Ostrava se zbavuje ropných lagun

Autor: Rudolf Polák <polak_rudolf(at)volny.cz>, Téma: Informace, Zdroj: ČT24, Vydáno dne: 06. 10. 2008

laguny

Likvidace ostravských ropných lagun dospěla do další fáze. Ministr průmyslu Martin Říman totiž zahájil zkušební provoz stanice, která bude čistit podzemní vody. Z lagun už firma vytěžila několik tisíc tun kalů a vyrábí z nich palivo. Obyvatelé Heřmanic, kde měl původně stát mezisklad z kalů vyrobeného paliva, si mohou oddechnout. Po jejich odporu firma nakonec od tohoto úmyslu odstoupila. Všech 200 tisíc tun ropných odpadů musí sdružení firem odtěžit do konce roku 2010, pak bude probíhat čištění zeminy a podzemních vod.Se zpožděním, ale bez větších komplikací začala likvidace ostravských ropných lagun. Zkušební provoz teď spustila také nová stanice na čištění podzemních vod. "V současné době je odtěženo 4 500 tun neutralizovaných kalů, z části kalů je již vyrobeno 1 200 tun paliva," informuje Alena Orlíková ze Sdružení Čistá Ostrava. "Těch 13 let bylo hodně dlouhých a jsem rád, že začíná skutečná likvidace lagun a že tato hrůza, která je skoro v centru Ostravy, zmizí," pochvaluje si hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.

V cestě už nestojí ani ministerstvo životního prostředí. Chtělo z lagun vyrobené alternativní palivo překlasifikovat na odpady, které podléhají podstatně přísnějším podmínkám pro nakládání i spalování. "Celý projekt by vzrostl o 1,5 miliardy korun, a to by znamenalo konec a nové výběrové řízení, prostě všechno od počátku," nastiňuje možné problémy ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Ministerstva se nakonec dohodla a palivo se může postupně spálit v elektrárnách. "Jednáme s ČEZem, Energetikou Třinec a polskou společností E Karbo," vypočítává Alena Orlíková.

Přípravy meziskladu paliva v Heřmanicích po protestech místních obyvatel sdružení zastavilo. "Našli jsme jinou formu logistiky, abychom nemuseli využívat mezisklad v Heřmanicích," uvádí v této souvislosti Alena Orlíková