Povídali si o havířských řízcích

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Hornické, Zdroj: Horník, Vydáno dne: 16. 02. 2011

Kuchařka

Karvinští senioři se opět dozvěděli něco víc. Kde? No přece v karvinské regionální knihovně, kam jsou od loňského roku zváni na pravidelné besedy a přednášky erudovaných lektorů. A protože většina z nich pracovala za mlada na okolních šachtách, řeč se točí zpravidla kolem havířiny či zdejšího svérázného nářečí.

Nejinak tomu bylo také v pátek 21. ledna. To přišel do knihovny představit svoji knihu jeden ze spoluautorů Hornické kuchařky Miloslav Rucki a i šedinami zdobené hlavy se občas nestačily divit. No zkuste jen tak, bez přemýšlení říci, co se dříve rozumělo pod pojmem „hornický řízek“? Je to chleba namazaný máslem nebo sádlem s cibulí, který kdysi nosívali havíři do práce na svačinu. S řízkem to moc společného nemá, ale mnohým to chutná dodnes.

    Publikace o hornické kuchyni ale neobsahuje jen recepty, nýbrž také mnoho zajímavostí z dřívějšího života příslušníků hornického cechu. Hovoří se v ní třeba i o zvycích a obyčejích spojených s hezkou hornickou tradicí Skoků přes kůži, s nimiž se karvinští senioři seznámí už tento měsíc. A protože karvinská regionální knihovna navázala loni v říjnu spolupráci s Veřejnou knihovnou (Biblioteka Publiczna) v polském Jastřembiu-Zdroji, zúčastní se tohoto setkání i kolegové z Polska. Námětů k povídání bude určitě více než dost.

Krátké video