12. setkání hornických měst a obcí – Most 2008

Autor: Otto Hejnic DIAMO <hejnic(at)diamo.cz>, Téma: Historie, Vydáno dne: 16. 10. 2008

Vozka

Historie Mostu začíná již ve 13. století a okolní osídlení je ještě staršího data. Most se stal správním střediskem bílinské župy, která střežila hranici a obchodní cesty, na konci 13. století byl bohatým královským městem. Přispěla k tomu těžba stříbra a barevných kovů v Krušných horách, Most byl obchodním centrem, zásobujícím hornická města. Tragické následky pro město měla ničivá třicetiletá válka, neboť strategické postavení města znamenalo, že se zde přehnala snad všechna vojska, čímž došlo ke zpustošení a následně i k vylidnění. Vzpamatování z válečných ztrát trvalo velmi dlouho a pomohla mu až těžba uhlí. Právo těžit uhlí získal Mostečan Jan Weidlich již v roce 1613, ovšem rozmach těžby nastává až ve druhé polovině 19. století. Po zprovoznění železniční tratě mezi Ústím nad Labem a Chomutovem v roce 1870 se Most stal průmyslovým střediskem a centrem uhelné pánve.

Uhlí se však nakonec stalo královskému městu Most osudným. V roce 1962 rozhodla Komunistická strana Československa o likvidaci města, pod nímž leželo sto milionů tun uhlí. Prakticky jedinou větší památkou, kterou se podařilo zachránit, byl děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Pod vrchem Hněvínem pak zůstala zachována jedna z mladších čtvrtí historického města s vilami, kasárenským areálem, gymnáziem a budovou, v níž v současné době sídlí mostecké muzeum. Nové panelákové město se začalo budovat na opačném břehu řeky Bíliny, než původní královské.



Ve dnech 5. až 7. září statutární město Most, jako hlavní organizátor a garant, přivítalo účastníky 12. setkání hornických měst a obcí, čímž převzalo od města Horní Slavkov pomyslnou štafetu setkávání hornických měst v České republice. Je tak pokračováno v tradici, která spojuje všechny příznivce „hornického řemesla“, a která se zrodila v roce 1997 v Příbrami.

Příjezd, registrace a ubytování delegací začalo již v pátek 5. 9. s možností večerního posezení s hudbou v Městském divadle Most.

Hlavní program začal v sobotu, 9:30 hod. slavnostním průvodem z náměstí do areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie. Zúčastnilo se ho přes 20 měst a více jak 25 spolků nejenom z České republiky, ale i Německa, Polska a Rakouska. Bylo nádherné až tropické počasí, průvod byl pro spoustu přihlížejících jistě pěknou podívanou.

Po seřazení delegací a účastníků před hlavním pódiem v areálu kostela, slavnostní střelbě ostrostřelců ze Stříbra a hornické hymně, zahájil slavnost přivítáním všech přítomných primátor města Most Ing. Vlastimil Vozka. S krátkými pozdravy následně vystoupili zástupci Mostecké uhelné, a. s., Most, Severočeských dolů, a. s. Chomutov, Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, starostka Horního Slavkova a zástupce slovenské delegace, který přečetl zdravici ministra hospodářství SR a informoval přítomné o prvním setkání hornických měst na Slovensku, v Pezinku, 26. až 28. 9. 2008.

Svěcení

Následně proběhlo v režii Cechu příbramských horníků a hutníků svěcení tupláku a pak již začal bohatý doprovodný program (Anna K., Rangers, Lenka Filipová), koncert pěveckého sboru v kostele sv. Ducha, přehlídka hornických kapel, prohlídka techniky báňské záchranné služby, výstava Borise Rennera, který v Městské knihovně představil díla s hornickou tématikou. Ve 12 hodin byly na hradě Hněvín předány ceny Českého Permona, proběhlo uctění památky obětem důlního neštěstí na dole Jupiter a od 16 hodin se konal Skok přes kůži. Následoval společenský večer s taneční zábavou, toto vše zakončil půlnoční ohňostroj.

Ti stateční, kterým zbyly ještě nějaké síly, mohli v neděli navštívit Podkrušnohorské technické muzeum nebo se projít starým Mostem.

Myslím, že 12. setkání hornických měst a obcí v Mostě bylo velice zdařilé a nám nezbývá než litovat, že je již minulostí, zároveň však se můžeme těšit a očekávat setkání příští. Zdař Bůh!

Ing. Vratislav Řehoř