Stála expozice obce Zastávka

Autor: Miloš Zárybnický <hornik(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 25. 09. 2009

Zastávka

Slavnostní otevření stálé expozice obce Zastávka.

Dovolujeme si Vás jménem Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska i jménem obce Zastávka srdečně pozvat na slavnostní otevření stálé expozice „Hornická obec Boží Požehnání – Zastávka“, které se koná v sobotu 26. září 2009 v 10 hod. v rámci tradičních zastáveckých slavností a regionální akce Hornický den. Expozice je umístěna v prostorách Dělnického domu (naproti zdravotnímu středisku).

Nová expozice mapuje historii obce Zastávka (dříve nazývané Boží Požehnání) od nalezení černého uhlí v 18. století až po dnešek. Tématicky se věnuje nejen hornické minulosti, ale i průmyslu, školství, společenskému životu a sportu. Projekt vznikl díky finanční podpoře Nadace LANDEK Ostrava a obce Zastávka, která expozici spolufinancovala a laskavě poskytla výstavní prostory v Dělnickém domě.

Vlastivědný spolek již provozuje stálou muzejní expozici Hornictví a energetika Rosicko-Oslavanska, která je umístěna v prostorách zámku v Oslavanech. Je tomu právě 10 let, kdy v roce 1999 byla tato expozice poprvé otevřena. Od té doby se několikanásobně rozšířila a Oslavany se staly vyhledávaným cílem turistů i zájezdních kanceláří.

Naším cílem není v Zastávce budovat rozsáhlé muzeum jako v Oslavanech, nicméně věříme tomu, že i malá obecní expozice se může stát vyhledávaným místem turistů, kteří spojí návštěvu zastáveckého muzea s jinými místy v regionu.

Za Vlastivědný spolek srdečně zdraví
                  Martin Horký,
   vedoucí pobočky v Zastávce a člen dozorčí rady