museli riešiť finančné zabezpečenie konferencie. Oslovením niekoikých organizácií sa to podarilo. Organizovanie konferencie v Spišskej Novej Vsi nemá také organizačné zázemie, ako má Hornická Příbram v štátnom podniku DIAMO. Samozrejme, že našu konferenciu nie je možné porovnávať s HPVT v Příbrami.

BS Spiš oslovil aj pracovníkov DIAMO, s. p., a boli sme milo prekvapení ich záujmom. Taktiež sme mali záujem o prednášky, hlavne z oblasti sanačných a rekultivačných prác, ktoré v štátnom podniku DIAMO sú robené na vysokej odbornej a technickej úrovni. Bolo nám vyhovené. Prednáška Ing. L. Hešnaur – Ing. V. Plojhar a kol.: Sanace radioaktivní záteže po zpracování uranovych rud v oblasti Mydlovar a prednáška RNDr. P. Navrátil – Mgr. F. Toman: Současný stav zahlazování následků hornické činnosti na U – lokalitách ve správě DIAMO, s. p. o. z. GEAM Dolní Rožínka boli veikým prínosom konferencie a účastníkmi konferencie boli vysoko hodnotené.

Konferencie na Spiši za DIAMO, s. p., sa zúčastnili, za riaditeistvo podniku – námestník riaditeia pre výrobu Ing. Marian Böhm, hlavný geológ Mgr. Pavel Veselý, vedúci hydrogeológ RNDr. Karel Lusk, za SUL, o. z., Ing. Václav Plojhar a Ing. Ladislav Hešnaur, za GEAM, o. z., Ing. Pavel Koscielniak, Ing. Petr Kříž a RNDr. Petr Navrátil. BS Spiš účastníkom konferencie z DIAMO, s. p., za prednášky vyjadruje veiké po- Zakovanie. Pre nás to bola mimoriadne veiká podpora.

Sprievodným programom konferencie bola slávnostná schôdza k 50. výročiu založenia Uránového prieskumu, závodu IX a následníckej organizácie URANPRES, s. r. o., v Spišskej Novej Vsi, ktorý patril do koncernu ČSUP. Jedná sa o jediný závod, ktorý pracuje do dnešných dní z celého koncernového podniku Uranový průzkum v Liberci.

URANPRES má široký záber prác v baníctve, geológii, stavebníctve, plynofikácii a ekologických činnostiach. Okrem prác na Slovensku vykonával i práce v Španielsku, Slovinsku, Srbsku a dlhodobo robí práce v Českej republike, ako aj v poslednej dobe vo Fínsku.

Konferencia sa nezaobišla bez „šachtágu“ so skokom cez kožu. Okrem iných hostí do Baníckeho spolku Spiš bol prijatý Ing. Václav Plojhar, riaditei odštepného závodu SUL, Příbram.

Ing. Jozef Badár, Spišská Nová Ves