Vyprávějte nám něco, teťuško Fanko!

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Informace, Vydáno dne: 01. 05. 2010

Jestli se někdo zasloužil o zachování lašského jazyka a tradic, tak je to Františka Pituchová, která lidi rozesmívá svou poezií.

Pituchová

Když jako malá přišla ze školy a řekla něco ve spisovné češtině, všichni se jí smáli, že chytá panské móresy. Tak vzpomíná na dětství známá básnířka, vypravěčka a sběratelka lidových tradic Františka Pituchová, která před pár dny oslavila dvaaosmdesát let.

Vyrostla ve Starých Hamrech, kde její rodina měla chalupu a pole. „Zažila jsem si opravdu tvrdou práci, ale byly to nejkrásnější roky mého života. Každý tam mluvil v nářečí,“ říká Pituchová.

Lidová vypravěčka zmapovala Staré Hamry

Do rodné řeči se lidová vypravěčka zamilovala a začala pracovat pro Národopisnou společnost. Napsala stovky básní v nářečí.

„Píši hlavně o životě, pro obyčejné lidi, pro všechny robečky a chlopy. Největší úspěch měla sbírka Hlupoty. Celou jsem psala ‚ponašimu‘. Ta řeč je poklad, na který nesmíme zapomenout,“ přibližuje básnířka Pituchová mluvu „svých horalů“.

Bývalá předsedkyně Národopisné společnosti Jiřina Veselská na ni vzpomíná jako na mimořádnou ženu. „Zmapovala celé Staré Hamry, lidi v nich, jejich život a mluvu,“ říká Veselská.

Podle Evy Jandové z Ostravské univerzity mluvili lidé ve Starých Hamrech měkkým jazykem, který je podskupinou lašského nářečí. „Ve starohamerštině třeba neexistují dlouhá písmena, přízvuk je na předposlední slabice,“ vyjmenovává vedoucí katedry českého jazyka Jandová.

Zakony
Něskajši zakony
těžko je pochopiť,
nejvíce to pozna
ten, gdo chce zehnať byt.

Něraz idě s bekem
z Bytovych odboru,
to, co tam uslyši
stoji za potvoru.

Uřednice švarne,
šumne maju haby,
jak maju rozhodnuť,
něvěda si rady.

Jeden zakon heta,
druhy zakon čihy
a uředni šimel
Potem děla divy.

Gdo něma trapeni
s meškanim na světě,
tuž, to leda slimák
s chalupku na hřbetě.

Františka Pituchová jak to bylo o vánocích