Adoptujte si v muzeu svůj hák!

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Informace, Zdroj: Bohuslav Krzyžanek, Vydáno dne: 13. 03. 2009

Řetízky

Nevyhazujte a nepalte staré havířské oblečení, pro památkový Důl Michal jsou všechny tyto věci cennými exponáty.

Adoptujte si svůj hák! S touto výzvou se obrátilo na občany ostravsko-karvinského hornického regionu vedení Národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích. Cílem akce je shromáždit oblečení a doplňky, jaké nosili horníci cestou do práce v letech 1920–1993. Získané exponáty budou použity v „čisté“ řetízkové šatně, která byla vybudována v dobách elektrifikace dolu v letech 1912–1915.„Máme poměrně rozsáhlé sbírky fáraček a pracovního oblečení, ale chybějí nám »civilní« šaty horníků, tedy to, v čem havíři chodili na šichtu a co si s sebou nosili,“ vysvětlil účel iniciativy správce objektu Dolu Michal Alexandr Zaspal. Jde třeba o kalhoty, košile, svetry, vesty, saka, kabáty a další součásti šatníku, boty, pantofle, sandály, ale také o opasky, kabely, svačinové brašny, deštníky a jiné doplňky, které jsou ze sběratelského hlediska obzvláště cenné. Zvláštní kapitolu pak tvoří klobouky, které byly pro první polovinu 20. století typické, a proto mají velkou vypovídací hodnotu.

Řetízky

„Blíží se Velikonoce a doba jarního úklidu. Nepalte a nevyhazujte staré věci, ale přineste je k nám, na Důl Michal,“ apeluje Alexandr Zaspal. „Budeme vděční za každý kousek, který naleznete v zákoutí vašich šatníků nebo ve skříních rodičů či prarodičů. O své věci navíc nepřijdete. Každý dárce si může »adoptovat« vlastní hák, na kterém budou zavěšeny jeho exponáty. Při návštěvě dolu si ho bude moci spustit a ukázat tyto památky dětem nebo vnoučatům.“

Národní kulturní památka Důl Michal zahájí letošní sezonu 4. dubna. Novinkou budou večerní prohlídky za svitu hornických lamp či na konci sezony parní stroj z roku 1893, renovovaný mj. z prostředků Nadace OKD. Pokud pomůžete, ve zcela novém světle se bude vyjímat i „čistá“ řetízková šatna.