První fotofárání v ČR

Autor: Otto Hejnic DIAMO <hejnic(at)diamo.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 11. 01. 2011

První fotofárání v ČR se uskutečnilo na Dole Žofie v Orlové.

Žofinka

Fotografové z celé republiky měli výjimečnou možnost sfárat do 700 m hloubky a vyzkoušet si focení v netradičním prostředí. Akci zorganizoval známý ostravský fotograf Boris Renner, jehož specializací je industriální fotografie. „O akci byl velký zájem, protože není běžné, aby se obyčejný člověk dostal do hlubinného dolu a ještě k tomu s foLákem, takže jak se informace mezi fotografy rozkřikla, během dvou týdnů jsem měl plný stav. Pro industriálního fotografa je to učiněný ráj, dostat se do takového prostředí, a všichni byli z této akce nadšení,“ řekl organizátor Boris Renner.

Čerpám z článku, publikovaném na www.ostravaci.cz. Zde je také víc jak 70 snímků z této akce od Borise Rennera (najdete je ve fotofárání), který nám poslal 9 fotografií ve větším rozlišení, abychom je mohli otisknout.

Žofinka    Pro havíře z Žofie je fárání každodenní rutinou. Technici z o. z. ODRA provádějí fotodokumentace některých prací. My, další návštěvníci podzemí, jsme většinou poučení odborníci, technici, bývalí a současní havíři, na exkurzích zkoumáme celek, princip, jak to funguje, kolik dávají čerpadla vteřinových litrů vody, a když fotíme, z větší části také dokumentujeme.

Žofinka

Profesionální fotografové, vybavení zrcadlovkami a světly, nehledají smysl konstrukcí a mechanismů, ale to, jak výtvarně působí, objevují jejich krásu. Nevyznají se v důlních výztužích ale dovedou zachytit atmosféru podzemí.

Cestu důlní chodbou popisují velmi dramaticky, ale „přesto je to zážitek na celý život.“ Boris Renner plánuje další akce na leden a únor a uvažuje o fárání i do jiných dolů.

Žofinka

„Šachta Žofie byla založena v roce 1871, přičemž těžba uhlí zde probíhala v letech 1874 až 1995. Hloubka jámy dosáhla 895 metrů. Od roku 1999 funguje Důl Žofie coby ochrana karvinské černouhelné pánve, je v něm zařízena obří čerpací stanice, která chrání ostatní šachty před zatopením.“

Ve středu 15. prosince 2010 fáralo sedm fotografů a kameraman z Novy. Když jsem ještě jednou prohlížel fotogalerii Borise Rennera, našel jsem na www.ostravaci.cz ještě legrační reportáž z fotofárání od Aleše Havláska, napsanou v ostravackem dialektu.

Otto Hejnic