Na Landeku bylo rušno

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Horník, Zdroj: Bohuslav Krzyžanek, Vydáno dne: 05. 01. 2011

Na Landeku bylo na Nový rok rušno.

Pocod landek

Jedenáctý novoroční výstup na bájný ostravský kopec trhal rekordy návštěvnosti. Pro pamětní list z výšlapu si přišlo 304 turistů.

Jiskřivý sníh, pár stupňů pod nulou a romantická zimní krajina. Přesně takové kulisy provázely letošní Novoroční výstup na Landek, který už pojedenácté uspořádal Klub českých turistů, odbor Baník Ostrava OKD. Není divu, že akce opět trhala rekordy návštěvnosti. Pro pamětní list z výstupu si přišlo 304 účastníků, další desítky, možná stovky lidí si vychutnaly pohled z landecké rozhledy, ale do fronty pro diplom se jim nechtělo.

Pocod landek     „Mohu jen potvrdit, že letošní ročník výstupu byl opravdu výborný,“ konstatoval i hlavní pořadatel akce Václav Šebek, který vypisoval pamětní listy a blahopřál turistům k novému roku. Výšlap začínal oficiálně v 10 hodin, ale to už jich předal na 20 a další vypisoval ještě po ukončení akce po 13. hodině v Harendě v Landek Parku.

„Na přestávku nebyl čas a ruka už byla vypsaná a zmrzlá. Navíc začal foukat vítr, který nám málem zbořil stan, takže jsem raději pozval poslední výstupníky do tepla,“ vysvětloval Šebek. „Ale jsem rád, že všichni byli spokojeni, a věřím, že za rok přijdou znovu,“ dodal s úsměvem.

Pocod landek

Potěšilo ho rovněž, že cestu na Landek si také letos našli nejen Ostravané, ale i lidé z širokého okolí. „Pozdravil jsem se třeba se známými z Olomouce, ale určitě se tu objevili turisté i z dalších měst,“ řekl s tím, že při výstupu se prodalo v rámci celostátní charitativní akce KČT na 200 Novoročních čtyřlístků.

„Na postižené turisty jsme tak vybrali přes čtyři tisíce korun,“ upřesnil Václav Šebek.

Kopec Landek je nejvýchodnějším cípem Českého masivu. Odtud pochází i jeho název, který je odvozen z německého Land-Ecke, čili „kout země“. Jeho výška dosahuje 280 m n. m., rozloha činí 85,53 ha. Je porostlý vzácnou vegetací, mj. buky starými více než 150 let. Lze tu najít vzácné druhy hmyzu či chráněné druhy ptáků, jako jsou chřástal polní, lejsek šedý či strakapoud prostřední. Opuštěné hornické štoly osídlují netopýři. V roce 1924 tu bylo objeveno sídliště lovců mamutů ze starší doby kamenné, z období před asi 30 tisíci let. Celkově se Landek může pyšnit nepřetržitým osídlením trvajícím více než 23 tisíc let.