Dukla přišla o poslední těžní věž

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Informace, Vydáno dne: 22. 06. 2008


skip

Jak vévodila svému kraji tak si důstojně lehla


Téměř sto metrů vysoký a 16 tisíc tun vážící železobetonový kolos, jímž se z kilometrové hlubiny desítky let tahaly miliony tun uhlí, poslalo ve čtvrtek odpoledne k zemi 63 kilogramů trhaviny.

skip Na tu událost se přišly podívat desítky lidí. Mezi nimi mnoho havířů, kteří v nízkých slojích jediné havířovské šachty Dukla roky dobývali černé uhlí určené především pro koksovny.

Od zahájení likvidace dolu, jehož provoz se stal pro majitele neekonomický, bylo strženo několik povrchových objektů, včetně dvou ocelových těžních věží. To vše byla dosud rutina.

skip

nálože

oslabení

Odstřel 95 metrů vysokého skipu však byl výjimečný. Jednalo se o vůbec první odstřel podobné stavby v zemi. Zkušený střelmistr Jiří Eliáš to bral jako výzvu.

Skip oslabení Na svém kontě má několik odstřelených ocelových věží, ale skip je první. Před odstřelem nechtěl být rušen, aby při přípravách nedošlo k chybě. Rozbušky odpálil minutu před patnáctou hodinou. „Použili jsme 63 kg trhaviny. Věž padla přesně, jak jsme si přáli,“ řekl po odstřelu.

Vyvrácený skip budou dělníci několik dnů rozebírat na suť a železo.

Po úplném vyčištění areálu Dukly bude lokalita určena pro opětovné využití, a to především pro výrobní činnost. Představitelé společnosti RPG a města Havířova však už deklarovali, že areál bude sloužit také ke společenskému využití široké veřejnosti.


Foto: Richard Sklář OSTRAVACI.CZ