Co všecko němusim

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Zábava, Vydáno dne: 19. 01. 2011

Pravila mi před svatkami Mařa, ža bysem se měl kupiť jakesik hadry, bo, jak jemně pravila: „Ze všeckeho už si zase vyrost, Lojzečku!“ Dodal sem, že potřebuju aji buty. „Ale až po Novym roku, až budu slevy.“ Moc mě ale to rozhodnuti nětěšilo, bo esli cosik bytostně něznašam, potym to je chozeni do holiča a ešče vic kupovani oblečeňa. Holičaé něsnašam už od mala. Vtedy zme s mojim tatikem chodili k susedovi, istemu emeritnimu holičovi panu Dorazilovi. Ten mě za tři koruny, jak pravil, „podstřihnul“ a ja šel s vylepanym zatylkem až po temeno a chocholku nad čelem s bekem dom. Jednak se mi ten střih nělibil, bo sem chtěl měť vlasy sčesane dozadku, jak američti herci-kovboji Johny Wayne, Gregory Peck či Gary Cooper, i když ten to nosil spiš na paťana… Ale hlavně mě zbytki vlasu za limcem tak dřely, že to bylo k něvydržeňu.

Jak to vidí stryk LojzekPivarAle raz za dva měsice sem tu proceduru u holiča musel vytrpěť, bo to mi dycki tatik oznamili, že vypadam jak dratenik, vtiskli mi třikačku do ruki a ja smětal do Dorazila. Ale to se ešče dalo vydržeť, bo sem se doma umyl krk a vlasy mě už něžraly a za paru dni se vylepany zatylek ochmyřil a ja zas chvilu vypadal jak člověk. Horši to bylo, když mi maminka oznamily že ideme do města kupovať oblečeni. Žebral sem sice, až to maminka kupja bez mně, ale to něšlo, tuš sem musel šmatlať od obchoda ku obchodu a do zblbnuťa zkušať. A když už se mi aji jakesik hadry libily a řek sem mamě, že to je ono, pohladila mě po hlavě a mile pravila: „Ešče zme, Lojzečku, něbyli u Bachnera a u Brouka a Babki!“ Něvim, čim to je, že babam něstači tajak chlopum zajsť do prvniho obchoda a kupiť, co potřebuju, ony musa oblizať všecki obchody ve městě a stejnak potym kupja to, co viděly už v tym prvnim… V mladi sem to nakupovani znašal sice špatně, ale přeci enem, bo sem byl štihly a ohebny. Ale včil? Zavřu vas aji z vašu šedesatikilovu nadvahu do male budky, zvane kabinka. Tam se potitě jak dveři od chlivka, furt do čehosik naražatě a němožetě se srovnať. Ja když tam navleču jednu nohavicu, tak musim druhu nohu vystrčiť ven, abysem navlek cele galaty. A k temu všeckemu se vas prodavačka furt pta, esli je vam to dobre, male či velke, aby mohla přiněsť na zkušani ine. A za ňu stoja ve frontě další zajemci s hadrami v rukach a nětrpělivě čekaju, až z kabinky vypadnětě, aby tam mohli vlezť oni! Aji když mi chlopi včera Na Upadnici suhlasně přikivovali, na ty nakupy musim.

A tak se mě snažil rozveseliť aspoň Erďa:
„Chlap zlity jak Dan idě z hospody. U jedneho domu zazvoni. Vyleze baba a pravi: ,Tady nebydlíte‘. Chlapek obejdě barak a znovu zvoni. Baba – uz nasrana – křikně: ,Tady nebydlíte a já chci spát!‘ Chlop zas obejdě barak, znovu zvoni a baba ječi: ,Tady nebydlíš, ty ožralo!‘ ,Zato ty bydlíš všude, píčo!!!‘

Fajne, ni?!"                                                                           
Tuž Zdař buh, vaš Lojzek               

P. S. Rudek se ešče furt něobjevil! Tuš něvime…