Setkání horníků a hutníků ve Forbachu

Autor: Otto Hejnic DIAMO <hejnic(at)diamo.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 21. 09. 2009

Plánští horníci na Setkání horníků a hutníků ve Forbachu

Francie

Ve dne 27. a 28. 6. 2009 se ve francouzském městě Forbach, nedaleko německého Saarbrückenu, konalo setkání horníků a hutníků. Akci organizoval Spolek horníků Forbach k 50. výročí založení tohoto spolku.

Francie

Setkání se spolu s dalšími 23 spolky z Francie a Německa zúčastnili i zástupci České republiky. Organizace zájezdu se po dohodě ve Sdružení hornických a hutnických spolků ČR ujal Hornicko historický spolek Planá u Mariánských Lázní. Společně s ním se do Francie vydali také zástupci Cechu příbramských horníků a hutníků a Dechový orchestr mladých ZUŠ Tachov vedený kapelníkem p. Kadlecem. Naše dechová hudba zahájila setkání krátkým koncertem, o čemž ihned informoval místní nedělní tisk a ke hraní se dostala ještě ve večerním programu a potom samozřejmě v nedělním slavnostním průvodu.

      V sobotu odpoledne se zástupci spolků sešli se starostou Forbachu a hovořili na téma „Orientace hornických a hutnických spolků po uzavření dolů“. Zástupce SHHS ČR přednesl na toto téma stručnou informaci o stavu v České republice. Francie Část naší delegace si díky ochotě pana starosty a ředitele LA MINE, Musée du Carreau Wendel (Důl, muzeum jáma Wendel) mohla prohlédnout světově unikátní muzeum hlubinné těžby černého uhlí.

Francie

Nedělního odpoledního slavnostního průvodu se účastnilo celkem 25 spolků. V tomto slavnostním průvodu hrála prim naše mládežnická kapela, která byla ustrojená do českých hornických uniforem a v průvodu hrála jako o život. Na závěrečném shromáždění zazněly pozdravné projevy (za nás Ing. Šedivec – ČBÚ Plzeň) a vyměnili jsme si s kolegy z Forbachu drobné dárky.

Přes větší a menší komplikace této akce (např. 10. hodinové zpoždění příjezdu autobusu) můžeme naše vystoupení ve Franci hodnotit příznivě. Ing. Pavel David, tajemník SHHS ČR, Jan Teplík, předseda HHS Planá