Exponáty přibližují dopravu i havířinu

Autor: administrator <info(at)hornicky-klub.info>, Téma: Informace, Zdroj: PAVEL SLÁDEK, Vydáno dne: 17. 03. 2008

Před deseti léty se zrekonstruovaná bývalá farní budova kostela Sv. Jindřicha v Petřvaldu stala jednou z poboček Muzea Těšínska. Uhlí V objektu je otevřena stálá expozice Tradice hornictví na Karvinsku a neméně zajímavá výstava tramvajové dopravy, spojující ostravskou a karvinskou část.

Řada fotografií a dokumentů podává svědectví o výstavbě a provozu převážně tratí o rozchodu 760 mm, ale i 1435 mm v ostravské části regionu. Z tramvajových exponátů si lze mj. prohlédnout řídicí kontrolér, dobové uniformy, jízdní řády z dob provozu doplněné dnes již velmi cennými mapami a další předměty.

V počátcích provozu muzea zde vystavovali i model tramvajového vozu Slezských zemských drah č. 4. V měřítku 1:9 ho vyrobil Vladimír Gabzdyl z Doubravy. Před třemi lety ale byl přemístěn do Technického muzea v Brně Líšni a nahrazen novým funkčním modelem tramvaje č. 7 (výrobní číslo 40687) společnosti M.D.O.K. (Místní dráha Ostrava – Karviná). Měla rozchod 760 mm, hmotnost 22 t a dosahovala maximální rychlosti 25 km/h. Model zhotovili Roman Brychta a František Chmelka z Klubu mladých techniků v Havířově.

Kromě stálých expozic se petřvaldská pobočka Muzea Těšínska orientuje i na krátkodobé výstavy pocházející z depozitářů a soukromých sbírek. Právě zde probíhá výstava pod názvem Slepice, nebo vejce, aneb… a potrvá do konce října. Muzeum je přístupné od 9 do 17 h ve všední dny kromě pondělí, v sobotu od 9 do 13 h a v neděli od 13 do 17 h.