Češi a Poláci připravují nový projekt

Autor: Rudolf Polák <polak_rudolf(at)volny.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 15. 11. 2008

Důl

Černý Důl - Vytvoření černodolského hornického muzea, vyznačení hornické stezky v polské Karpaczi nebo unikátní zpřístupnění mezipatra dolu Kovárna v Obřím dole.



To jsou stěžejní části projektu Podzemí Krkonoš, který společně připravují Černý Důl, Karpacz, Kowary a speleologové z Albeřic. Cílem je podpořit rozvoj cestovního ruchu v českých i polských horách.

Představitelé všech zainteresovaných stran na konci minulého týdne podepsali partnerskou dohodu o spolupráci na tomto projektu. Celkový rozpočet, který je okolo 900 tisíc eur, má z 85 procent pokrýt dotace z Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR – Polsko. Pokud bude žádost o evropské peníze úspěšná, samotná realizace začne příští květen a potrvá do listopadu 2010. „Na české i polské straně Krkonoš jsou společné základy hornictví a dolování, což byl takový moment, kdy jsme si řekli, že je potřeba Krkonoše takto zpropagovat,“ vysvětluje starosta Černého Dolu Zdeněk Kraus.

Nejzajímavější akci chystá albeřická speleologická spolenost. Do podzemí Sněžky v Obřím dole sice mohou turisté částečně nahlédnout už od roku 2004, ale plánované zpřístupnění mezipatra dolu Kovárna až do hloubky 50 metrů by znamenalo revoluční novinku. „Nejen v Čechách, ale i celé Evropě to v podstatě nemá moc obdoby. Bude se jednat o zpřístupnění po žebříkách. Další raritou je, že lidé vyjdou ze středověkého dolu a dostanou se do moderního dolu z 50. let. Takže každý přímo v terénu na vlastní oči uvidí, jak se hornictví vyvíjelo,“ říká známý krkonošský speleolog Radko Tásler, jenž stál u zrodu projektu.

Největší suma (víc jak třetina rozpočtu) ale poputuje do Černého Dolu. Suterén budovy zdejšího úřadu, který dnes slouží jako sklad, se má proměnit v expozici krkonošského podzemí. Návštěvníci se pomocí velké mluvící mapy, geologických exponátů, fotek či plánků seznámí s nejzajímavějšími krkonošskými lokalitami, hornickou technikou nebo s historickým i soudobým vybavením jeskyňářů. Bude zde rovněž model štoly, jedna ze sedmi místností pak poslouží pro příležitostné výstavy. „K Obřímu dolu jsme chtěli vytvořit expozici podzemí, kde budou představeny důlní díla i jeskyně, ale hlavně místa, kam se lidi nikdy nepodívají,“ podotýká Tásler. Projekt také počítá s venkovní expozicí, kde bude model stoupy (zařízení pro drcení rudy) nebo hornické vozy.

Polské Kowary zase díky evropské dotaci chtějí uspořádat dvoudenní konferenci Hornictví v Krkonoších a výstavu o historii kutání v horském regionu. Jak české, tak polské projekty budou mít společnou propagaci.