Ostravské příchody

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Knihy, Vydáno dne: 20. 06. 2011


<STRONG>Koblov</STRONG>
           NOVÉ  KNIHY

        Autoři: Eds. Radovan Lipus, Marina Feltlová

       Vydavatelství: REPRONIS


Má 288 stran. , vázaná, formátu A5 + CD, cena 199,- Kč

Anotace

Tato "reportážní" kniha je výběrem více než osmdesáti svědectví, koncentrovaných v tematických kapitolách jako např. Ostraváci o Ostravě, Příchody z politických důvodů, Příchody z Evropy i ze světa, Příchody za láskou a rodinou, Příchody na umístěnku aj. Publikace není jen vyprávěním pamětníků předválečné a socialistické éry Ostravy, ale také jejich potomků. Kniha se tak stává průřezem sociálně-kulturního složení Ostravy v průběhu několika generací, v níž se promítá i osobní a citový vztah k industriální metropoli severní Moravy a Slezska. Součástí publikace je rovněž CD s vybranými příspěvky.
„Kniha Ostravské příchody je završením projektu, který probíhal od roku 2009 a jehož duchovním otcem je divadelní a televizní režisér Radovan Lipus. Na počátku stála otázka: kdo jsou dnešní Ostravané, odkud přišli a proč si zvolili právě Ostravu za svůj domov?
"Začali jsme sbírat výpovědi pamětníků, zjišťovat, kdy, odkud a z jakých důvodů se do Ostravy přistěhovali, jak se jim v tomto městě tehdy žilo a jak se jim tu žije dnes. Jaký vztah si k Ostravě vytvořili a zda se jim stala skutečným domovem," říká o knize editorka Marina Feltlová.
Publikace vyšla za finanční podpory statutárního města Ostravy, MO Moravské Ostravy a Přívozu a Nadace Landek.