Májovák na Landeku

Autor: Redakce Horník <josef.lys(at)okd.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 19. 05. 2008


Májovák Klub přátel Hornického muzea OKD slaví 20 let činnosti a jaké by to byly oslavy bez pořádné hornické dechovky! Tou největší v regionu je karvinský velký dechový orchestr Májovák – a právě on také zahraje jubilantovi k výročí. Má k tomu ostatně skvělou motivaci. Také on totiž letos slaví své výročí, a to ne ledasjaké. Byl založen právě před 100 lety!

A aby toho nebylo málo, dali si Klub a orchestr sraz u dalšího oslavence: Výroční koncert Májováku se bude konat v neděli 25. května od 15.00 hodin v kompresorovně Hornického muzea OKD v Ostravě-Petřkovicích, které bylo pro veřejnost otevřenu na Barborku roku 1993.

Ukázka z repertoáru (upoutávka a závdavek).

Májovák - Škoda lásky

"Je to vlastně náš premiérový koncert v areálu hornického muzea OKD, ale určitě ne poslední," řekl pro Horník předseda Správní rady Májováku Petr Ženč. „Koncert logicky vyplynul ze spolupráce našeho orchestru s Klubem přátel, Nadací Landek, společností OKD a Hornickým muzeem OKD. Bez jejich podpory by se nemohla uskutečnit nejen tento akce, ale i řada jiných aktivit, které realizujeme pro uchování hornických tradic.“

Program koncertu bude pestrý a bohatý. Májovák se vytasí s tím nejlepším, co může nabídnout. Zazní například Slovanský tanec číslo 8 Antonína Dvořáka, árie Nessun Dorma z Pucciniho opery Turandot, Česká taneční svita Pavla Staňka nebo směs nejkrásnějších filmových melodií italského skladatele Enia Morriconeho. Nemůže ale chybět ani směs nejznámějších hornických písní. „Hornické melodie k našemu orchestru neodmyslitelně patří a zařadit je na koncertě v hornickém muzeu je naší milou povinností“, vysvětlil Petr Ženč.

Více než šedesátičlenné těleso budou řídit dirigenti Milan Bystroň, Vlastimil Blažek a Marek Prášil. Mluveným slovem bude provázet člen souboru Divadla Petra Bezruče v Ostravě Pavel Handl. Zazpívají sólisté opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Magda Bártková, Peter Svetlík a Pavel Kozel. V jejich podání zazní nádherné melodie z muzikálu Fantóm opery Andrewa Lloyda Webera. Je se tedy na co těšit. Vstup volný.